خانه » فناوری » نامرئی‌سازی اجسام سه‌بعدی با شنل فوق نازک

نامرئی‌سازی اجسام سه‌بعدی با شنل فوق نازک

محققان دانشگاه تگزاس موفق به ساخت شنل نامرئی کننده فوق نازک جدیدی شده‌اند که می‌تواند اجسام سه بعدی را در برابر میکرو امواج محیط طبیعی نامرئی کند. تاکنون بیشتر شنل‌های نامرئی‌کننده ...

محققان دانشگاه تگزاس موفق به ساخت شنل نامرئی کننده فوق نازک جدیدی شده‌اند که می‌تواند اجسام سه بعدی را در برابر میکرو امواج محیط طبیعی نامرئی کند.

تاکنون بیشتر شنل‌های نامرئی‌کننده بسیار بزرگ، سنگین و رو میزی بودند که تعبیر غلطی برای واژه شنل محسوب می‌شدند؛ اما دستاورد جدید دانشمندان با ضخامت 166 میکرومتر می‌تواند اجسام سه بعدی را از تمام جهات و از هر موقععیت مشاهده در محیط طبیعی آنها پنهان کند. 5-952.jpg

بیشتر پوشش‌های نامرئی‌کننده از متامواد استفاده می‌کردند اما در این پوشش جدید از مواد رایج استفاده شده است. پوشش «متااسکرین» از نوارهای ورق مس با ضخامت 66 میکرومتر ساخته شده که به نوارهای ورق پلی‌کربنات منعطف 100 میکرومتری به شکل تور متصل شده‌اند.

از این شنل برای پوشش‌دهی یک میله استوانه‌ای 18 سانتیمتری از امواج میکرو استفاده شد و عملکرد بهینه‌ای را در برابر امواج مایکرو با فرکانس 3.6 گیگاهرتز و در یک پهنای باند نسبتا وسیع نشان داد.

محققان همچنین پیش‌بینی کرده‌اند که به دلیل حالت مطابقتی ذاتی این پوشش و استحکام شیوه نامرئی سازی پیشنهادی، اجسام با اشکال عجیب و نامتقارن را می توان با همان اصول نامرئی کرد.

در حالت نظری از این پوشش می‌توان برای نامرئی سازی اجسام در برابر نور مرئی نیز استفاده کرد؛ چرا که نور مرئی،‌ امواج میکرو و مادون قرمز به لحاظ فیزیکی همسان هستند و تنها در فرکانس‌های مختلف نوسان دارند.

این پژوهش در مجله New Journal of Physics منتشر شده است./ایسنا

شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۲
بازدیدها 1,446
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 25829

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری