خانه » میراث فرهنگی » مصایب یک اتفاق خوب

مصایب یک اتفاق خوب

مدت‌های زیادی است که جذب گردشگر و به دست آوردن درآمدهای زیاد از این صنعت مغفول مانده در کشور، در صدر برنامه متولیان شهری و کشوری قرار گرفته است، در ...

مدت‌های زیادی است که جذب گردشگر و به دست آوردن درآمدهای زیاد از این صنعت مغفول مانده در کشور، در صدر برنامه متولیان شهری و کشوری قرار گرفته است، در این بین ،همه تلاش می‌کنند به هر نحوی شده گردشگران داخلی و خارجی را به تماشای آثار تاریخی و طبیعی کشور دعوت کنند، تا اینجا مشکلی نیست مشکل از زمانی آغاز می‌شود که به دلیل نبود مراقبت‌های جدی، حضور گردشگر به آثار باستانی و تاریخی که بوی گذر زمان و کهنگی گرفته و آسیب‌پذیرتر از محیط زیست، هستند ،لطمه بزند.

به گزارش ایسنا، روزنامه حمایت در ادامه می‎نویسد: یک راهنمای گردشگری، ارائه آموزش برای حفاظت از آثار تاریخی و طبیعی به گردشگران را از راه‌های مهم برای جلوگیری از تخریب آثار گردشگری کشور می‌داند. «علی محمدی» بر این باور است که رسانه‌ها و خانواده‌ها جزو ارکان مهم برای حفاظت از آثار تاریخی کشور هستند. آثاری که باید بمانند تا درآمد گردشگری نیز به ایران سرازیر شود. به گفته وی طبق اعلام ستاد تسهیلات سفرهای کشور، در ایام نوروز 28 میلیون نفر از موزه ها و مکا ن های تاریخی دیدن کردند که در صورت آگاه نبودن این افراد، به طور حتم خسارات جبران ناپذیری به این مکان‌ها وارد می‌شود.

145-11.jpg

دنیایی اثر بدون مراقب!

ایران جزو کشورهای کهن و غنی از آثار باستانی، تاریخی و طبیعی است. وجود آثار متعدد تاریخی در کوچکترین شهرهای کشور دلیل بر اثبات این ادعاست. به اعتقاد کارشناس گردشگری، بهترین راه معرفی فرهنگ غنی این سرزمین به دیگران، جذب گردشگر خارجی است، البته ناگفته نماند که صنعت گردشگری در دنیای امروز یکی از ارکان توسعه اقتصادی کشورها نیز محسوب می‌شود و این موضوع مورد استقبال دولت‌های مختلف قرار گرفته است.

با توجه به اینکه کشور ما شاخص های زیادی برای جذب گردشگر دارد اما در این باره هنوز ضعف‎های زیادی وجود دارد. براساس آمار مجمع جهانی اقتصاد، ایران در میان 139 کشور جها ن در حوزه گردشگری رتبه 114 را از آن خود کرده است. این درحالی است که در کشور ما علاوه بر آثار باستانی به قدمت آثار موجود در مصر باستان، طبیعت بکر مدیترانه‎ای نیز وجود دارد. محمدی می گوید: شاید خیلی‎ها برای آمدن گردشگر به ایران تلاش کنند اما من خوشحالم که هنوز این امر به اندازه‌ای که باید محقق نشده است. زیرا حضور گردشگر بیشتر در ایران به معنای بازدید بیشتر از آثار باستانی، و تخریب بیشتر این اماکن است.

وی ادامه می دهد: مثلا پرسپولیس را در نظر بگیرید. سالی ده‎ها هزار نفر از این آثار باستانی دیدن می‎کنند و به دلیل این که ستون‎های این بنای بی نظیر در محفظه های مخصوص قرار ندارد هر گردشگری به راحتی پا روی این آثارمی گذارد و با دست گذاشتن روی این دیوارها، عکس یادگاری می گیرد. به عبارتی سالانه

ده‎ها هزار بار ضربه دست به این دیوارهای قدیمی وارد می‎زند و به طور حتم خسارت‎های زیادی به آن وارد می‎آورد.

 

آموزش را از کودکان آغاز کنیم

همه ما از زمان تولد تاکنون برای اجرای هر کاری آموزش‌هایی را فراگرفته‎ایم، بنابراین برای حفظ آثار تاریخی و طبیعی که راهی برای جذب گردشگر به شمار می‌رود مهمترین قدم ارائه آموزش است. البته باید قبل از هر چیز اهمیت این آثار برای افراد مشخص شود تا راه‌های حفظ آن را بیاموزند.

«عرفان فکری» راهنمای گردشگری در گفت‌وگو با «حمایت»، مهمترین عامل حفظ آثار گردشگری را عامل انسانی می‌داند که باید برای آنان فرهنگ‎سازی کرد. شاید با شنیدن اسم آموزش همه نگاه‎ها به سمت وزارت آموزش و پرورش و کتاب‌های درسی خیره شود اما به عقیده فکری، به جز نهادهای آموزشی، خانواده‎ها و رسانه‎ها نیز در این عرصه می‎توانند نقش مهمی ایفا کنند، اگر رسانه ملی با نشان دادن جاذبه‌های گردشگری مردم را برای دیدن این مکان‌ها از نزدیک، ترغیب کند اهمیت حفظ آثار بیشتر جای خود را باز می‌کند. وی تاکید می کند: حضور گردشگران در مکان‎های دیدنی باید منجر به آگاه‎سازی و افزایش اطلاعات مخاطبان باشد.

 

مردم را به مسافرت ترغیب کنید

به عقیده فکری، بعد از فرهنگسازی برای حفظ جاذبه‎های طبیعی و تاریخی، باید مردم را به مسافرت ترغیب کنیم به عبارتی بعد از آموزش است که هر چه افراد، بیشتر به سفر بروند اهمیت حفاظت از آثار گردشگری را بیشتر درک می کنند. ساخت بازی‏های رایانه‎ای یکی دیگر از آموزش‎هاست که مسئولان می‎توانند آن را اجرا کنند. با وجود آثار زیاد تاریخی و طبیعی در کشور هنوز اطلاعی از چگونگی حفاظت از آنها را نداریم. تا جایی که در خبرها آمده است که «میل نادری» بزرگ‎ترین اثر تاریخی شهرستان فهرج بر اثر وقوع سیل آسیب جدی دید. این بنای تاریخی دردوران سلجوقیان ساخته شده است.این خبر تاسف بار نشان می‎دهد که اگر مسئولان ذی ربط از قبل پیش بینی وقوع چنین اتفاقاتی را می کردند باید تدابیری اتخاذ می کردند تا چنین اتفاقاتی رخ ندهد. البته تدوین برنامه‎ای جامع برای حفاظت از آثار ملی از سوی مسئولان بسیار مهم و ضروری است که مسئولان باید به آن توجه کنند در این باره باید از کارشناسان این عرصه کمک گرفت و با استفاده از علم و تجربه‎های آنان راه‎هایی برای جلوگیری از آثار گردشگری را به کار گرفت.

سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۲
بازدیدها 1,390
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 25643
برچسب:

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری