خانه » علمی » وقتی زلزله، کیمیاگری می‌کند!

وقتی زلزله، کیمیاگری می‌کند!

مطالعه‌ای جدید شواهدی را مبنی بر اینکه وقوع زمین‌لرزه می‌تواند آب را به طلا تبدیل کند،‌ به‌دست آورده‌ و نشان می‌دهد مناطق زلزله‌خیز در طولانی مدت به منابعی غنی از ...

مطالعه‌ای جدید شواهدی را مبنی بر اینکه وقوع زمین‌لرزه می‌تواند آب را به طلا تبدیل کند،‌ به‌دست آورده‌ و نشان می‌دهد مناطق زلزله‌خیز در طولانی مدت به منابعی غنی از طلا تبدیل می‌شوند.

به گزارش سایت خبرشهری، همشهری آنلاین به نقل از NBC گزارش داد: براساس این مطالعه جدید، در جریان وقوع زمین‌لرزه، آب موجود در گسل‌ها تبخیر شده و طلا رسوب می‌کند. در این مدل مکانیزم کمیتی ارائه شده ‌است که میان حضور طلا و کوارتزی که در بسیاری از منابع طلای جهان دیده‌ می‌شود، ‌ارتباطی برقرار می‌کند.

1-1997.jpg

زمانی که زمین‌لرزه‌ای آغاز می‌شود، در طول شکستگی‌ای به نام گسل بر روی زمین حرکت می‌کند. گسل‌های بزرگ در طول خود از شکستگی‌های کوچکتر و به هم‌متصلی برخوردارند. آب معمولا در میان شکست‌ها و رگه‌های گسل‌ها را پر می‌کند و منجر به روان‌سازی گسل می‌شود.

به گفته محققان دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا، در عمق 10 کیلومتری از سطح زمین، تحت فشار و حرارت بسیار شدید، آب تراکم بالایی از دی‌اکسید‌کربن، ‌سیلیس و طلا را با خود حمل می‌کند. طی وقوع زمین‌لرزه شکاف‌های گسل ناگهان بازتر می‌شوند و به این شکل آب ناگهان تبخیر شده و بلورهای سیلیس و تکه‌های طلا شکل می‌گیرند.

براین اساس، میزان طلایی که پس از زلزله از آب به جا می‌ماند، بسیار ناچیز است زیرا تراکم این فلز در آبهای زیرزمینی یک بخش در یک میلیون است. اما مناطق زلزله‌خیزی مانند گسل آلپین نیوزیلند از قابلیت ساخت مقادیر قابل توجهی طلا طی دوره‌ای 100 هزار ساله برخوردارند.

دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,577
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 24605

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری