خانه » فرهنگ و ادب » کتاب » كتاب پنج دهه تئا‌تر در قم منتشر می‌شود

كتاب پنج دهه تئا‌تر در قم منتشر می‌شود

کتاب «پنج دهه تئا‌تر در قم» توسط حوزه هنری استان قم تهیه و آماده چاپ می‌شود. به گزارش ايلنا به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان قم؛ به همین ...

کتاب «پنج دهه تئا‌تر در قم» توسط حوزه هنری استان قم تهیه و آماده چاپ می‌شود.

به گزارش ايلنا به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان قم؛ به همین منظور و با توجه به پیشرفت ۵۰ درصدی مراحل آماده سازی این کتاب، حوزه هنری استان قم روز دوشنبه (۱۸/۲/۱۳۹۱) نشستی خبری با حضور محمد علی خبری مدیر طرح، رضا کوچک‌زاده مدیر این پروژه، رضا آزاد کار‌شناس تئا‌تر حوزه هنری و همچنین جمعی از نمایندگان رسانه‌های جمعی استان قم برگزار کرد.

در ابتدای این نشست؛ محمد علی خبری گفت: «در حین بررسی سیر تحول تاریخی ۵۰ سال تئا‌تر اخیر قم به اسنادی دسترسی پیدا کرده‌ایم‌ که ما را به فعالیتهای تئاتری قبل از این ۵ دهه ارجاع می‌دهد. مثلا به سالنی برخورده‌ایم که متعلق به ۷۰ سال قبل است و با توجه به معماری آن کاربردی جز سالن تئا‌تر نمی‌توانسته داشته باشد.»

وی در ادامه گفت: «در این کتاب به سبکهای مختلف تئا‌تر قم، تحولات عصر انقلاب و تاثیر دفاع مقدس بر تئا‌تر قم پرداخته شده است.» او از افرادی که اسناد تاریخی مرتبط به این هنر را در اختیار دارند، خواست با مراجعه به حوزه هنری استان قم، در نگارش کتاب مذکور همکاری داشته باشند.

همچنین رضا کوچک‌زاده بعنوان مدیر این پروژه گفت: سال‌ها قبل از آقای بیضایی خواستم که کتاب تاریخ تئا‌تر ایران را تدوین کنند اما نظر ایشان این بود که چنانچه هر کس روی تاریخ تئا‌تر منطقه خود کار کند، آنوقت ما مجموعه‌ای خواهیم داشت از تاریخ پر از جزئیات هر منطقه. در دهه ۸۰ بخشی از تاریخ تئا‌تر در استان‌های مختلف و توسط شاگردان ایشان یا پژوهشگران دیگر کار شد اما تاریخ تئا‌تر قم سال‌ها مهجور مانده بود تا بالاخره تصمیم گرفتیم با کمک حوزه هنری استان قم اقدام به تهیه کتابی درباره تاریخ تئا‌تر قم کنیم.

وی مراحل آماده سازی کتاب «پنج دهه تئا‌تر در قم» را شامل، گردآوری اسناد و مدارک، طبقه بندی این اسناد، نگارش متن و آماده سازی فنی کتاب دانست و اضافه کرد گردآوری اسناد و مدارک در ۳ بخش؛ تاریخ شفاهی، تصاویر و اسناد مکتوبِ باقی مانده انجام می‌شود.

محمد علی خبری در پاسخ به یکی از این سوالات اظهار امیدواری کرد که مراحل آماده سازی این کتاب تا بهمن ماه سال جاری به پایان برسد و حوزه هنری استان قم تا پایان سال از این کتاب رونمایی کند.

همچنین رضا آزاد کار‌شناس تئا‌تر حوزه هنری استان قم ضمن برشمردن فعالیت‌های هنری استانی و فرا استانی هنرمندان تئا‌تر قم از خبرنگاران و رسانه‌های جمعی بخصوص صدا و سیما خواست تا به موضوعات فرهنگی- هنری استان توجه بیشتری نمایند.

سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,200
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 2904

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری