خانه » خانواده » تُپُل‌ها بخوانند!

تُپُل‌ها بخوانند!

متاسفانه رفتارهای نادرست غذایی به ویژه در ایام نوروز به میزان زیادی افزایش می‌یابد لذا پس از تعطیلات شاهد افزایش بروز برخی از بیماری‌ها از جمله فشار خون هستیم. منطقه کویر، ...

متاسفانه رفتارهای نادرست غذایی به ویژه در ایام نوروز به میزان زیادی افزایش می‌یابد لذا پس از تعطیلات شاهد افزایش بروز برخی از بیماری‌ها از جمله فشار خون هستیم.

منطقه کویر، چاقی و اضافه وزن مشکلی مهم و شایع در بین افراد جامعه است و شواهد نشان می‌دهد که موارد چاقی و اضافه وزن پس از تعطیلات عید نوروز افزایش می‌یابد و بسیاری از افراد نیز دچار بیماری‌ها و عوارض مختلف از جمله بیماری‌های گوارشی می‌شوند. 6717.JPG

 

کاهش استرس و اضافه وزن با ورزش

اطمینان، فوق تخصص فشارخون در این رابطه به ایسنا گفت: افزایش وزن متاسفانه شایع و موجب بروز بیماری‌های مختلف از جمله فشارخون شده در حالیکه اگر افراد وزنشان را کم کنند پرفشاری خون آنها نیز کاهش خواهد یافت.

وی افزود: فعالیت بدنی مناسب مانند دوچرخه سواری، تنیس، والیبال، پیاده‌روی و شنا حداقل پنج روز در هفته و به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت می‌تواند به طور صحیح وزن را کاهش دهد.

اطمینان با اشاره به اینکه نمک یکی از عوامل موثر و مقصر در فشارخون است، بیان کرد: کم کردن مصرف نمک و به جای آن استفاده از ادویه‌های مختلف می‌تواند هم به کاهش وزن و هم به کاهش فشارخون کمک کند به طوری‌که که آجیل به علت داشتن نمک فراوان جزء خوراکی‌هایی‌ است که باید مصرف آن را کنترل و حتی به صورت خام مصرف کرد.

این فوق تخصص فشارخون تاکید کرد: مصرف میوه و سبزیجات، لبنیات کم چرب و کاستن استرس بوسیله ورزش، کاهش وزن را بدنبال خواهد داشت.

 

عدم تصحیح رفتارهای نامناسب تغذیه‌ای = آینده‌ای وحشتناک

چمنی، کارشناس صنایع غذایی نیز در این زمینه بیان کرد: نمک عامل همه سرطان‌هاست اما متاسفانه حتی در میان کودکان و نوجوانان ما به میزان زیادی استفاده می‌شود در حالیکه شیر که در قرآن از آن به عنوان یک معجزه یاد شده است در سبد غذایی کشور ما سهم بسیار اندکی دارد.

وی با اشاره به اینکه ارمغان شیر سلامتی است، افزود: شیر، علی‌رغم اینکه یک غذای کامل و پر از انرژی است اما باعث چاقی نمی‌شود به همین دلیل مصرف آن همواره توصیه می‌شود.

چمنی تاکید کرد: اگر امروز به تصحیح رفتارهای نامناسب تغذیه‌ای نپردازیم آینده بسیار وحشتناکی خواهیم داشت، زیرا مردم ما با روش تغذیه نامناسب 20 سال زودتر از مردم کشورهای دیگر زمین‌گیر می‌شوند.

 

کاهش وزن مهم‌ترین راه پیشگیری از بیماری‌ها

 

کمال‌زاده، فوق تخصص تغذیه و متابولیک گفت: بیشتر همبرگرها و غذاهای آماده از لاشه حیوانات بیمار و پیر تهیه می‌شوند و برای پوشاندن عیوب این مواد و تحریک ضائقه‌ها به آنها نمک فراوان، ادویه، طعم دهنده، مواد نگهدارنده و رنگ اضافه می‌کنند.

وی افزود: مصرف فست‌فودها در دراز مدت عوارض بسیار بدی بر روی بدن ایجاد و چاقی ناهماهنگ پدید می‌آورد، علاوه بر این باعث می‌شود کبد ما که نجیب‌ترین و بزرگترین غده بدن است با نقطه ضعف خود یعنی چربی مواجه شود.

کمال‌زاده تاکید کرد: رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک باعث چاقی و بیماری‌هایی به واسطه آن می‌شود که باید با تغییر این رویه به بهبود زندگی خود و فرزندانمان کمک کنیم.

وی خاطرنشان کرد: جلوگیری از اضافه وزن و چاقی مهم‌ترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماریهاست.

 

ابتلا به افسردگی بدنبال اضافه وزن

علی بهرام‌نژاد، روانشناس بالینی و مدیر گروه سلامت روانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: افرادی که دچار چاقی ناهماهنگ و بدنبال آن مبتلا به افسردگی می‌شوند، توصیه‌های پزشکی را رعایت نکرده و نسبت به مراقبت از خود بی‌توجه می‌شوند.

وی افزود: آدم‌های افسرده دارای ضعف سیستم ایمنی بدن هستند که خود موجب بروز بیماری‌های متعدد می‌شود.

بهرام‌نژاد تاکید کرد: پیاده‌روی می‌تواند موجب تحریک ماهیچه‌های بزرگ ما و در نتیجه کاهش افکار منفی شود تا بتوانیم کنترل‌های وجود خود را انجام دهیم و با کاهش وزن به ظاهری آراسته، زیبا و اعتماد به نفس رسیده و با خود مهربان شویم.

گزارش از فهیمه افضلی خبرنگار ایسنای منطقه کویر

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۲
بازدیدها 1,371
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 26017
برچسب:

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری