خانه » خانواده » لذت داشتن یخچال تمیز و خوشبو را تجربه کنید

لذت داشتن یخچال تمیز و خوشبو را تجربه کنید

براي از بين بردن بوي بد يخچال مي توانيد مقداري زغال را بکوبيد و در کيسه هاي پارچه اي نازکي بريزيد و در طبقه بالاي يخچال بگذاريد. هرچند هفته يک ...

براي از بين بردن بوي بد يخچال مي توانيد مقداري زغال را بکوبيد و در کيسه هاي پارچه اي نازکي بريزيد و در طبقه بالاي يخچال بگذاريد. هرچند هفته يک بار کيسه زغال را زير نور خورشيد بگذاريد تا خشک شود تا دوباره بتوانيد از آن به عنوان بوگير استفاده کنيد.

 به گزارش خبرشهری ، وقتی آشپزخانه ،گل خانه باشد ،حتما یخچال هم گل آشپزخانه می شود. از این بابت که تنها وسیله پر کاربردی است که تمام اعضای خانه از بچه ها که در آن به دنبال خوراکي مي گردند تا خانم خانه که وظيفه سر و سامان دادن و نظافت آن را بر عهده دارد و البته پدر خانه که وظيفه پر کردن قفسه هاي آن را به عهده مرد دارد، با آن سر و کار دارند.

بنابراين خيلي مهم است که اين وسيله «همه گير» علاوه بر اینکه ظاهری زیبا داشته باشد داخل آن هم بوی خوش بدهد.در اين مطلب  قصد داریم نکاتي براي تميز نگه داشتند يخچال آموزش دهیم:

بهترین محل قرارگیری یخچال و فریزر

دقت کنید یخچال یا فریزر در کنار اجاق‌گاز، آبگرمکن و شوفاژ و حتی پنجره‌ای که نور آفتاب مستقیم از آن به داخل می‌تابد، قرار نگرفته باشد، چون در این مکان‌ها مصرف انرژی این دستگاه‌ها افزایش می‌یابد. اگر مجبورید این دستگاه‌ها را در مجاورت وسایل گرمازا در آشپزخانه کوچک آپارتمانتان بچینید، با یک پوشش مناسب (عایق حرارتی) دستگاه را از حرارت و گرما محافظت کنید.

پشت یخچال و فریزر، ۲۰ سانتیمتر فضا را برای گردش هوا تا دیوار فاصله بگذارید. کنترل کنید در یخچال به‌طور کامل بسته باشد. اگر یخچال یا فریزر روی یک سطح تراز نباشد، گاهی در آنها باز می‌ماند. لوله‌های پشت یخچال را دست‌کم سالی دو بار گردگیری کنید.

پزشک یخچال‌تان باشید

ممکن است یخچال و فریزر منزل شما مشکلاتی داشته باشند که دلیلش را ندانید. اگر فریزرتان ریپ می‌زند و سپس روشن می‌شود، احتمالاً پلاتین رله‌ها کثیف شده و باید آنها را تمیز کنید. اگر فریزرتان سوت می‌کشد، باید لوله‌های یخچال شسته شوند و فریزرتان تجدید شارژ شود. اگر فریزرتان در طبقه‌های بالا خیلی سرد و در طبقه‌های پایین سرمای کافی تولید نمی‌کند، گاز فریزر تمام شده است.

تمیزکردن یخچال و فریزر

برای تمیزکردن دیواره داخلی یخچال و فریزر، باید مخلوطی از جوش‌شیرین و آب تهیه کنید. در ۴ لیوان آب ولرم، یک قاشق جوش‌شیرین بریزید و سپس با یک اسفنج نرم آن را روی دیواره‌ها بکشید. سپس آن را با پارچه‌ای نرم و تمیز خشک کنید. وقتی فریزر نویی می‌خرید، می‌توانید درون آن را با همین روش تمیز کنید. پس از هر بار شست‌وشو برای یکنواخت‌شدن سرمای داخل آن باید چند ساعت خالی باشد و با در بسته کار کند.

پشت يخچال را تميز نگاه داريد. براي پاک کردن اين قسمت، دو شاخه يخچال را از برق بکشيد و دستگاه را کمي به جلو هل دهيد. به وسيله جاروبرقي گرد وغبار پشت يخچال را بزداييد. به اين ترتيب دستگاه بهتر کار مي کند و عمر بيشتري خواهد داشت.

بطری نوشابه ممنوع

بطری‌های نوشابه گازدار را در قسمت جایخی یخچال یا در بخش فریزر یخچال-فریزر نگذارید. چون پس از انجماد کامل مایع درون بطری، در بطری باز می‌شود یا بر اثر فشار زیاد به بطری، بطری می‌شکند و مایع آن در داخل یخچال پراکنده می‌شود. در این صورت شما مجبورید دقایقی برای تمیز کردن ترکیدگی بطری، در یخچال را باز بگذارید که موجب اتلاف انرژی می‌شود.

قوطی‌های کنسرو، رب گوجه‌فرنگی،‌گالن‌ها و بطری‌های حاوی شربت، ترشیجات و شیشه‌های مربا و عسل را در یخچال نگذارید. اینها فضای یخچال را اشغال کرده و موجب افزایش مصرف انرژی یخچال-فریزر می‌شوند.

خوشبو کردن یخچال

براي از بين بردن بوي بد يخچال مي توانيد مقداري زغال را بکوبيد و در کيسه هاي پارچه اي نازکي بريزيد و در طبقه بالاي يخچال بگذاريد. هرچند هفته يک بار کيسه زغال را زير نور خورشيد بگذاريد تا خشک شود تا دوباره بتوانيد از آن به عنوان بوگير استفاده کنيد.

برفک چيست و با آن چه کنيم ؟

اگر لاستيک هاي دور در يخچال و فريزر خراب باشد، داخل فريزر مقدار زيادي برفک مي زند. نوارهاي لاستيکي در يخچال و فريزر به مرور زمان انعطاف خود را از دست داده و جدا مي شوند و اين سبب ايجاد برفک مي شود.

سالي، يک بار سالم بودن اين نوارها را کنترل کنيد تا در صورت کوچک ترين نشت هوا، آن ها را تعويض کنيد. برفک يخچال و فريزر را به صورت منظم آب کنيد، چون با افزايش ضخامت برفک، مصرف انرژي بالا مي رود. همچنين به هنگام خريد يخچال مي توانيد يخچال هاي مجهز به سيستم برفک  آب کن اتوماتيک را انتخاب کنيد تا مصرف انرژي کاهش پيدا کند./خبرنگاران

یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲
بازدیدها 1,947
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 26946

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری