خانه » میراث فرهنگی » درختان صد ساله اصفهان نابود می شوند

درختان صد ساله اصفهان نابود می شوند

اگر زاينده رود را شاهرگ حياتي اصفهان بدانيم آن وقت مادي ها شريان هايي هستند كه از اين شاهرگ منشعب شده و در بطن شهر گسترده اند . اين نهرهاي كوچك ...

اگر زاينده رود را شاهرگ حياتي اصفهان بدانيم آن وقت مادي ها شريان هايي هستند كه از اين شاهرگ منشعب شده و در بطن شهر گسترده اند .

اين نهرهاي كوچك جدا شده از دل زاينده رود كه برخي ابتكار آن را به شيخ بهايي نسبت مي دهند و برخي قدمت آن را بسيار پيش تر از اين با تاريخ شهر اصفهان پيوند مي زنند در سالهاي اخير خاصيت و كاركرد گذشته خود را ازدست داده است. به طوری که این روزها با زنده شدن زاینده رود انتظار می رفت ۲۷۰ کیلومتر مادی شهر اصفهان سیراب شود اما فقط در مادی نیاصرم به طول ۱۱ کیلومتر به دلیل آبرسانی به کشاورزان آب جریان دارد و مابقی مادی های شهر در حسرت یک قطره آب مانده اند! 

نصف جهان دارای ۱۰ مادی شامل نياصرم، فرشادي ، فدن، قميش، صم، كارلادان،كي (رهنان)شايج و نايج و عبدالله خان است این در حالی است که مدیریت شهری اصفهان طی ۱۰ سال گذشته دهها ميليارد تومان صرف آزاد سازي ،بدنه سازي و احياي آنها و همچنين ساخت پارك هاي خطي و فضاي سبز و دو طرفه كردن اين نهرها كرده است.

رگ هاي شهر در اثر توسعه بيمار گونه اصفهان و خشكسالي هاي اخير مسدود شده است. رگ هايي كه شاخصه و متمايز كننده شهر اصفهان از ساير شهرهاي ايران است و به گونه اي هويت بخش قسمت هاي مركزي شهر و متمايز كننده اين محلات از ساير محلات جديد شهر مي باشد ؛ واژة مادي هنوز هم در ذهن بسياري ازساكنان اين محلات يادآور بسياري از خاطرات دوران كودكي، مظهر حيات و زندگي است . اگرچه شهرداري در۱۰ سال گذشته اقدام به بازآفريني و احياي آنها و حريم اطرافشان كرده است اما خشكسالي و نبود آب باعث شده روز به روز بخشي از هويت و تاريخ اصفهان به دست فراموشي سپرده شود.

رئيس اداره انهارشهرداري اصفهان با بیان این که مادی ها و انهار شهر اصفهان تشنه اند می گوید: فقط در مادی نیاصرم برای آبرسانی به کشاورزان آب جریان دارد.

سيد جلال عمراني با اشاره به این که تعداد نهرها يا مادي هايي كه از زاينده رود جدا مي شود ۷۸ عدد بوده كه اين تقسيم بندي بر اساس ۳۳ سهم اصلي انجام مي شود و هر سهم به نوبه خود تقسيمات فرعي ديگري هم داشته است می افزاید: برای جریان آب در مادی های شهر اصفهان قول هایی داده شده اما هنوز عملیاتی نشده این در حالی است درختان مادی ها تشنه هستند.

رئيس اداره انهار ومادي هاي شهرداري اصفهان به قدمت درختان حاشيه ماديها اشاره مي كند و ادامه مي دهد: وجود ۱۰۰ هزار درخت در اطراف ماديهاي شهر كه همگي قدمتي ۵۰ ساله دارد بر طراوات و زيبايي اين محلات افزوده است.

به گفته وی از ۳۳ سهم اصلی ۴ سهم مربوط به شهر و مادي هاي اصفهان است.

وي مادي هاي اصفهان را اينگونه معرفي مي كند: مادي هايي كه شهر اصفهان را زير پوشش خود داشتند، در شمال رودخانه به ترتيب از پايين به بالا عبارتند از: مادي نياصرم، فرشادي، فدن، تيران، قميش و در جنوب رودخانه : شايج ، نايج و عبد اله خان.

عمراني با اشاره به اين كه ۲۷۰ كيلومتر مادي اصلي در سطح شهر وجود دارد، گفت: شهرداري براي ساماندهي مادي ها تصميم گرفت انهار را به يك پارك خطي تبديل كند از اين رو از سال ۸۲ به صورت جدي اين مهم را در دستور كار خود قرار داد به طوري كه سالانه دهها ميليارد تومان براي اين منظور هزينه مي كند.

رئيس اداره انهار و مادي هاي شهرداري اصفهان با اشاره به خشكسالي سالهاي اخير مي گويد: يكي از مشكلات شهرداري آبياري درختان اطراف اين مادي ها است چرا كه ريشه درختان عميق است و به آب دائمي عادت كرده ولي اكنون با خشكي زاينده رود شهرداري مجبور است با تانكر، لوله كشي، حفر چاه آبياري درختان را انجام دهد.

عمراني ادامه مي دهد: اين اقدامات مانند يك مسكن عمل مي كند و تنها مي تواند براي مدت كوتاهي اين درختان را زنده نگه دارد ؛ اگر روند خشكي زاينده رود ادامه داشته باشد و حق مادي ها ادا نشود به مرور رگ هاي حياتي شهر اصفهان از بين مي رود.

شهردار منطقه ۹ نيز با اشاره به نقش اساسی مادی ها در شهر اصفهان ادامه می دهد : با توجه به سابقه دیرینه و تاریخی انهار در اصفهان و هزینه های میلیاردی برای ساماندهی این شریان های تاریخی، با ادامه این روند هویت مادی های شهر اصفهان از بین خواهد رفت و لطمه های جبران ناپذیری به این رگ های حیاتی وارد خواهد شد.

امامي با ابراز نگرانی از این که درختان قطور و کهنسال کنار مادی ها در معرض خطر و بحران قرار گرفته اند افزود: اگر این روند ادامه یابد درختان چند صد ساله اطراف مادی های این منطقه خشک و نابود می شوند.

وي با اشاره به این که یک پنجم مادی های شهر اصفهان در منطقه ۹ قرار دارد و از این منطقه منشعب می شوند اضافه می کند بیش از ۷۴ کیلومتر از مادی های شهر در این منطقه قراردارد لذه با جاری شدن آب در زاینده رود انتظار داشتیم در انهار منطقه ۹ آب جریان یابد اما متاسفانه به دلیل ایجاد مونعی این مهم انجام نشده است و در ختان اطراف مادی ها را در معرض نابودی قرار داده است.

شهردار منطقه ۹ اصفهان با بیان این که شهرداری تمام توان خود را برای حفظ و حراست از این شاهرگ های حیاتی به کار می برد تصریح می کند: با توجه به این که این درختان اطراف انهار منطقه ۹ قطور هستند نیاز به آب فراروان دارند تا سیراب شوند بنابراین فقط با جریان آب در انهار زنده می مانند.

با این اوصاف رگ هاي حیاتی دوران شیخ بهایی باید همچنان تشنه بمانند و به قولی تا ریشه درختان سوزانده نشود آبی در مادی ها جاری نمی شود اما باید بدانیم نوش دارو بعد از مرگ سهراب دردی را دوا نمی کند! پس باز اصفهانی ها باید دعای “بزن باران را بخوانند” تا درختان صدها ساله اطراف مادی ها سیراب شوند و از خطر نابودی نجات یابند.

پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲
بازدیدها 1,440
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 27183

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری