خانه » علمی » پرنده‌های نر عاشق لانه‌های زیبا هستند!

پرنده‌های نر عاشق لانه‌های زیبا هستند!

یک گونه پرنده می‌تواند نصحیت‌دهنده خوبی برای چگونگی جذب پدران در خانه و فعالیت بیشتر آنها در پرورش فرزندان باشد. چرخ‌ریسک سر آبی ماده‌ای که لانه زیباتر با دکوراسیون بهتر با ...

یک گونه پرنده می‌تواند نصحیت‌دهنده خوبی برای چگونگی جذب پدران در خانه و فعالیت بیشتر آنها در پرورش فرزندان باشد.

چرخ‌ریسک سر آبی ماده‌ای که لانه زیباتر با دکوراسیون بهتر با گیاهان معطر بسازد، بهتر می‌تواند جفت نر خود را برای پرورش جوجه‌ها به خانه بکشاند. 4-1270.jpg

براساس پژوهش دانشمندان اسپانیایی در مجله Behavioral Ecology، یک لانه بزرگ با دکور زیبا ممکن است به پرندگان نر پیامی در مورد سلامت جفتهای آنها باشد.

ماده‌های بسیاری از حیوانات اغلب وسواس بیشتری در انتخاب جفت دارند چراکه معمولا آنها باید زمان و انرژی بیشتری را نسبت به نرها برای پرورش فرزندانشان صرف کنند.

یک چرخ‌ریسک سر آبی ماده که به اندازه یک دست انسان است، جفت خود را بر اساس رنگ آبی و زرد پرها و زیبایی آواز آن انتخاب می‌کند. هر چه قیافه و صدای نر بهتر باشد، شانس بهتری وجود دارد که انگل نداشته و جوجه‌های سالمی تولید خواهد شد.

این در حالیست که محققان اخیرا دریافته‌اند نرها نیز ممکن است در مورد جفت خود قضاوت کنند. گونه‌های مختلف پرندگان کار لانه سازی را به شیوه‌های مختلف تقسیم می‌کنند. چرخ‌ریسک سر آبی ماده به تنهایی لانه ساخته و گونه نر ممکن است بعدها به آن پر اضافه کند. این امر بدین معنی است که لانه احتمالا نشانگر سلامت پرنده ماده است.

پس از جفت‌گیری در فصل بهار، چرخ‌ریسک سر آبی ماده به جمع‌آوری شاخه و علف برای ساخت پی لانه درون سوراخ درختان یا جعبه‌های لانه مصنوعی می‌پردازد. ماده‌ها سپس این لانه‌ها را با پشم یا پر نرم پوشانده و گاهی گیاهان معطر مانند نعنا، اسطوخودوس و اکلیل کوهی را نیز برای زیباتر کردن خانه برای جوجه‌های آینده به آن می‌افزایند. اما کل این فرآیند انرژی ماده را تحلیل برده و آنرا در برابر حمله شکارچیان آسیب‌پذیر می‌سازد.

پس از پایان ساخت لانه، هر دو جفت به تغذیه و دفاع از جوجه‌هایشان می‌پردازند.

محققان دریافتند که وجود ویژگی‌هایی مانند دکوراسیون بهتر بر مراقبتی که یک پرنده نر از جوجه‌ها داشته و تعداد جوجه‌های باقیمانده تاثیر می‌گذارد./ایسنا

پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۲
بازدیدها 1,833
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 25767

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری