خانه » سینما و فیلم » این فیلم غیراخلاقی نیست

این فیلم غیراخلاقی نیست

گفت‌وگو با پیمان معادی، حسین پاکدل و مهسا محبعلی درباره برف روی کاج‌ها «برف روی کاج‌ها» در فهرست آثار پر فراز و نشیب تاریخ سینمای ایران قرار گرفت. در روزهایی که ...

  • گفت‌وگو با پیمان معادی، حسین پاکدل و مهسا محبعلی درباره برف روی کاج‌ها
  • «برف روی کاج‌ها» در فهرست آثار پر فراز و نشیب تاریخ سینمای ایران قرار گرفت. در روزهایی که سرانجام انگار این طلسم شکسته شده است می‌توان پای این فیلم نشست؛ فیلمی که از زاویه دیدزنی مورد خیانت قرار گرفته است. معلم پیانویی که همسر دندانپزشكش با رفتنی تلخ او را تنها می‌گذارد. او باید دوباره مسیر زندگی‌اش را بعد از پایان تعهد 14‌ساله همسرش به شکلی دیگر طراحی کند. بازیگران این فیلم«حسین پاکدل»و «مهناز افشار» و«ویشکا آسایش» هستند که این سوال سخت را مطرح می‌کنند؛‌ سوالی که برای آن درزندگی امروزه کمتر جوابی می‌توان یافت. سوال فیلم از همان ابتدا آغاز می‌شود اگر شاهد خیانت يكي از دوستانمان باشیم این موضوع را خبر می‌دهیم؟ سوالی که پیمان معادی هنگامی که فیلمنامه از بسیاری پرسیده است ولی هنوز به جوابی نرسیده است. سوالی که ما نیز به عنوان بینندگان فیلم پس از پایان آن در برابرش قرار می‌گیریم و تا مدت‌ها به آن فکر می‌کنیم. از فردا این فیلم در سینماها اکران می‌شود؛ فیلمی که همچنان مورد بی‌مهری حوزه هنری است و سینما آزادی در اختیار آن قرار نگرفته است؛ فیلمی به سرگروهی سینماعصرجدید در روزهایی که دلار همچنان بالا می‌رود و تفاوت قیمت پوزتیو دولتی با آزاد بیش از 420‌هزارتومان است و هر کپی فیلم به صورت آزاد پنج‌میلیون در می‌آید و نسخه‌های دیجیتالی که در جشنواره فجر تهیه شده است به عنوان اموال دولتی در اختیار سینماگران قرار نمی‌گیرد. دو برنامه اکران فیلم در طول هفته گذشته با استقبال روبه‌رو شده است. دیروز در سینما پردیس قلهک نیز فیلم در دو سانس به نمایش درآمد که همزمان با تولد «زانیار خسروی» بود و همچنین یادی از زلزله زدگان بوشهر نیزشد. قرار است روز شنبه هم نشستی با حضور كارگردانان ، تهيه‌كنندگان و عوامل 6 فيلم تحريمي حوزه هنري برگزار شود. این فیلم که سیمرغ بلورین بهترین فیلم تماشاگران را دریافت کرده است حاشیه‌هایی برایش پیش آمد که همراه فیلم شد.
    کارگردان این اثر «پیمان معادی» برای ما به عنوان بازیگر شناخته شده «جدایی نادر از سیمین» است. کسی که در لحظه باشکوه دریافت «گلدن گلوب» همراه «اصغر فرهادی» بود و در شب اسکار به همراه گروه این فیلم بر فرش قرمز اسکار قدم زد. او در این مدت در سریال «عدالت کیفری» بازی کرده است؛ سریالی که شبکه اچ‌بی‌او دستور ساخت قسمت اول آن را صادر کرده است و جیمز گاندولفینی که با سریال «خانواده سوپرانو» به موفقیت و محبوبیت بسیاری رسیده بود، دوباره با این شبکه کابلی همراه می‌شود. داستان سریال درمورد مردی متهم به قتل و ماجراهای او در دادگاه است، پیش از این شبکه بی‌بی‌سی دو فصل از مجموعه را تولید کرده است. او هم‌چنین بازی در نقش «مازیار بهاری» را از طرف تهیه کننده‌ای هالیوودی رد کرده است. به گزارش‌ای‌ام دی بی‌او همچنین در فیلم آخرین شوالیه‌ها (TheLastKnights) یک فیلم ماجراجویی فانتزی و محصول مشترک هالیوود و سینمای کره که فیلمبرداری آن در جمهوری چک آغاز شده بازي كرده است. او از 10 اردیبهشت در فیلم «ملبورن» از یک کارگردان اول بازی می‌کند. قرار است «پیمان معادی» به عنوان فیلمنامه نویس و کارگردان مسیری چهارساله را برای نوشتن متن آن طی کرده است. مسیری که در طول آن بازیگری در فیلم «درباره الی…» و فیلم پرافتخارتر و برنده اسکار « جدایی نادر از سیمین» را نیز پشت سر گذاشته است. وقتی از او درباره جرقه نوشتن این فیلمنامه می‌پرسیم می‌گوید که تصویرها را به یاد دارم. او در طول این یک سال گذشته که حوزه هنری فیلم را تحريم كرده و به مکان‌ها ی مختلف رفته و با افراد گوناگونی پای صحبت نشسته است. شاید اگر «مومنی» رییس حوزه هنری تنها 15 دقیقه وقت می‌گذاشت او هم به این نتیجه می‌رسید که این فیلم غیراخلاقی نیست و قرار نیست پیشنهادی غیرمتعارف به جامعه توسط این فیلم داده شود. یکی از اتهام‌های این فیلم پرداختن به موضوع خیانت است. «خیانت» از نظر «مهسامحب‌علی» نویسنده کتاب «عاشقیت در پاورقی» مسئله‌ای است که با زندگی روزمره گره‌خورده است و در بیشتر زندگی‌های جامعه ما پيدا می‌شود. نکته‌ای که از نظر «حسین پاکدل» بازیگر نقش «علی» در فیلم« برف روی کاج‌ها» این‌گونه نیست. بسیاری از مردم ما شریف زندگی می‌کنند و روابط پاک و سالمی دارند. صداقتی که شخصیت زن در پیش می‌گیرد یکی از مسائل مورد بحث در گفت‌وگو«پیمان معادی»، «حسین پاکدل» و«مهسا محبعلی» است که به‌زودی در صفحات سینمایی بهار منتشر می‌شود.
  • بهار
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۲
بازدیدها 1,454
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 26652

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری