خانه » بازار » انتخاب بهترین تبلت دنیا

انتخاب بهترین تبلت دنیا

آیا مدتى است كه به فكر خرید تبلت افتاده اید؟ اصلا جاى تعجب نیست. محبوبیت این وسیله و كاربردهاى آن كه روز به روز رو به فزونى است و هر ...

آیا مدتى است كه به فكر خرید تبلت افتاده اید؟ اصلا جاى تعجب نیست. محبوبیت این وسیله و كاربردهاى آن كه روز به روز رو به فزونى است و هر كسى را با هر سلیقه اى، از پیر و جوان، به خود جذب مى كند.

 هر روزه تعداد بسیارى تبلت به فروش مى رسند و همچنان تقاضا براى این صفحه ى جادویى بالاست. در این میان، ممكن است سوالات بسیارى در مورد انتخاب بهترین گزینه ممكن، برایتان پیش بیاید و با توجه به تبلیغات وسیع شركت ها و امكانات بى شمارى كه ممكن است هر برند یا سیستم عامل مختلف، منحصرا ارائه كند، سردرگم شوید و یا نتوانید به خواسته هاى مورد نیاز خود دست یابید. اگر چنین است پس این مقاله براى شما است.

اگر نخستین بارى است كه به قصد خرید تبلت، قدم به بازار مى گذارید، باید آیپد اپل را به عنوان گزینه اول خود در نظر داشته باشید. خصوصا نسل چهارم آن را كه با كارایى منحصر به فرد، امكانات نرم افزارى فراوان و یك اكوسیستم بى نظیر، پرطرفدارترین تبلت بازار بوده و پنجره اى به صدها  هزار اپلیكیشن، بازى، آهنگ، فیلم و كتاب را به سوى شما مى گشاید. تبلت Transformer Pad Infinity ایسوس نیز مى تواند تجربه بسیار خوبى را براى شما به همراه داشته باشد؛ كه با برخوردارى از صفحه نمایش زیبا و با كیفیت، پردازنده اوركلاك شده ۱.۷ گیگاهرتزى و حافظه قابل افزایش و خروجى HDMI ، جدى ترین رقیب اندرویدى آیپد به شمار مى رود. اما هنگامى كه پاى مسائل مالى به میان بیاید، شاید دوست داشته باشید گزینه هاى دیگرى را نیز بررسى كنید. تبلت ۲۰۰ دلارى Nexus ،۷ قدرتمند، راحت و بسیار سریع است و اندروید آبنبات پاستیلى را مانند باد اجرا مى كند!

سه قانون اساسى براى خرید یك تبلت مناسب:

1- نیاز هایتان را بشناسید
سوالات بسیار زیادى وجود دارند كه باید پاسخشان را پیش از انتخاب نهایى، پیدا كرده باشید. اما مهمترین آن ها، این است كه اصلى ترین استفاده شما از تبلت چه خواهد بود؟
به دنبال جایگزینى براى كامپیوتر شخصى خود هستید یا صرفا به دنبال وسیله اى هستید تا در هنگام سفر، فیلم ها و برنامه هاى تلویزیونى مورد علاقه تان را تماشا كنید؟ دسترسى ۲۴ ساعته به اینترنت براى شما در درجه اول قرار دارد؟ امكان افزایش حافظه ذخیره سازى چطور؟ یك خروجى HDMI چه؟

2- قیمت همه چیز نیست!
گران ترین تبلت بازار، الزاما بهترین نیست. همچنین، باید از نمونه هاى ارزان ولى بى كیفیت نیز برحذر باشید. حتى برخى تولید كنندگان، تبلت خود را با قیمتى نازل تر از ارزش واقعى آن به فروش مى رسانند اما بعدا و از راه هاى گوناگون، مثلا فروش محتواى دیجیتال، نتیجه بسیار بهترى مى گیرند. مثل شركت آمازون و تبلت Kindle Fire HD آن كه در مقایسه با امكاناتى كه ارائه مى دهد، قیمت بسیار مناسبى دارد. برخى دیگر نیز كاملا كمال گرا هستند و كیفیت و كارایى را بر هیچ چیز دیگرى ترجیح نمى دهند. نمونه بارز این دسته، شركت چند صد میلیارد دلارى اپل است كه در ازاى طراحى خوب و كیفیت ساخت بى رقیب خود، پول خوبى نیز از مشتریان مى گیرد. آیپد، بسیار خوش ساخت و قدرتمند است و بیش تر از هر تبلت دیگرى در بازار، از نعمت اپلیكیشن هاى HD و اختصاصى بهره مى برد. البته قیمت ۵۰۰ دلارى آن نیز بسیار چشمگیر است!

3- تولید كنندگان نیز اهمیت دارند
در مورد شركت سازنده تبلت مورد نظرتان، باید بسیار هوشمندانه عمل كنید. خرید وسیله اى كه پس از اندكى استفاده، كارایى خود را از دست داده یا با مشكلات فنى مواجه شود، اصلا مطلوب نخواهد بود. البته ممكن است هر تولید كننده اى اشتباه كند یا محصولات خود را با یك یا چند باگ نرم افزارى یا سخت افزارى عرضه كند، ولى رفع بى درنگ مشكل یا ارائه آپدیت هاى منظم نرم افزارى است كه اهمیت دارد. پس بهتر است تحقیق درباره سوابق شركت مورد نظر را از معیارهاى اصلى انتخابتان قرار دهید.

اگر قصد خرید یك تبلت اندرویدى دارید، ممكن است شركت سازنده، آپدیت هاى اندروید را با قدرى تأخیر در دسترس قرار دهد. مطمئن شوید كه تولید كننده مورد نظر، كم ترین میزان دیركرد را داشته باشد تا از جدید ترین هاى فناورى عقب نمانید. ایسوس و موتورولا در این زمینه، عملكرد خوبى نداشته اند ولى روى سامسونگ مى توانید حساب باز كنید!

ابعاد رایج تبلت ها

– ۷ تا ۷.۹ اینچى (كوچك)
قطر صفحه نمایش این دسته از تبلت ها، بین ۷ الى ۸ اینچ بوده و كوچك تلقى مى شوند. از این محصولات، انتظار قدرت بالایى را نمى توان داشت. اما با این اوصاف، چرا مردم آن ها را مى خرند؟
بدون شك مهم ترین دلیل آن، قیمت پایین تر و سهولت حمل بالاى آن هاست كه باعث محبوبیت این دسته گشته است. فكر حمل تبلت با یك كیف كوچك یا قرار دادن آن در یك جیب یا حتى امكان كار با یك دست و همچنین وزن كم تر، از این بازیگران كوچك، رقیبان بزرگى مى سازد. معمول ترین كاربرد این ابزارك ها، خواندن كتاب یا مجلات الكترونیكى و همینطور وب گردى است.

اگر دستانتان كوچك است، با محدودیت فضا مواجه هستید یا علاقه اى به آن غول هاى بى شاخ و دم ۱۰ اینچى ندارید، پس همین الان، بهترین انتخاب موجود را یافته اید. اما فراموش نكنید كه تجربه وب گردى و سرگرمى در صفحه نمایش ۱۰ اینچى لذت بخش تر از صفحه كوچك ۷ اینچى است.

– ۸.۹ تا ۱۰.۱ اینچى (متوسط)
معمول ترین سایز كه بیش ترین تعداد تبلت در این سایز ساخته مى شوند. صفحه نمایش بزرگ تر با رزولوشن بالاتر، اصلى ترین تفاوت این دسته با مدل هاى ۹.۷ اینچى است.

نمایشگر بزرگ تر خود یك مزیت مهم به شمار مى رود. چرا كه فیلم هاى FULL HD بسیار بهتر و درخشان تر بر روى این صفحات به نمایش در مى آیند. تجربه  انجام بازى هاى سنگین و با كیفیت امروزى نیز در این نوع تبلت ها بسیار لذت بخش تر خواهد بود. تبلت هاى موجود در این دسته، قدرتمند تر و سریع تر هستند و به سبب اندازه بزرگ تر، از باترى بزرگ ترى نیز بهره مى برند.

– بزرگ تر از ۱۰.۱ اینچ
تعداد نمونه هاى موجود در این دسته، از نظر تعداد، كم ترین آمار را در اختیار دارد. اما خبر خوش براى دوست داران این سرى، مدل هاى مبتنى بر ویندوز ۸ هستند كه به زودى وارد بازار خواهند شد.
از این گونه تبلت ها به دلیل كارایى دوگانه تبلت و كامپیوتر شخصى، به عنوان هیبریدى یا تركیبى یاد مى شود چرا كه صفحه نمایش بزرگ تر، قدرت بیشتر و غالبا صفحه كلید هاى سخت افزارى، از این تبلت ها دستگاهى همه كاره ساخته اند. از نظر قیمت، این ابزارك ها یا بهتر است بگوییم ابزار ها، بهاى بیشترى نسبت به مدل هاى كوچك تر خواهند داشت.

حال كه انواع تبلت را از نظر بزرگى و اندازه صفحه نمایش بررسى نمودیم، بد نیست نگاهى هم به مشخصات سخت افزارى و ویژگى هاى كلیدى تبلت هاى امروزى انداخته و آن ها را با هم مقایسه كنیم.

مهم ترین مشخصات كلیدى هر تبلت كه باید به آن توجه كرد عبارتند از:
پردازنده
A6 اپل
یكى از سریع ترین پردازنده  ها كه مى توان در یك تبلت یافت كه بر روى نسل چهارم آیپد تعبیه شده است. با وجود چنین واحد پردازشى قدرتمندى، اپلیكیشن ها سریع  اجرا مى شوند. همچنین به لطف پردازنده گرافیكى چهار هسته اى PowerVR SGX 554MP4، در اجراى سنگین ترین بازى ها نیز به هیچ مشكل یا افت فریمى بر نخواهید خورد و همه چیز عالى و روان اجرا مى شوند.
Tegra 3 انویدیا
پرچمدار انویدیا در میدان پردازنده هاى موبایل، از توان چهار هسته خود نهایت بهره را خواهد برد. حتى برخى از بازى هاى صاحب نام، اختصاصا براى این پردازنده بهینه مى شوند تا بتوانند از حداكثر توانایى هاى آن استفاده كنند.
البته مشكل فعلى صنعت بازى براى دستگاه هاى موبایل، این است كه اكثر توسعه دهندگان، بازى ها و برنامه هاى خود را به درستى بهینه سازى نمى كنند و همین امر باعث مى شود كه پتانسیل واقعى این پردازنده، كشف نشده باقى بماند.

نسخه اى كه بر روى تبلت Transformer Pad Infinity TF700 ایسوس به كار گرفته شده است، داراى فركانس ۱.۷ گیگاهرتزى بوده به صفحه نمایش تمام اچ دى این تبلت اجازه مى دهد تا تصاویر ویدیویى را با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ به اجرا در آورد. البته هنوز به اندازه كافى سریع نیست تا از افت فریم هاى گاه و بى گاه در بازى هاى حجیمى چون N.O.V.A ۳ جلوگیرى كند.

دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲
بازدیدها 2,689
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 26966

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری