خانه » علمی » جلوگيري از كشتار غيرنظاميان با فناوري هشدار وقوع جنگ!

جلوگيري از كشتار غيرنظاميان با فناوري هشدار وقوع جنگ!

محققان در حال كار براي توسعه فناوري پيش‌بيني و هشدار وقوع جنگ هستند كه مي‌تواند از بروز درگيري و كشتار غيرنظاميان پيشگيري كند. به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، ...

محققان در حال كار براي توسعه فناوري پيش‌بيني و هشدار وقوع جنگ هستند كه مي‌تواند از بروز درگيري و كشتار غيرنظاميان پيشگيري كند.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نخستين سيستم هشدار زود هنگام وقوع جنگ پس از نسل كشي در روآندا در سال 1994 ابداع شد.

نمونه‌هايي از اين فناوري در حال حاضر توسط سازمان ملل و اتحاديه آفريقا براي بررسي تحركات نظامي و احتمال وقوع درگيري مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين فناوري قادر است با استفاده از تصاوير ماهواره‌اي، تحركات نظامي را بين دو تا چهار هفته پيش از وقوع درگيري شناسايي كند.

سيستم‌هايي نظير Ushahidi (اصطلاح سواحيلي به معناي شاهد) به مردم اين اجازه را مي‌دهد كه اطلاعاتي از محل وقوع درگيري را به سرور مركزي ارسال كنند.

با استفاده از اين داده ها فرصت كافي براي طرفين درگير و گروه‌هاي بين‌المللي براي حل مسالمت‌آميز اختلافات وجود خواهد داشت؛ در غير اين صورت مي توان غيرنظاميان را به سرعت به مناطق امن منتقل كرد.

سيستم پيشگيري از وقوع جنگ PAX از جمله نمونه فناوري‌هاي در حال توسعه است كه تلفيقي از داده هاي ماهواره‌اي، گزارش‌هاي مردمي و تحليل متخصصان است.

نمونه‌هاي بسيار پيشرفته سيستم هشدار وقوع جنگ مي‌تواند از تصاوير بالن، هواپيماهاي سرنشين‌دار و پهپادها و حتي فناوري تلفن‌هاي همراه هوشمند نيز استفاده كند.

سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,185
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 2462

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری