خانه » خانواده » قابل توجه مادران شاغل؛ خطر در کمین فرزندان شماست

قابل توجه مادران شاغل؛ خطر در کمین فرزندان شماست

شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه، ایجاب می‌کند تا زنان هم‌پای مردان به فعالیت‌های اجتماعی روی آورده و بخشی از نیازهای مادی خانواده را تامین کنند. حضور زنان در جامعه پس ...

شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه، ایجاب می‌کند تا زنان هم‌پای مردان به فعالیت‌های اجتماعی روی آورده و بخشی از نیازهای مادی خانواده را تامین کنند. حضور زنان در جامعه پس از ازدواج آن‌ها پررنگ‌تر می‌شود و بسیاری از مردان، هنگام ازدواج از همسرانشان می‌خواهند تا همراه آن‌ها برای حل مشکل اقتصادی گام بردارند. از طرف دیگر، زنان پس از فراغت از تحصیل تلاش می‌کنند تا دانش خود را در حوزه مربوطه سنجیده و از این طریق استقلال مالی پیدا کنند. این عوامل در کنار مسائل دیگر باعث شده تا این روزها در بخش‌های مختلف تولیدی، خدماتی، فرهنگی، پزشکی، آموزشی و حتی صنعتی زنان حضور مثمر ثمری داشته باشند.

قابل توجه مادران شاغل؛ خطر در کمین فرزندان شماست

این حضور گرچه لازمه جامعه امروزی است، اما کمرنگ شدن نقش زنان در خانه در قالب نقش مادری و همسری، می‌تواند آسیب‌های جدی به کانون خانواده وارد کند چرا که همواره مادران، مهره اصلی تربیت فرزند به شمار می‌روند و در صورتی که رابطه میان مادر و فرزند برپایه اصول درست شکل بگیرد، کودک می‌تواند در مورد خود و توانایی برقراری روابط شخصی در بزرگسالی احساس مثبت داشته باشد و آنچه در شکل‌گیری این اصول بیش از هر چیز اهمیت دارد، تامین نیازهای عاطفی فرزندان است.

دکتر محسن فراهانی در این باره معتقد است که آموزه‌های دینی مهم‌ترین مرجع استناد برای کار زنان است. وی درباره اشتغال زنان و تاثیر آن در پرورش فرزندان به خبرنگار «نامه» گفت: در آموزه‌های دینی همواره بر دو نقش «همسری» و «مادری» زنان تاکید شده است. اگر اشتغال خانمی مانع از انجام درست این نقش‌ها شود باید تا اندازه‌ای بر رفتارش تعمق داشته باشد.

وی افزود: اگر قرار باشد به صرف حضور در فعالیت‌های اقتصادی، خانمی از نقش مادری و تربیت فرزندانش یا از نقش همسری خود غلفت کند و زمینه مشکلات عاطفی و روحی فرزند یا همسرش فراهم شود، حتما صدمه جدی‌تر از بحث اقتصادی به بدنه خانواده وارد می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد با اشاره به اینکه فعالیت اقتصادی خانم‌ها نیز در خانواده‌ها اهمیت بسیار دارد در این باره گفت: تاثیر مباحث اقتصادی همانند مباحث عاطفی نیست چرا که شاید در برهه‌ای از زمان مشکلات اقتصادی برای خانواده ایجاد شود اما تاثیر عدم حضور مادر در خانواده تاثیر بلندمدت دارد. چرا که مادری و همسری اولی‌تر از نقش اقتصادی زنان است.

مادران شاغل هم موفقند

دکتر مصطفی اکبریان اما در این باره دیدگاه متفاوتی دارد. وی معتقد است که در صورتی که حضور زنان در جامعه ضروری است و فقط باید در این زمینه اعتدال لازم صورت بگیرد. این جامعه‌شناس در گفت‌وگو با «نامه» در این باره گفت: زندگی اجتماعی جدید این شرایط را بوجود آورده است که خانم‌ها دوشادوش خانم‌هایشان فعالیت کنند و این موضوع از لحاظ اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مطرح می‌شود. حضور زنان در جامعه مبین گذر از سنت به مدرنیته و ضروری است.

اکبریان در ادامه گفت: این حضور خدشه‌هایی بر وظایف همسرداری و مادری زنان بوجود آورده است اما نمی‌توان گفت که بانوان با حضور در جامعه نمی‌توانند به تعلیم و تربیت فرزندان یا نظارت خانه و خانواده بپردازند. این دو امر مغایرتی با یکدیگر ندارد و بسیاری این دو وظیفه را در کنار یکدیگر هدایت کرده و رسیدگی می‌کنند.

وی ادامه داد: مسلما عدم حضور بانوان در ساعتی از روز در خانه زمینه فعالیت آنها را کمرنگ می‌کند اما دال بر این نیست که آنها وظایف خود را فراموش کنند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه کمرنگ شدن حضور بانوان در خانه زمینه حضور نهادهای دیگری در جامعه را فراهم کرده است گفت: مهدهای کودک از جمله مکان‌هایی است که مادران برای پر کردن خلا حضورشان از آن استفاده می‌کنند. مطمئنا مهدها نمی‌توانند جایگزین خلا عاطفی فرزندان باشند و آن پیوند عاطفی میان فرزند و مادر را برقرار کنند. در نتیجه کمرنگ شدن حضور مادران زمینه خلا عاطفی را فراهم می‌کند و در درازمدت این امر می‌تواند به عنوان یک آسیب برای جامعه شناخته شود.

اکبریان با اشاره به موضع‌گیری مادران برای حل این مشکل گفت: برخی از مادران توانسته‌اند با ایجاد وابستگی میان خود و فرزندانشان این خلا عاطفی را پر کرده و محبت و عاطفه خاصی را به وجود آورده‌اند. برخی اما متاسفانه نتوانسته‌اند ایفای نقش لازم در پر کردن این خلا عاطفی را ایجاد کنند.

وی افزود: مادران با توجه به ویژگی ذاتی‌شان، انسانی عاطفی بوده و در عین حال سعی می‌کند این عاطفه را به فرزندان خود انتقال دهد. در این انتقال شدت و ضعف را در رفتار مادران مشاهده می‌کنیم و باید مادرانی که در این رابطه کم‌کاری می‌کنند توجه داشته باشند این موضوع می‌تواند زمینه نگرانی برای فرزندان را فراهم کند.

این جامعه‌شناس ادامه داد: بزهکاری فرزندان در آینده نمونه‌ای از این نگرانی‌هاست که در صورت عدم تامین خلا عاطفی حتما اتفاق می‌افتد.

اکبریان وظیفه مادران شاغل را خطیر خواند و گفت: مادران در دوران فعالیت اجتماعی و کاری خود باید به صورت مضاعف برای فرزندان خود وقت بگذارند.

منبع: نامه
چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲
بازدیدها 1,882
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 27121

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری