خانه » شهر من » اجتماعی » دلیل گرایش دوباره مصرف کنندگان به مواد مخدر چیست؟

دلیل گرایش دوباره مصرف کنندگان به مواد مخدر چیست؟

مهمترین تاثیر مواد مخدر بر «مغز» است. در مغز گیرنده‌هایی وجود دارد که این مواد بر آن‌ها اثر می‌گذارند. گیرنده‌های مغز به سه گروه تقسیم می‌شوند و مواد بر هر ...

مهمترین تاثیر مواد مخدر بر «مغز» است. در مغز گیرنده‌هایی وجود دارد که این مواد بر آن‌ها اثر می‌گذارند. گیرنده‌های مغز به سه گروه تقسیم می‌شوند و مواد بر هر کدام تاثیر بسیار مخربی دارند.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حدود 25 سال پیش مشخص شد که در بدن انسان موادی شبیه مواد مخدر تولید می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها به نام آندروفین‌ها و آنکفالین‌هاست. به طور طبیعی، وقتی بدن دچار آسیب‌های دردزا و حوادث ناراحت‌کننده می‌شود، مغز این مواد را ترشح می‌کند و سبب کاهش احساس درد و ناراحتی می‌شود. مصرف مواد مخدر سیستم مغز را مختل می‌کند و باعث می‌شود مواد تسکین‌دهنده طبیعی در مغز تولید نشود.

اثر مواد مخدر بروی سیستم پاداش
در شرایط معمولی وقتی بشر از انجام دادن کاری لذت ببرد و به عبارتی دیگر پاداش بگیرد، از مناطق پایینی مغز او موادی به اسم دوپامین و نوراپی نفرین ترشح می‌شود و روی قشر و سایر مراکز حیاتی آن اثر می‌کند و احساس لذت و پاداش به او دست می‌دهد و سعی در تکرار آن عمل دارد. یکی از آثار مهم مواد مخدر، فعال کردن همین سیستم است.

بنابراین کسانی که یک بار با این مواد آشنا می‌شوند، چون سیستم پاداش در مغز آن‌ها تقویت شده، تمایلی شدید به تکرار مصرف آن‌ها پیدا می‌کنند. از بین مواد مخدر، هروئین خیلی راحت‌تر در چربی حل می‌شود. مغز انسان مقدار زیادی چربی دارد، بنابراین در مقایسه با مرفین و مشتقات آن، هروئین پس از مصرف در طی زمان کوتاهتری روی مغز اثر می‌کند. بنابراین، آثار پاداش‌دهنده و خوشی‌آور و ضد درد سریع‌تری دارد.

کدئین که از مشتقات تریاک است، به آسانی در سیستم گوارش جذب و در بدن تبدیل به مرفین می‌شود. در یک مطالعه روشن شده که در معتادان، یکی از آثار مصرف مواد مخدر، کاهش جریان خون در بعضی از نواحی مغز است.

چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲
بازدیدها 1,352
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 26680

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری