خانه » علمی » ساخت شيشه خودتميز شونده ضد مه و تابش

ساخت شيشه خودتميز شونده ضد مه و تابش

يكي از واضح‌ترين ويژگي‌هاي شيشه، چگونگي بازتاب نور توسط آن است؛ اما شيوه جديد ايجاد بافت‌هاي سطحي بر روي شيشه توسط محققان مؤسسه فناوري ماساچوست عملا اين بازتاب‌ها را حذف ...

يكي از واضح‌ترين ويژگي‌هاي شيشه، چگونگي بازتاب نور توسط آن است؛ اما شيوه جديد ايجاد بافت‌هاي سطحي بر روي شيشه توسط محققان مؤسسه فناوري ماساچوست عملا اين بازتاب‌ها را حذف كرده و به قطرات آب و ذرات غبار اجازه عبور نمي‌دهد.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين شيشه جديد چند منظوره كه مبتني بر بافت نانوي سطحي توليد كننده يك مجموعه از ويژگي‌هاي مخروطي است، خود پاك كننده بوده و در برابر مه و تابش مقاومت مي‌كند.

محققان در نهايت اميدوارند بتوانند اين شيشه را با استفاده از فرايند كم‌هزينه توليد كرده و در دستگاه‌هاي نوري ، نمايشگر تلفن‌هاي هوشمند و تلويزيون‌ها، صفحات خورشيدي، شيشه جلوي خودرو و حتي پنجره‌هاي ساختمان مورد استفاده قرار دهند.

نتايج پژوهش اين دستاورد در مجله ACS Nano منتشر شده است.

صفحات فتوولتائيك طي شش ماه ممكن است تا 40 درصد از كارايي خود را در اثر انباشت غبار و كثيفي بر روي سطح آنها از دست بدهند؛ اما يك صفحه خورشيدي تحت محافظت با اين شيشه خود پاك كننده از مشكلات كمتري برخوردار خواهد بود.

علاوه بر آن اين صفحه از كارايي بيشتري برخوردار خواهد شد چرا كه نور بيشتري از ميان سطح آن عبور كرده و بازتاب صورت نخواهد گرفت.

درحالي كه برخي از تحقيقات پيشين، صفحات خورشيدي را با روكشهاي آب‌گریز پوشش مي‌دادند، سطوح چندمنظوره اين محققان از تاثير بيشتري در دفع آب و تميز نگهداشتن طولاني‌تر صفحات برخوردار است. علاوه بر آن پوشش‌هاي آب‌گريز موجود از تلفات بازتابی جلوگيري نمي‌كند.

از ديگر كاربري‌هاي اين شيشه مي‌توان به دستگاه‌هاي نوري مانند ميكروسكوپ‌ها و دوربين‌هاي مورد استفاده در محيطهاي مرطوب اشاره كرد كه در آن هر دو قابليت ضدبازتابي و ضد مه مورد استفاده خواهد بود. در دستگاه‌هاي نمايشگر لمسي، اين شيشه نه تنها بازتابها را حذف كرده بلكه در برابر آلودگي‌هاي بوجود آمده توسط عرق نيز مقاوم است.

در نهايت اگر هزينه چنين شيشه‌هايي به ميزان لازم پائين آورده شود،‌ حتي در شيشه‌هاي خودرو نيز مي‌توان از خاصيت پاك‌كنندگي خودكار آنها در سطح خارجي، حذف تابش و بازتابهايي كه ديد را كور كرده و جلوگيري از مه‌گرفتگي استفاده كرد.

بافت سطحي كه از مجموعه‌اي از مخروطهاي مقياس نانو تشكيل شده، مبتني بر يك رويكرد جديد ساخت توسط محققان موسسه فناوري ماساچوست بوده كه با استفاده از شيوه‌هاي پوشش‌دهي و حكاكي برگرفته از صنعت نيمه‌رسانا بوجود آمده است. ساخت اين ماده با پوشش‌دهي سطح يك شيشه با چندين لايه نازك شامل يك لايه مقاوم در برابر نور كه با يك الگوي شبكه‌اي پوشانده و حكاكي شده، آغاز مي‌شود.

سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,098
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 2459

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری