خانه » فناوری » رایانه‌های دانه‌برفی در راهند!

رایانه‌های دانه‌برفی در راهند!

نسل آینده رایانه‌ها قادر به انجام محاسبات بسیار پیچیده‌اند، اما اندازه آن‌ها بزرگ‌تر از دانه برف نخواهد بود. سایت خبرشهری ، پرابال دوتا از دانشگاه میشیگان مدعی‌ است که این رایانه‌های ...

نسل آینده رایانه‌ها قادر به انجام محاسبات بسیار پیچیده‌اند، اما اندازه آن‌ها بزرگ‌تر از دانه برف نخواهد بود.

سایت خبرشهری ، پرابال دوتا از دانشگاه میشیگان مدعی‌ است که این رایانه‌های ریز که “غبار هوشمند” لقب گرفته‌اند، درست مانند کامپیوتورهای بزرگ‌تر عمل می‌کنند. 

این غبارها دارای CPUهای ریزی هستند که برنامه‌ها را بر روی یک سیستم عملگر اسکلتی اداره می‌کنند و می‌توانند به بانک‌های کوچک RAM و فلش مموری دسترسی داشته باشند.

گروه «دوتا» در حال خلق نخستین نمونه‌های اولیه این غبارها هستند که «میکرو ذرات میشیگان» نام خواهند داشت.

اندازه این ابزار، یک میلی‌متر مکعب و مجهز به حسگرهایی برای نظارت بر دما یا حرکت خواهند بود و می‌توانند داده‌ها را از طریق امواج رادیویی ارسال کنند.

یک غبار هوشمند انرژی‌اش را از طریق جاروکردن انرژی محیط بدست می‌آورد؛ به طور مثال، یک غبار نزدیک منبع نوری می‌تواند از یک پنل خورشیدی ریز برای شارژشدن استفاده کند؛ در حالی که غباری که در بین مکان‌های با دمای بالا و پایین در حرکت است، خواهد توانست انرژی گرمایی را که بین این دو تفاوت دمایی در جریان است، به الکتریسیته تبدیل کند.

به گفته تیم دانشگاه میشیگان، میکروذرات مزبور خواهند توانست برای نظارت بر هر حرکت ریز سازه‌های بزرگی از قبیل پل‌ها و آسمانخراش‌ها به کار روند. این ذرات در یک خانه هوشمند می‌توانند در خصوص روشنایی، دما و سطوح منوکسیدکربن گزارش ارائه دهند.

با تعبیه این غبارهای هوشمند در تمامی متعلقات، می‌توان در دنیای پیرامون موتور جستجویی همانند گوگل داشت.

میکروذرات همچنین قادر به انجام ایمپلنت‌های پزشکی کارآمد خواهند بود و ذراتی که در درون بدن کار گذاشته‌ می‌شوند، می‌توانند بر علائم حیاتی یک بیمار نظارت کنند. به طور مثال، تیم میشیگان میکروذره‌ای را در درون تومور یک موش کار گذاشت تا در خصوص رشد آن گزارشاتی را مخابره کند.

با این حال، به گفته دوتا، ارتباطات برای موج آینده رایانه‌های مینیاتوری، همچنان یک تنگنا باقی خواهد ماند؛ زیرا به طور مثال، برای میزان مشخصی از انرژی، یک ذره می‌تواند 100 هزار عملیات را بر روی CPU خود انجام دهد اما فقط یک بیت اطلاعات را به دنیای خارج مخابره می‌کند.

دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲
بازدیدها 1,307
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 26969

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری