خانه » علمی » قدرتمندترین جرقه خورشیدی 2013 در راه زمین

قدرتمندترین جرقه خورشیدی 2013 در راه زمین

مقامات ناسا از انتشار قدرتمندترین جرقه خورشیدی سال 2013 در روز گذشته (پنج‌شنبه) خبر دادند که ممکن است امروز ارتباطات رادیویی را بطور موقت در زمین با اختلال روبرو کند. این ...

مقامات ناسا از انتشار قدرتمندترین جرقه خورشیدی سال 2013 در روز گذشته (پنج‌شنبه) خبر دادند که ممکن است امروز ارتباطات رادیویی را بطور موقت در زمین با اختلال روبرو کند.

این جرقه خورشیدی در ساعت 07:16 به وقت گرینویچ با شدت متوسط در گروه توفان‌های خورشیدی M6.5 رخ داد که با تخلیه تاج خورشیدی همراه شد. 5-983.jpg

رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا به ثبت تصاویر خارق‌العاده‌ای از این قوی‌ترین جرقه خورشیدی 2013 پرداخته و آن را با جزئیات دقیق به نمایش درآورده است. این فضاپیما یکی از چندین رصدخانه فضایی است که فعالیتهای آب‌وهوایی خورشید را تحت نظر دارند.

مقامات ناسا این جرقه را یک پرتاب فنری برای خورشید خوانده‌اند که با ورود به فعالترین زمان دوره خود نسبتا آرام عمل کرده است.

جرقه روز گذشته حدود 10 برابر ضعیف‌تر از جرقه‌های نوع X بود که قدرتمندترین جرقه‌های متشر شده از خورشید به شمار می رود. جرقه‌های نوع M یکی از ضعیف‌ترین رویدادهای خورشیدی است که با این حال می‌تواند تاثیرات آب‌وهوایی بر نزدیکی زمین مانند اختلالات ارتباطی یا نمایش‌های چشم‌گیر شفقهای قطبی را به همراه داشته باشد.

این توفان خورشیدی منجر به اختلال ارتباط رادیویی در زمین شده که به عنوان یک رویداد R2 ثبت شده است.

جرقه‌های خورشیدی شدید و تخلیه‌های تاج خورشیدی در صورتی که مستقیما به سوی زمین باشند نمی‌توانند برای فضانوردان و ماهواره‌های موجود در مدار خطرساز باشند. این رویدادها می‌توانند با علائم جی‌پی‌اس و ماهواره‌های ارتباطی در فضا تداخل پیدا کرده و به زیرساختهای سیستمهای برق بر روی زمین آسیب برسانند.

مقامات ناسا این توفان خورشیدی را دنبال می‌کنند تا خطرارت احتمالی آن برای زمین را شناسایی کنند. در همین حال رصدخانه دینامیک خورشیدی و سایر فضاپیماها به بررسی فعالیت خورشید ادامه خواهند داد.

انتظار می‌رود که این توفان خورشیدی امروز (شنبه) با میدان مغناطیسی زمین برخورد کند./ایسنا

شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۲
بازدیدها 1,328
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 25823

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری