خانه » شهر من » اجتماعی » دودی که به حلق دیگران می‌رود

دودی که به حلق دیگران می‌رود

وارد محوطه که می‌شوی، غباری از دود زیر سقف پلاستیکی چسبیده و روی هر تخت، یکی دو و حتی سه قلیان و قلیان به‌لب می‌بینی، عموما جوان، آنهایی هم که ...

وارد محوطه که می‌شوی، غباری از دود زیر سقف پلاستیکی چسبیده و روی هر تخت، یکی دو و حتی سه قلیان و قلیان به‌لب می‌بینی، عموما جوان، آنهایی هم که قلیان نمی‌کشند، زیرسیگاری و سیگارشان به‌راه است، این نمونه‌ای از تفریحات سالم در باغ‌های مجوز دار است.

21194.jpg

شب که می‌شود، سیلی از اتومبیل به سمت پاتوق‌های شبانه، گسیل می‌شوند، جوانانی که به تفریح می‌روند، تفریحات سالم!! کتف و بال می‌خورند و چای و البته با چاشنی قلیان، دود، دودی که سمی و مهلک است و بخش اعظم سم آن سهم آنهایی است که دودی نیستند!!

موضوع دخانیات و ممنوعیت و محدودیت آن، سال‌های سال است که تیتر می‌دهد، یک روز جمع‌آوری و ممنوعیت تیتر می‌شود، زمانی رفع آن، یک روز قلیان می‌گیرند و یکسال از کنارش به‌راحتی عبور می‌کنند.

این روزها به هر تفریحگاهی که سر بزنیم، قلیان یکی از پایه‌های تفریح است!! قلیانی که تنباکوی میوه‌ای دارد، تنباکویی که حتی ظاهرش هم مشمئزت می‌کند، چه رسد به اینکه دود کنی و به امحاء و احشائت بفرستی‌اش!

مدیر سلامت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی شیراز و عضو کمیته استانی کنترل دخانیات می‌گوید: دود تنباکوی محیطی یا جریان جانبی دود به مراتب سمی‌تر از دود استنشاقی توسط فرد مصرف کننده مواد دخانی یا جریان اصلی دود است.

رضا کشاورز‌مویدی با اشاره به مطالعه‌هایی که در این خصوص انجام شده است، می‌افزاید: کودکان والدین مصرف کننده مواد دخانی بیش از دیگر کودکان به بیماری‌هایی نظیر عفونت گوش میانی، عفونت ریه ( پنومونی )، حمله آسم و آبریزش از بینی و چشم مبتلا می‌شوند.

وی ادامه می‌دهد: کودکانی که هم پدر و هم مادر آنها مصرف کننده مواد دخانی هستند، بیشتر از کودکانی که فقط یکی از والدین آنها مواد دخانی مصرف می کنند به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند.

کشاورزمویدی همچنین تاکید می‌کند: فرزندان مادران مصرف کننده سیگار یا قلیان بیشتر از فرزندان پدران مصرف کننده مواد دخانی به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند زیرا فرزندان زمان بیشتری با مادر خود سر می‌کنند.

به گفته این کارشناس مسئول، استعمال دخانیات توسط مادران باردار یا استنشاق ناخواسته دود مواد دخانی، آثار زیانباری بر سلامت جنین دارد، بیماری‌های ناشی از استنشاق تحمیلی دود مواد دخانی شامل حاملگی خارج رحمی، سقط خود به خود، وزن کم هنگام تولد، تکامل نیافتن ریه و سندرم مرک ناگهانی نوزاد است.

کشاورزمویدی خاطرنشان می‌کند: افراد بزرگسالی که با مصرف کنندگان مواد دخانی هم‌نشین هستند نیز به میزان بیشتری به سکته‌های قلبی، مغزی و سرطان‌های مختلف دچار می‌شوند.

به گزارش ایسنا، دود را می‌مکد، با لذت! لحظه‌ای نگه می‌دارد و بعد باقی‌مانده‌اش را به هوا فوت می‌کند، مه‌دود زیر سقف پلاستیکی وسط باغ تفریحات سالم!! هر لحظه سنگین و سنگین‌تر می‌شود،‌ کافی است یک ساعتی را زیر چتری از دود مواد دخانی، استراحت کنی! استراحتی در باغ! آنوقت، لحظه بلند شدن، سرگیجه را حس خواهی کرد، سرگیجه‌ای که یکی از علامت‌های سم مهلک موجود در مواد دخانی است.

دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۲
بازدیدها 1,680
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 27989

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری