خانه » خانواده » بهترین زمان اصلاح عادات خواب کودکان چه سنی است؟

بهترین زمان اصلاح عادات خواب کودکان چه سنی است؟

پژوهش‌های صورت گرفته توسط پژوهشگران کانادایی نشان می‌دهد، ژن‌ها نقش مهمی در کیفیت خواب شبانگاهی نوزادان و کودکان ایفا می‌کنند، اما می توان با روش هایی عادات ناصحیح خواب را ...

پژوهش‌های صورت گرفته توسط پژوهشگران کانادایی نشان می‌دهد، ژن‌ها نقش مهمی در کیفیت خواب شبانگاهی نوزادان و کودکان ایفا می‌کنند، اما می توان با روش هایی عادات ناصحیح خواب را اصلاح کرد.

49-11.JPG

مشکلات خواب شبانگاهی نوزادان و کودکان یکی از جدی ترین مشکلات والدین محسوب می شود؛ علاوه بر نقش مهم ژنتیک بر کیفیت خواب، محققان تأکید می کنند که روش های مختلفی برای بهبود عادات خواب کودکان وجود دارد.

«اولین تاچت» نویسنده تحقیق و از روانشناسان دانشگاه لاوال در کبک کانادا تأکید می کند: ژنتیک بخشی از معادله ای است که مدت زمان خواب شبانگاهی را تعیین می کند و والدین نباید فکر کنند، کودکی که خواب کافی ندارد، به خواب بیشتری نیاز ندارد.

به گفته محققان، سن 18 ماهگی بهترین زمان برای آغاز مداخلات والدین و پیاده سازی استراتژی های خواب کودکان محسوب می شود که به بهبود عادات ناصحیح خواب کمک شایانی می کند.

در این پژوهش کیفیت خواب یک هزار دوقلوی همسان مورد بررسی قرار گرفت و تنها پنج درصد از این کودکان به خواب کمتر از 10 ساعت در شب نیاز داشتند، اما سایر کودکان بنابه دلایل مختلف دارای خواب ناکافی بودند.

در این مطالعه ژن های خاص مرتبط با خواب مورد بررسی قرار نگرفته و تنها الگوهای خواب ارزیابی شدند.

در هفته ششم نوزادان دو تا سه بار در طول روز چرت می‌زنند، در شش ماهگی خواب نیمروزی به دو بار و در 18 ماهگی به یک بار کاهش پیدا می‌کند و این چرت های نیمروزی کودکان بطور معمول در سن پنج سالگی پایان می پذیرد.

کودکانی که به دلایل مختلف از خواب ناکافی برخوردار باشند، تحریک پذیر و بدخو می شوند، اما کودکان با خواب کافی و مناسب، در طول شب از خواب نمی پرند.

محققان پیشنهاد می‌کنند، از سن شش ماهگی در شرایطی که نوزاد بیدار بوده و تنها کمی خواب آلوده است، در بستر قرار داده شود؛ این وضعیت به نوزاد کمک می کند که به تنهایی به خواب برود و درصورت پریدن از خواب در هنگام شب، مجددا براحتی به خواب برود.

چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۲
بازدیدها 1,488
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 28076

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری