خانه » بین المللی » غذای ارزانتر و سریعتر در رستورانهایی با سرآشپزهای روبات

غذای ارزانتر و سریعتر در رستورانهایی با سرآشپزهای روبات

در اقدامی که نشان دهنده ظهور عصر جدیدی از ماشین ها است، روبات ها هر روز بیش از پیش در چین محبوبیت یافته و کارهای سختی را از جمله سرآشپزی در این کشور بر عهده می گیرند.

صدها رستوران کوچک در چین از روبات هایی استفاده می کنند که نقش آشپزهای سنتی را ایفا کرده و منوی غذا را با سرعت بیشتر و قیمت کمتر نسبت به سرآشپزهای واقعی سرو می کنند. 

روباتهایی با لباس های سرآشپز که با خمیرهای سفت کار می کنند و رشته ها را در آب جوش می ریزند، به فراوانی در آشپزخانه های پکن و دیگر شهرهای چین  دیده می شوند.

یکی از رستوران داران پکن استفاده از این روباتها را مقرون به صرفه می داند و می گوید: استخدام یک آشپز سالانه شش هزار و 400 دلار هزینه بر می دارد اما ماه قبل روباتی را برای انجام همین کار به قیمت هزار و 600 دلار خریدار کرده است.

سازنده این روبات سرآشپز می گوید از سال 2010 تا کنون این روبات را در بیش از سه هزار رستوران در سراسر چین فروخته است.

وی افزایش سالانه 10 تا 20 درصدی دستمزدها را در چین یکی از دلایل استقبال از روباتها می داند.

استفاده زیاد از روبات در صنعت چین موجب شده کارشناسان پیش بینی کنند سال آینده چین بزرگ ترین بازار روبات جهان باشد که به بیش از 32 هزار روبات صنعتی نیاز خواهد داشت.

شرکت های چینی معمولا وقتی استفاده از روبات ها را در نظر می گیرند که دستمزدها برای یک کارگر ماهر هشت هزار و 60 دلار در سال افزایش می یابد.

اما روبات این مشکل را برای کارخانه داران حل کرده است مثلا یک روبات با صرف 24 هزار و 100 دلار کار سه کارگر را انجام می دهد. اگرچه این قیمت با دستمزد سالانه سه کارگر برابری می کند اما همین روبات می تواند سه تا پنج سال بی وقفه کار کند. از این رو قطعا یک گزینه اقتصادی محسوب می شود./مهر

دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۲
بازدیدها 1,268
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 24760

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری