خانه » علمی » موفقت دانشمندان در درمان 15 دقیقه‌ای «دزد خاموش بینایی»

موفقت دانشمندان در درمان 15 دقیقه‌ای «دزد خاموش بینایی»

دانشمندان، یک عمل جراحی جدید را ابداع کردند که می‌تواند بدون نیاز به شکافتن چشم و تنها طی 15 دقیقه با بیحسی موضعی و با استفاده از یک ترکه الکتریکی، ...

دانشمندان، یک عمل جراحی جدید را ابداع کردند که می‌تواند بدون نیاز به شکافتن چشم و تنها طی 15 دقیقه با بیحسی موضعی و با استفاده از یک ترکه الکتریکی، بیماری آب سیاه را درمان کند.

بیماری آب‌سیاه که به «دزد خاموش بینایی» مشهور است، آسیب غیر قابل برگشت به عصب بینایی زده و در صورت عدم درمان به نابینایی می‌انجامد. برای بسیاری از مبتلایان، درمان آب‌سیاه، عمل جراحی 1.5 ساعته تحت بیهوشی کامل برای برش و بخیه دوباره چشم را به همراه دارد. 5-967.jpg

آب‌سیاه به شکل رایج‌تر زمانی اتفاق می‌افتد که مایع تولید شده در چشم بطور کامل خشک نمی‌شود. این امر منجر به تولید دردناک فشار شده که در طول زمان عصب بینایی در پشت چشم را که مسئول ارسال علائم به مغز است، فشرده می‌کند.

از دست دادن بینایی از دید محیطی آغاز می‌شود بدین معنی که فرد مبتلا تا زمانی که دچار کاهش شدید بینایی نشده و آسیب گسترده دائمی به چشم وارد نشده، از بیماری خود آگاه نمی‌شود.

بسیاری از مبتلایان به آب‌سیاه می‌توانند بیماری خود را با قطره چشم یا درمانهایی که فشار کره چشم را پایین می‌آورد، کنترل کنند؛ اما برای برخی این درمان کافی نبوده و به عمل جراحی نیاز است.

در جراحی سنتی موسوم به ترابکولکتومی، جراحان یک سوراخ را در چشم برای ایجاد کانالی برای خشک شدن مایع موجود ایجاد می‌کنند. روش جدید در عوض از یک «ترابکتوم(trabectome)» برای رفع مشکل زهکشی استفاده می‌کند.

برای درمان بیماری آب‌سیاه، جراح سر بلند و نازک یک ترکه الکتریکی را در چشم مبتلا وارد کرده و از حرارت ایجاد شده توسط برق برای سوزاندن بخشهای آسیب‌دیده شبکه میله‌ای و در نهایت دستیابی به مجرا استفاده می‌کند. این دستگاه بطور همزمان می‌تواند تمام ضایعات موجود را از درون چشم خارج کند.

در حالیکه جراحی سنتی می‌تواند مشکلاتی مانند انسداد بیشتر در اثر ایجاد بافت زخم و نیاز به جراحی مجدد را بوجود بیاورد، روش جدید در کل موفقیت‌آمیز بوده و نیازمند مراجعات بسیار کمتر به پزشک است./ایسنا

دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۲
بازدیدها 1,725
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 25530

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری