خانه » سلامت » استرس یکی از مهم‌ترین عوامل بروز آفت‌های دهانی

استرس یکی از مهم‌ترین عوامل بروز آفت‌های دهانی

قائم مقام رئیس کنگره ۵۲ انجمن دندانپزشکی ایران موثر‌ترین فاکتور در بروز آفت در دهان را ژنتیک واسترس را عامل موثر در بروز آفت‌های دهانی برشمرد و افزود: نتایج ...

قائم مقام رئیس کنگره ۵۲ انجمن دندانپزشکی ایران موثر‌ترین فاکتور در بروز آفت در دهان را ژنتیک واسترس را عامل موثر در بروز آفت‌های دهانی برشمرد و افزود: نتایج مطالعات حاکی از آن است که آفت‌های دهانی در دانشجویان در دوره امتحانات براثر استرس افزایش می‌یابد.

به گزارش ايلنا، به نقل از ستاد خبری کنگره ۵۲ انجمن دندانپزشکی ایران، دکتر مهناز صاحب جمعی در آستانه برگزاری کنگره با بیان اینکه در زنان در دوره عادت‌های ماهیانه به علت تغییرات هورمونی آفت دهان بیشتر دیده می‌شود افزود هنوز علت دقیق این عارضه مشخص نیست.

وی آفت را ضایعه دردناک دهانی به صورت منفرد یا متعدد دانست و گفت افت نوعی بیماری خود ایمنی ناشی از اختلال سیستم ایمنی به حساب می‌آید.

قائم مقام رئیس کنگره ۵۲ انجمن دندانپزشکی ایران با اشاره به وجود ضایعات آفتی در دهان ودستگاه ژنیتال ادامه داد: چندین فاکتور در بروز آفت موثر است که از آن جمله می‌توان به ارث، حساسیت به برخی موادغذایی، ضربه به محیط دهان، استرس، کمبود برخی از مواد در خون نظیر ویتامین‌های گروه B به ویژه B۱۲ و اسید فولیک و آهن اشاره کرد.

صاحب جمعی در خصوص روند تشکیل آفت دهانی گفت: در ابتدا ناحیه‌ای از مخاط دهان قرمز و دردناک می‌شود سپس به تدریج به زخم کوچکی تبدیل و بخش مرکزی آن زرد و پس از ۷ تا ۱۰ روز خودبخود بهبود می‌یابد.

وی آفت‌های بزرگ‌تر از ۱ سانتی متر را که بهبودی آن بیش از ۱ ماه طول بکشد را آفت‌های ماژور نامید و افزود: نمای بالینی این ضایعات می‌تواند شبیه سرطان دهان باشد. نباید هر نوع زخمی را با آفت اشتباه گرفت ضایعات دهانی که بهبودی آن‌ها از ۲ هفته تجاوز کند را باید جدی گرفت.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه گاهی آفت با ضایعات دیگر اشتباه می‌شود، ادامه داد: این بیماری‌ها می‌تواند شامل پمفیگوس، تب خال داخل دهانی یا زخم ناشی از تروما (ضربه) و حتی سرطان دهان باشد.

صاحب جمعی گفت: در صورت وجود عوامل موثر در بروز آفت باید ابتدا این عوامل حذف شود به عنوان مثال کم خونی درمان شود، کمبود ویتامین B برطرف و یا مصرف غذاهای حساسیت زا نظیر گردو، خربزه، فلفل، گوجه فرنگی، توت فرنگی، کاکائو و یا هر نوع قهوه به حداقل برسد و یا پس از مصرف دهان شسته شود.

وی با بیان اینکه خوردن هرگونه مواد سفت وخشن می‌تواند سبب ضربه به مخاط دهان و شروع ضایعه شود، افزود: استفاده از کورتیکواستروییدهای موضعی برای رفع التهاب و کوتاه شدن دوره زخم و استفاده از دهان شویه طبی به عنوان تسکین دهنده از راه‌های درمان این عارضه دهانی است.

به گفته قائم مقام رئیس کنگره ۵۲ انجمن دندانپزشکی ایران، سن و جنس تاثیری در بروز این بیماری ندارد اما آفت‌های دهانی در سنین متوسط بیشتر دیده می‌شود.

کنگره ۵۲ انجمن دندانپزشکی ایران (بزرگ‌ترین کنگره سالیانه دندانپزشکی ایران) امسال با شعار «آموزش شکست‌ها راهبری به سوی موفقیت» ۱۹ تا ۲۲ اردیبهشت در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود. بیش از ۳۰۰۰ نفرشرکت کننده برای استفاده علمی و پیش بینی می‌شود همین تعداد برای استفاده آزاد و بازدید از نمایشگاه جانبی در کنگره حضور داشته باشند.

یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,287
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 2569

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری