خانه » شهر من » اجتماعی » تماشای تلویزیون کودکان را همه فن حریف می‌کند!

تماشای تلویزیون کودکان را همه فن حریف می‌کند!

والدین برای سال‌هاست زمانی را که کودکان حق مشاهده برنامه‌های تلویزیون دارند، سهمیه‌بندی می‌کنند چراکه بر این باورند که تماشای بیش از حد آن می‌تواند مغز کودکان را مشغول کند. ...

والدین برای سال‌هاست زمانی را که کودکان حق مشاهده برنامه‌های تلویزیون دارند، سهمیه‌بندی می‌کنند چراکه بر این باورند که تماشای بیش از حد آن می‌تواند مغز کودکان را مشغول کند.
اکنون پژوهش جدید دانشمندان دانشگاه لندن کاملا متضاد این امر را نشان داده که بر اساس آن کودکانی که ساعتهای زیادی را به تماشای تلویزیون می‌پردازند، بطور چشمگیری از همکلاسی‌های خود که زمان کمتری را به انجام این کار می‌پردازند، بهتر عمل می‌کنند.

همچنین این پژوهش نشان داده که قوانین دیگر خانواده‌ها برای ارتقای قابلیتهای تحصیلی فرزندانشان مانند فشار بر زمان منظم خواب و خوراک تنها تاثیر بسیار کوچکی در این مسئله دارد.

در حالیکه تلویزیون همیشه در کاهش قدرت ذهنی کودکان بیشترین مقصر شناخته شده، محققان دریافتند که کودکانی که روزانه سه ساعت یا بیشتر برنامه‌های آن را تماشا می‌کنند، سه ماه جلوتر از همکلاسی‌های خود هستند.

این پژوهش نتایج آزمایش 11 هزار کودک هفت ساله انگلیسی را که تحت یک پروژه طولانی مدت موسوم به پژوهش همگروهی هزاره از زمان تولد تحت بررسی بودند، مورد استفاده قرار داد.

این آزمایشات نشان داد که کودکان با طبقه اجتماعی مشابه که از وعده‌های غذایی منظم برخوردار بودند تنها شش هفته در مهارت‌های خواندن و نوشتن جلوتر از دیگران بودند در حالیکه زمان خواب منظم این میزان را به دو ماه افزایش می‌داد.

در کل این پژوهش که در مجله Sociology منتشر شده، نشان داده که طبقه اجتماعی و بخصوص تحصیلات والدین عوامل غالب در تعیین فرصت خوب تحصیلی کودکان بشمار می‌رود.

همچنین این بررسی‌ها نشان داده که کودکان دارای والدین با کار ثابت و حقوق بالا بیشتر از یکسال جلوتر از افراد با والدین دارای کارهای کم مهارت هستند.

شنبه ۸ تیر ۱۳۹۲
بازدیدها 943
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 28517

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری