خانه » سلامت » درباره خواص کیوی چه میدانید؟

درباره خواص کیوی چه میدانید؟

يادم مي آيد وقتي 9ساله بودم، يك روز پدرم با كيسه ای پر از ميوهاي ناآشنا، وارد خانه شد. از دور تصور كردم در درون كيسه سيب زميني است اما ...

يادم مي آيد وقتي 9ساله بودم، يك روز پدرم با كيسه ای پر از ميوهاي ناآشنا، وارد خانه شد. از دور تصور كردم در درون كيسه سيب زميني است اما پدرم گفت به اين ميوه ها كيوي مي گويند.

چند روزي است در ميوه فروشي آن را ديده ام و نهايتاً امروز تصميم گرفتم چند كيلويي از آن بخرم. وقتي جلوتر رفتم و يكي از آنها را در دست گرفتم، متوجه پوست كركدار و متفاوتش شدم كه كاملاً با ميوه هايي كه تا آن روز ديده بودم، فرق مي كرد. مادرم پوست يكي از آنها را برايم كند و به صورت حلقه حلقه در يك بشقاب چيد و براي امتحان طعمش، به من تعارف كرد. كمي ترش مزه بود اما خوشم آمد به طوري كه تا به امروز هر وقت به من ظرفي از اين ميوه پيشنهاد مي شود حتماً يكي از آنها را خواهم خورد.  شما درباره خواص كيوي چه شنيده ايد؟ به نظرتان اين ميوه منبع كدام يك از ويتامين ها و املاح است؟

ظاهر متفاوت کیوی به همراه طعم خاصش آن را برای همه جالب توجه کرده است. شاید باور نکنید اگر بگوييم که اصلیت این میوه به کشور چین برمي گردد و مردم آن دیار به این میوه یانگ تاوو می گفته اند تا آنکه در اوایل قرن بیستم تخم این میوه توسط مسافران نیوزلندی خریداری شد.آنهاا ین میوه را گوس بری نامیدند اما در سال 1961 كيوي به عنوان یک دسر گرانقیمت وارد منوي رستورا نهای آمریکایی شد و مردم این کشور نام آن را به کیوی تغییر داده و با این نام، كم كم به تمام دنیا معرفی شد.

پر از ویتامین  C

شما هم دقت كرده ايد كه با سرد شدن هوا بسياري از ميوه ها و سبزي هايي كه منبع ويتامين C هستند در دسترسمان قرار مي گيرند. از انواع مركبات گرفته تا كلم هاي مختلف و حتي كيوي. انگار خداوند مي خواهد با نعمات بي پايانش ما را از هر سرماخوردگي و بيماري عفوني محافظت كند. بله اين ميوه نيز يكي از منابع مناسب ويتامين C است و مي دانيد كه خوردن مواد غذايي غني از اين ماده مغذي دفعات ابتلا به سرماخوردگي را به حداقل مي رساند.

به طوري كه  مطالعات نشان داده اند، در هر عدد کیوی متوسط كه 46  کالری انرژی دارد، 57 میلی گرم ویتامین C است. به اين دليل متخصصان تغذيه اين ميوه را منبع عالي اين ويتامين معرفي ميکنند. حتماً مي دانيد كه بررسي ها نشان داده اند افرادي كه در برنامه غذايي روزانه خود از انواع  آنتي اكسيدانها استفاده ميکنند كمتر به بيماريهاي قلبي عروقي، حملات قلبي وانواع سرطانها دچار شده و سيستم ايمني شان در شرايط رويارويي با استرسها، قو يتر عمل خواهد كرد. يادتان باشد كه هرچه كيوي هايتان رسيده تر باشند، آنتي اكسيدان بيشتري خواهند داشت و مغذي تر خواهند بود.

فيبري محافظ  قلب

علاوه بر ويتامين  C، كيوي منبع غذايي مناسب فيبر نيز هست.  به طوري كه در هر عدد از آن  5/2 گرم از اين ماده مغذي وجود دارد. جالب است بدانيد، بررسي ها نشان داده اند، رژيمهايي كه فيبر غذايي بالايي دارند ، نمي گذارند سطح كلسترول به حد غيرمجاز و بيمارگونه برسد پس در محدوده طبيعي باقي مي ماند و به اين ترتيب ريسك ابتلا به بيماريهاي قلبي عروقي و حملات قلبي كم مي شود.

همچنين، به دليل باند شدن فيبرها به تركيبات سمي در روده بزرگ و دفع سريعترشان، احتمال بروز سرطان كولون به حداقل مي رسد و سطح قند خون نيز در حد طبيعي تنظيم مي شود. به اين دليل خوردن اين ميوه براي ديابتي ها، كساني كه سابقه بيماري قلبي دارند و يا چربي خونشان بالاست، توصيه مي شود.

آسم و کیوی

همانطور كه گفتيم اين ميوه سرشار از ویتامین  C است. ديده شده، دريافت اين ماده مغذي در کاهش علایم بیماری آسم بسیار موثر است. از اين رو، متخصصان تغذیه کلیه منابع غذايي این ويتامين را به بیماران توصیه می کنند.

به علاوه، در مطالعه ای که روی 18737 کودک ساکن مرکز و جنوب ایتالیا به انجام رسیده، مشاهده شده است کودکانی که در هفته پنج تا هفت عدد كيوي را میل می کنند دارای علایم تنفسی کمتری نسبت به کودکانی هستند که فقط یک عدد از این میوه را مي خورند. آنها کمتر به سرفه خصوصا سرفه های شبانه و مزمن مي افتند و در كل شمار اين سرفه ها کاهش چشمگیری پيدا می کند. به طوری که سرفه های شدید به میزان 41 درصد و کلیه علایم به میزان 32 درصد افت مي کند.

در خانه و آشپزخانه

در هنگام خرید كيوي، يكي از آنها را در میان انگشتانتان قرار داده و درصورتی كه بر اثر فشار جزیي، نرمی در زیر دستانتان احساس شد، بهتر است آن را نخرید. این میوه را می توانید در دمای اتاق البته به دور از نور آفتاب و گرما قرار دهيد و نهايتاً چند روزي آن را ذخیره کنید. هرگز این میوه را در کنار سیب، گلابی و يا موز قرار ندهید زیرا از این میوه ها گازی متساعد می شود که موجب رسیدن بیش از اندازه كيو ي ها خواهد شد اما در صورتی که میوه شما نارس است می توانید آن را در کاغذ به همراه میوه های ياد شده قرار داده تا فرایند رسیدن انجام شود.

منبع : هفته نامه سلامت

شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۲
بازدیدها 1,342
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 26324

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری