خانه » خانواده » ما به خواب روزها دل بسته‌ایم

ما به خواب روزها دل بسته‌ایم

  شقایق طباطبایی هر چقدر رعد و برق‌های وحشتناک و تگرگ بزند، زلزله بوشهر سی و اندی کشته بدهد، زلزله سیستان و بلوچستان بی‌کشته اعلام شود، می‌شود نفهمید و تنها زیر پتوی ...

 

 • شقایق طباطبایی
 • هر چقدر رعد و برق‌های وحشتناک و تگرگ بزند، زلزله بوشهر سی و اندی کشته بدهد، زلزله سیستان و بلوچستان بی‌کشته اعلام شود، می‌شود نفهمید و تنها زیر پتوی گرم ساعت‌ها خوابید. احتمالا خبر دارید که فصل بهار، خوش‌خواب‌ترین فصل است و می‌توان در آن ساعت‌ها فقط خوابید. اکثریت مردم جوامع با خواب به یک شکل برخورد می‌کنند و اما جوانان امروزی در نتیجه زندگی در جامعه‌ای خوش‌نظم، به شکلی دیگر برخورد می‌کنند و تا جایی که به چشم دیده‌ام «شب بیدار و لالایی در روز» نگاه مرسوم جوانان امروزی است و ‌درصدد ترویج نگاهشان هستند. راستش را بخواهید، از قدیم‌الایام مرسوم بوده که ساعت خواب در انتهای شب باشد هرچند نسل‌های قبل هم، طبق ترانه‌ها و شعرهایی که شنیده‌ایم، درگیر بیداری شبانه بوده‌اند. مثلا در ترانه «شب به گلستان تنها…» ترانه‌سرا شب‌بیدار بوده و ساعتی دیگر خوابیده است. بازهم نمونه‌هایی از این دست برای اثبات وجود فرهنگ شب بیداری در بین نسل‌های قدیم وجود دارد. اکثر ترانه‌ها در باب زندگی در شب است و خواب شبانه نادیده گرفته می‌شود. در نتیجه اخلاق نسل جوان امروزی راه دوری نمی‌رود و از بزرگانشان و رفتارهای آن‌ها وام می‌گیرند. بگذریم همه این چیزها را گفتیم تا در «شباب امروزی» این شماره پیشنهادهایی برای بیداری شبانه و خواب روزانه داشته باشیم؛ چیزی که طبق معمول با دیدگاه‌هایی محیرالعقول تا منطقی ادامه دارد. درباره جوانان حال حاضر و خواب خارج از قاعده‌شان باید گفت آن‌ها بدون شغل و دغدغه دانشگاه و… نیستند. هم دانشگاه می‌روند و هم شاغل هستند و هم دل‌مشغولی‌های خودشان را دارند اما سلیقه خودشان را کنار نمی‌گذارند. ما نسلی هستیم که برای سلیقه خودمان ارزش قائلیم!
  پیشنهاد اول: انتخاب واحد دانشگاه یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی است که هر شش ماه یک‌بار شما با آن مواجه می‌شوید. برای آن روز از هفته‌ها قبل از طریق سایت دانشگاه نقشه بکشید. کلاس‌های هشت صبح را حذف کنید و تمرکزتان را روی کلاس‌های بعد از نهار بگذارید. اگر ترم‌های آخر هستید، آش کشک خاله‌تونه و باید واحدهای پایان را انتخاب کنید. در این زمینه حداقل به استاد آن واحد توجه کنید که مهربان و قلق‌دار باشد و غیبت‌های شما را ببخشد. صدالبته درس‌هایی که مورد علاقه شما و محبوبیت آن در حد خواب است دیگر نیازی به این هماهنگی‌ها ندارد. اصلا هماهنگ کنید با آموزش، کلاس را در شب برگزار کنند.
  پیشنهاد دوم: یکی از ضرب‌المثل‌هایی که به کسی که تا حدود سه بعدازظهر خوابیده است، می‌گویند، «خواب خواب می‌آورد» است. با نگاه سطحی به آن نگاه نکنید. پیشنهاد دوم به رویابافی اشاره مستقیم می‌کند. آری، خواب خواب می‌آورد. آدم دلش می‌خواهد تا ابد ادامه رویایش را ببیند. شما می‌توانید یکی از این خواب‌های 12ساعته را سعی کنید به خاطر بیاورید و یادداشتش کنید. نمی‌دانید چه ایده‌هایی به شما می‌دهد، هیچکاک یکی از بزرگ‌ترین فیلمسازان تاریخ سینما هم به همین شکل ایده‌های فیلمنامه‌هایش را می‌گرفت. از طرفی رویاهایی که می‌بینید می‌تواند رویاهای سرکوب‌شده شما باشد. پس رویا را ول نکنید، هی رویا ببینید.
  پیشنهاد سوم: خواب در هر جایی نمی‌چسبد و این جا از عواملی است که نمی‌توان به راحتی از دقت و انتخاب آن گذشت. یکی از عامل‌هایی که نمی‌توان از آن به آسانی گذشت خنک بودن بالش است. بالش باید خنک و نرم باشد که حتی اگر کابوس دیدید و سرتان روی بالش چرخید خنکی آن آرامتان کند. دومین عامل مهم خنک بودن هوا و زیر پتو یا حتی بارانی و پالتو گرم شدن و راحت خوابیدن است. عامل‌های دیگر مثل امنیت و رفیق ناب و غیره را خودتان می‌دانید، اضافه‌گویی است.
  پیشنهاد چهارم: این روزها همه چیز‌ گران شده است، من پیشنهاد نمی‌کنم یک چیز مجانی را از دست بدهید و برایش وقت کم بگذارید. پس یک دل سیر بخوابید اما خوابتان مثل کبک زیر برف و خرس نشود لطفا.
  پیشنهاد پنجم: جمعیت جوانان حال حاضر کشور به حدی می‌رسد که بیداری شبانه را ثبت کند. حرکت‌های کوچک خود را شروع کنید. شب‌ها به خیابان بیایید، کنار دستفروش‌هایی که نیمه‌شب میدان‌های پررفت و آمد شهر را با چغاله بادام و سیگارفروشی روشن می‌کنند جمع شوید، دست‌فروشی کنید. زندگی شبانه را شروع کنید. البته این زندگی لطفا مجاز و بدون دردسر باشد!
  پیشنهاد آخر: یکی از آرام‌ترین خواب‌های دنیا، خواب در زمانی است که طلوع خورشید را ببینید و به خواب بروید. تا پنج صبح فاصله زیادی نیست. حتی شده به اندازه انگشتان دستانتان این کار را انجام بدهید.
  تبلیغات ستون: یکی از اشکال‌هایی که به نسل جدید می‌گیرند کاستی در ساعات مطالعه آن‌هاست. هفته بعد پیشنهادها و روشن‌سازی‌هایی در این زمینه خواهیم داشت.
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۲
بازدیدها 1,337
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 26299

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری