خانه » سلامت » شوره سر چگونه ایجاد می‌شود؟

شوره سر چگونه ایجاد می‌شود؟

دانشمندان در مطالعات اخیر خود به اطلاعات ژنتیکی درباره قارچی دست یافته‌اند که امیدوارند در پیشگیری و درمان شوره سر مورد استفاده قرار گیرد. به گزارش سایت خبری لمون پرس به ...

دانشمندان در مطالعات اخیر خود به اطلاعات ژنتیکی درباره قارچی دست یافته‌اند که امیدوارند در پیشگیری و درمان شوره سر مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش سایت خبری لمون پرس به نقل از افکار نیوز، قارچ مالاسزیا گلوبوسا بر روی پوست انسان قرار دارد و از سبوم (نوعی ماده چرب که توسط غدد چربی‌ساز پوست تولید می‌شود) تغذیه می‌کند. سبوم، پوست و مو را در مقابل از دست دادن رطوبت، خشکی و شکنندگی محافظت می‌کند.

در حدود نیمی از افراد از شوره سر رنج می‌برند و مردان بیشتر مستعد ابتلا به این قارچ هستند.

مطالعات نشان داده‌اند که قارچ‌ مالاسزیا گلوبوسا با تولید آنزیمی به نام لیپاز باعث ایجاد شوره در پوست سر می‌شود. این فرآیند به این ترتیب است که در ابتدا این قارچ‌ از لیپاز برای تجزیه سبوم استفاده می‌کند و اسید اولئیک تولید می‌شود. این اسید چرب وارد سطحی‌ترین لایه پوست سر شده و با ایجاد تغییراتی در سلول‌های پوست سر، موجب ایجاد شوره می‌شود.

محققان دریافته‌اند که این قارچ هشت نوع آنزیم لیپاز و سه نوع آنزیم فسفو‌لیپاز تولید می‌کند. متخصصان معتقدند که هر کدام از این آنزیم‌ها می‌تواند به‌عنوان یکی از روش‌های درمانی ضد‌ شوره مورد بررسی قرار گیرد./ایسنا

پنج شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۲
بازدیدها 1,082
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 25156

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری