خانه » خانواده » دستگاهی برای نمایش دلیل گریه کودک

دستگاهی برای نمایش دلیل گریه کودک

گریه کودک می‌تواند عامل مهمی در شناسایی مشکلات سلامتی باشد که ممکن است بدون تشخیص باقی بمانند و اکنون محققان دانشگاه براون و بیمارستان زنان و نوزادان رودآیلند ابزار رایانه‌ای ...

گریه کودک می‌تواند عامل مهمی در شناسایی مشکلات سلامتی باشد که ممکن است بدون تشخیص باقی بمانند و اکنون محققان دانشگاه براون و بیمارستان زنان و نوزادان رودآیلند ابزار رایانه‌ای جدیدی برای تحلیل آن ابداع کرده‌اند.

برای والدین، گریه کودک می‌تواند نشان گرسنگی درد یا عدم راحتی باشد اما برای دانشمندان، ویژگی‌های نامحسوس صوتی گریه کودک می‌تواند اطلاعات مهمی در مورد سلامت آن داشته باشد.

محققان امیدوارند که تحلیلگر گریه کودک آنها بتواند راه غیرتهاجمی جدیدی برای شناسایی کودکان دارای مشکلات عصبی یا اختلالات رشد ارائه کند.

آنها بر این باورند که این دستگاه حتی می‌تواند راهی برای شناسایی اوتیسم در نوزادان ارائه کند.

این سیستم در دو مرحله کار می‌کند. در مرحله اول تحلیلگر به جداسازی گریه‌های ثبت شده به فریمها 12.5 میلی‌ثانیه‌ای می‌پردازد. هر فریم برای پارامترهای مختلف از جمله ویژگیهای فرکانسی، انعکاس صدا و حجم صوتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مرحله دوم از این داده‌ها برای ارائه یک دیدگاه وسیع‌تر از گریه و کاهش تعداد پارامترها به میزان مفید استفاده می‌شود.

فریمها در کنار هم قرار گرفته و به عنوان یک حرف(یک صدای گریه اووه) یا سکوت که وقفه میان گریه‌هاست، توصیف می‌شوند.

گریه‌های طولانی‌تر از کوتاهترها جدا شده و زمان بین آنها ثبت می‌شود. سپس می‌توان میانگین زیر و بمی صدا شامل حد فاصل بین آنها در طول زمان و دیگر متغیرها را در هر بار گریه بدست آورد.

در انتها، سیستم 80 پارامتر مختلف را ارزیابی کرده که هر کدام می‌تواند نشانه‌ای از سلامت کودک باشد.

اگر اختلالات عصبی باعث تغییر شیوه کنترل تارهای صوتی کودکان شود، این تفاوتهای کوچک می‌توانند خود را در ویژگی‌های موجود در زیر و بمی صدا و دیگر ویژگی‌های صوتی نشان دهند.

پزشکان قصد دارند از این دستگاه برای بررسی ویژگی‌های گریه کودکان که ممکن است با اوتیسم ارتباط داشته باشند، استفاده کنند.

شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۲
بازدیدها 1,182
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 28838

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری