خانه » فرهنگ و ادب » کتاب » کتاب‌هایی که نوروزمان را می‌سازد

کتاب‌هایی که نوروزمان را می‌سازد

  در میانه خریدهای نوروزی هستند آدم‌هایی که هدیه‌های نوروزی دوستان و آشنایانشان را از شهر کتاب‌ها و کتابفروشی‌های کوچک و بزرگ شهر می‌خرند. درست در روزهایی که نمی‌شود با 20‌هزار ...

 

 • در میانه خریدهای نوروزی هستند آدم‌هایی که هدیه‌های نوروزی دوستان و آشنایانشان را از شهر کتاب‌ها و کتابفروشی‌های کوچک و بزرگ شهر می‌خرند. درست در روزهایی که نمی‌شود با 20‌هزار تومان حتی یک تی‌شرت ساده وطنی خرید، هنوز کتابفروشی‌ها با همین رقم مشتریانشان را دست‌خالی بدرقه نمی‌کنند، با همین رقم می‌شود لااقل چهار نمایشنامه خرید یا حتی یک رمان با جلد گالینگور و در عین‌حال نفیس. هر چند بحران ارز گریبان بازار کاغذ را گرفته است، اما همچنان قیمت تمام‌شده کتاب با همه زیرو بالاهایی که یک جلد کتاب تا رسیدن به ویترین کتابفروشی طی می‌کند ناچیز است. با همه این‌ها دردسرهای ناشران به همین‌جا ختم نمی‌شود، هر چند معاون فرهنگی وزیر ارشاد و رییس اداره کتاب و وزیر ارشاد مدام خبر از تسریع در صدور مجور کتاب می‌دهند اما عنوان‌های جدید در شب سال نو در کتابفروشی‌ها اندک و انگشت‌شمار باقی مانده است. با این همه می‌توان در میان قفسه‌های کتابفروشی‌ها قدم زد و عنوان‌هایی را دید که خیلی‌ها به عنوان عیدی و هدیه از توی قفسه‌ها برمی‌دارند تا سرانه مطالعه پر رمز و راز ایرانی را چند دقیقه‌ای زیاد کنند. در قفسه کتاب کودک کتابفروشی‌ها این‌روزها مجموعه‌های پرفروش بسیاری به چشم می‌خورد. خرید یک مجموعه‌ چند جلدی از داستان‌های دنباله‌دار به طور متوسط کمتر از 20‌هزار تومان می‌شود.برخی از کتاب‌هایی که در خریدهای نوروزی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است عبارتند از:
  بابابزرگ سبیل موکتی: نویسنده: علی‌اصغر سیدآبادی- نشر افق :این رمان به تازگی منتشر شده است و فضای فانتزی متفاوتی دارد که در کمتر آثار ایرانی دیده می‌شود. پسری به دلایلی ناگزیر می‌شود که در کنار مادربزرگ و پدربزرگش زندگی کند. اتفاقاتی متفاوت برای او به وجود می‌آید. این بار نیز مانند رمان قبلی نویسنده – پادشاه بی‌تاج و تخت زیرزمین – بچه‌ها در داستان اسم‌های مختلفی دارند. ماجرا از آنجا آغاز می‌شود که سبیل‌های پدربزرگ شروع به رشد می‌کند و بلند و بلند می‌شود و تمام خانه را می‌گیرد، نحوه برخورد اطرافیان با این اتفاق. هنگامی ماجرا به اوج خودش می‌رسد که سبیل‌ها شروع به حرف زدن می‌کنند و این روند ادامه دارد.
  آقای میچل دانشمند خل و چل: نویسنده: دن گاتمن- مترجم: محبوبه نجف‌خانی- کتاب فندق:«آقای میچل آزمایش‌هایی عجیب و غریب انجام می‌دهد و مثل دیوانه‌ها می‌خندد. تازه ماشینی اختراع کرده که با سیب‌زمینی کار می‌کند! حالا اگر بشنوید که ایشان می‌خواهد اختیار جهان را به دست بگیرد تعجب می‌کنید؟» این مجموعه پنج جلدی کمتر از 20‌هزار تومان قیمت دارد.
  ماجراهای مانولیتو: نویسنده: الویرا لیندو – مترجم: فرزانه مهری- نشر ققنوس:در این مدت هشت سال که زندگی می‌کنم آن‌قدر اتفاق‌برایم افتاده که در 92 سال هم نمی‌توانم برایتان تعریف کنم.
  10نفر و یک تختخواب: نویسنده: آلن آلبرگ – مترجم: کتایون خلیلی- نشر نی :تختخواب دینا پر از ماجراهای غافلگیرکننده است و داستانش پر از داستان‌های دیگر: داستان‌های خنده‌دار، داستان‌های عجیب و غریب و داستان‌هایی که فقط یک کمی ترسناک هستند. در میان رمان‌های بزرگسالان هم رمان‌های خارجی اغلب با استقبال بیشتری روبه‌رو شده‌اند، برخی از پرفروش‌ترین‌های آخر سال عبارتند از:
  استانبول، اورهان پاموک، ترجمه: شهلا طهماسبی، نشر نیلوفر:«استانبول، خاطرات و شهر» عنوان کتابی از اورهان پاموک نویسنده ترک‌تبار است .کتابی که نیمی از آن از استانبول می‌گوید و نیم دیگرش روایت زندگی پاموک است تا بیست و دو سالگی‌اش.
  خوشبختی در راه است، آلیس مانرو، ترجمه مهری شرفی، نشر ققنوس:در یادداشت پشت جلد کتاب آمده است: آلیس مانرو برنده جایزه من بوکر پرایز سال 2009 در این کتابش از حوادث دشوار زندگی و عواطف پیچیده قهرمانان خود داستان‌هایی خلق می‌کند که پژواکی پرطنین دارند و از بسیاری از رمان‌های هم‌عصر خود اثرگذارترند.
  «تعیین موقعیت شهری خیالی»، «طرحی برای انقلاب در نیویورک» آلن رب گریه، پرویز شهدی، نشر افکار:در کتاب «تعیین موقعیت شهری خیالی» مانند «خاطرات مثلث طلایی» همه چیز افسانه است و اسطوره که در ظاهر با هیچ یک از افسانه‌هایی که می‌شناسیم، مطابقت نمی‌کند. در «طرحی برای انقلاب در نیویورک» مورد نظر آلن رب‌گر‌یه دنیای پرخشونت و ددمنشانه‌ای است که آدم‌های قرن 21 به دست خودشان دارند زیستگاهشان را نابود می‌کنند.
  «دوست مادام مگره» نوشته ژرژ سیمنون- مترجم عباس آگاهی – جهان کتاب :«دوست مادام مگره» این رمان در مجموعه رمان‌های سربازرس مگره یکی از شخصیت‌های بین‌المللی ادبیات جنایی در جهان است که توسط سیمنون خلق شده است. انتشارات جهان کتاب این‌روزها در زمینه ادبیات پلیسی یکی از ناشران پیشگام محسوب می‌شود که در مجموعه‌ای تحت عنوان نقاب تا امروز بیش از 80 عنوان کتاب را منتشر کرده است.
  اگنس‌گری نوشته آن برونته، ترجمه رضا رضایی نشر نی:اگنس‌گری با امیدواری بسیار به تدریس در خانه اعیان و اغنیا می‌پردازد و تصور می‌کند که اگر خودش را در زمانی به یاد بیاورد که هم‌سن‌وسال شاگردهایش بود می‌تواند محبت و اعتماد این شاگردها را جلب کند.
دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,813
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 24588

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری