خانه » علمی » پروانه‌ زیر آب

پروانه‌ زیر آب

کارن اوزبورن این موجودات را پس از انتقال آنها از اقیانوس به کشتی تحقیقاتی اسمیتسونین در مخزن کم‌عمقی از آب زلال ثبت کرده است.  یک جانور شناس موسسه اسمیتسونین مجموعه‌ای از ...

کارن اوزبورن این موجودات را پس از انتقال آنها از اقیانوس به کشتی تحقیقاتی اسمیتسونین در مخزن کم‌عمقی از آب زلال ثبت کرده است.

 یک جانور شناس موسسه اسمیتسونین مجموعه‌ای از تصاویر زیبا را از پروانه‌های دریایی ثبت کرده که تاکنون دیده نشده‌اند.

پروانه‌های دریایی از جانوران نرم‌تن آبزی هستند که در اصل نوعی حلزون شناگر و آبزی به‌شمار می‌آیند. این موجودات از پاهای عضلانی خود برای شنا در میان اقیانوس استفاده می‌کنند.

کارن اوزبورن این موجودات را پس از انتقال آنها از اقیانوس به کشتی تحقیقاتی اسمیتسونین در مخزن کم‌عمقی از آب زلال ثبت کرده است.

وی با یک دوربین کانن 5D با لنز 65 میلیمتری از سه تا چهار فلش برای ثبت رنگ این موجودات دریایی تقریبا شفاف استفاده کرده است.

از این تصاویر برای کاربرد علمی مورد استفاده قرار گرفته که به وی و جانورشناسان همکارش در کشف تاثیر آلودگی بر روی اقیانوسهای جهان و موجودات درون آنها کمک خواهد کرد.

دانشمندان در حال حاضر می‌دانند که تغییرات آب و هوایی اقیانوسها را اسیدی‌تر کرده و این اسید برای انواع خاص پروانه‌های دریایی به دلیل حل شدن در صدف آنها مضر است.

این موجودات از شکلهای متفاوتی برخوردارند و نمونه‌های بدون صدف آنها در معرض خطرات اسیدی‌شدن اقیانوس قرار ندارند. اما منبع غذایی آنها، گونه‌های صدف‌دار است.

اگر اقیانوس به این فرآیند اسیدی شدن ادامه دهد، مبنع غذای اولیه این موجودات از بین خواهد رفت. این امر حیات این پروانه‌های دریایی، ماهیها، ماهی‌های مرکب و دیگر موجودات دریایی که از آنها تغذیه می‌کنند را به خطر خواهد انداخت.

منبع: ايسنا
شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۲
بازدیدها 1,183
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 28151
برچسب:

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری