خانه » علمی » تخمدان مصنوعی ساخته شد

تخمدان مصنوعی ساخته شد

محققان آمریکایی موفق به تولید تخمدان مصنوعی با قابلیت ترشح هورمون های جنسی در سطح تخمدان طبیعی شدند.  زنان دچار مشکلات تخمدان یا افرادی که پس از یائسگی توانایی تولید هورمون ...

محققان آمریکایی موفق به تولید تخمدان مصنوعی با قابلیت ترشح هورمون های جنسی در سطح تخمدان طبیعی شدند.

65-15 زنان دچار مشکلات تخمدان یا افرادی که پس از یائسگی توانایی تولید هورمون های جنسی خود را از دست می دهند، از روش هورمون درمانی جایگزین (HRT)‌ استفاده می کنند که با عوارض جانبی نیز همراه است.

محققان دانشگاه ویک فارست در کارولینای شمالی با تولید تخمدان مصنوعی در آزمایشگاه، گام مهمی در حذف روش HRT‌ و مصرف روزانه دارو برداشته اند.

در این تحقیق دو نوع سلول تولید کننده هورمون از تخمدان موش برداشته و درون کپسول جلبکی قرار داده شد؛ سپس این کپسول در معرض مواد شیمیایی غده هیپوفیز که تولید هورمون را شبیه سازی می کنند، قرار گرفت.

سلول ها موفق به ترشح هورمون های جنسی با نسبت مشابه تخمدان طبیعی و بر اساس نیاز بدن شدند.

دکتر «امانوئل اوپرا» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می کند: هدف ما توسعه بافت یا هورمون درمانی بر پایه سلولی و تولید تخمدان مصنوعی با قابلیت ترشح هورمون های جنسی است که بتواند جایگزین دارو درمانی شود.

به گفته «اوپرا»، کپسول هورمونی از پویایی بیشتری به نسبت HRT برخوردار است و در عین حال عوارض جانبی کمتری دارد؛ میزان ترشح هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون نیز در سطح مشابه تخمدان طبیعی است.

نتایج این تحقیق در مجله Biomaterials‌ منتشر شده است.

سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۲
بازدیدها 2,601
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 25606

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری