خانه » شهر من » اجتماعی » افزایش ۵۰ درصدی صادرات چای هند به ایران

افزایش ۵۰ درصدی صادرات چای هند به ایران

منابع هندی انتظار دارند صادرات چای هند به ایران در سال ۲۰۱۳ با افزایش ۵۰ درصدی به ۲۰ تا ۲۱ میلیون کیلوگرم برسد. از آنجایی که ایران در نظر دارد تا ...

منابع هندی انتظار دارند صادرات چای هند به ایران در سال ۲۰۱۳ با افزایش ۵۰ درصدی به ۲۰ تا ۲۱ میلیون کیلوگرم برسد.
از آنجایی که ایران در نظر دارد تا خرید چای خود را به منظور افزایش ذخایر چای خود، افزایش دهد و از پول نفت خود در بانک‌های هند استفاده نماید، صادرات چای هند به ایران احتمالا در سال 2013 نسبت به سال قبل از آن حدود 50 درصد افزایش خواهد یافت.

ایران یکی از بزرگ‌ترین خریداران چای هند است و ترجیح می‌دهد تا چای ارتودکس از این کشور خریداری کند. به گفته مقامات آگاه هندی به رویترز، انتظار می‌رود، خرید چای ایران از این کشور از حدود 13.78 میلیون کیلوگرم در سال 2012 به 20 تا 21 میلیون کیلوگرم در سال 2013 افزایش یابد. ارزش واردات چای هند توسط ایران در سال 2012 برابر با 3.2 میلیارد روپیه (53.10 میلیون دلار) بوده است.

خرید بیشتر چای ارتودکس از سوی ایران به هند کمک خواهد کرد تا میزان صادرات خود را در سطح سال گذشته حفظ کند چراکه تقاضای خارجی برای نوع دیگری از چای هند با نام «تی‌سی‌تی» به علت ارزان بودن نوع کنیایی آن کاهش یافته است.

آدیتیا خایتان، مدیر کل شرکت مک لود راسل، بزرگترین تولید کننده چای جهان گفت: تقاضای بالایی از سوی ایران وجود دارد. از زمانی‌که مشکلات پرداخت‌ها حل شده است، من مشکلی در صادرات نمی‌بینم. سفارشات زیادی برای صادرات وجود دارد.

پس از اینکه بانک‌ مرکزی هند، تحت فشارهای آمریکا، سازوکار نقل و انتقال بانکی با ایران را متوقف کرد، صادرات چای این کشور به ایران در سال 2011 نسبت به سال پیش از آن 28 درصد کاهش یافت؛ همچنین این اقدام به واردات نفت هند از این کشور لطمه زد.

درحال حاضر، به علت تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا، دهلی‌نو 45 درصد پول نفت وارداتی از ایران را به روپیه می‌پردازد و ایران نیز می‌تواند از این پول برای واردات کالا از هند استفاده کند.

خایتان افزود: از آنجایی که ایران در چند سال گذشته، بسیار کمتر از نیاز خود چای خریداری کرده است، درحال حاضر، در حال پر کردن مجدد ذخایر چای خود است.

صادرات چای سی‌تی‌سی هند بیشتر به مصر، پاکستان و انگلیس و نوع ارتودکس آن به عراق، ایران و روسیه انجام می‌شود.

دیپاک آتال، یک فعال در این زمینه گفت: شرکت‌های تولیدکننده چای به علت افزایش تقاضا برای صادرات، این نوع چای را با قیمت بالاتر می‌فروشند. برخی از این شرکت‌ها چای ارتودکس بیشتری نسبت به سی‌تی‌سی تولید می‌کنند.

بر اساس اطلاعات هیئت چای هند، هر کیلو چای ارتودکس این کشور در سال گذشته به قیمت 232.34 روپیه به ایران فروخته می‌شد.

به گفته یک صادرکننده هندی، امسال، صادرکنندگان هندی، هر کیلو چای را حدود 240 روپیه به خریداران ایرانی می‌فروشند البته این قیمت با توجه به کیفیت متغییر است.

یکشنبه ۹ تیر ۱۳۹۲
بازدیدها 1,473
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 28576

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری