خانه » شهر من » فضولات کرم‌های خاکی، کلید پیش‌بینی تغییرات آب و هوایی آینده!

فضولات کرم‌های خاکی، کلید پیش‌بینی تغییرات آب و هوایی آینده!

دانشمندان دانشگاه‌های یورک و ریدینگ دریافته‌اند که کرم‌های خاکی با برخورداری از گرانول‌های کلسیت می‌توانند کلید پیش‌بینی تغییرات آب‌وهوا در آینده باشند. این محققان با نگهداری کرم‌های خاکی در دماهای ...

دانشمندان دانشگاه‌های یورک و ریدینگ دریافته‌اند که کرم‌های خاکی با برخورداری از گرانول‌های کلسیت می‌توانند کلید پیش‌بینی تغییرات آب‌وهوا در آینده باشند.

این محققان با نگهداری کرم‌های خاکی در دماهای مختلف توانستند اثبات کنند که این گرانول‌ها خاطره‌ای از دمای هوایی که موجود در آن ضایعات بدنش را دفع کرده،‌ حفظ می‌کند.

این امر بدین معنی است که دانشمندان با بررسی نمونه‌های فسیلی فضولات کرم خاکی و آزمایش دمای باقی‌مانده از گرانول درون این کرمها می‌توانند تغییرات آب‌وهوای زمین طی هزاران سال را پیگیری کنند.

توده‌های کوچکی از ماده گچ مانند و تغییر دمای آنها سپس می‌تواند برای پیش‌بینی روند آب‌وهوای آینده مورد استفاده قرار بگیرد.

در این پژوهش که در مجله Geochimica et Cosmochimica Acta منتشر شده، دانشمندان اظهار کرده‌اند که این توده‌ها نشانه منحصربه فردی از دمایی که در محیط اطراف محل دفع ضایعات بدن حشره در جریان بوده، دارند.

دانشمندان این ادعا را با قرار دادن کرم‌ها در دماهای مختلف اثبات کردند.

سپس بر روی گرانول‌های کلسیت درون فضولات این کرمها آزمایش ایزوتوپ که بر حرکت و دمای مولکولها نظارت کرده،‌ انجام داده شد که بر اساس آن گرانولهای مختلف، دمایی را که در آن شکل گرفته‌اند، حفظ می‌کنند.

محققان اکنون در حال جمع‌آوری نمونه‌هایی از سایتهای باستان‌شناسی متعلق به هزاران سال قبل برای ساخت تصویری از آب‌وهوای گذشته و پیش‌بینی چگونگی شکل‌گیری آب‌وهوای آینده هستند.

شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۲
بازدیدها 1,172
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 28841

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری