خانه » سینما و فیلم » شریفی‌نیا:به نیت پیغمبران در 124 هزار کار حضور پیدا می‌کنم / انتقاد اکبر عبدی از منتقدان

شریفی‌نیا:به نیت پیغمبران در 124 هزار کار حضور پیدا می‌کنم / انتقاد اکبر عبدی از منتقدان

آخرین برنامه‌ی مجله تصویری «هفت» در سال 91 شامگاه گذشته 25 اسفندماه به اکران نوروزی فیلم‌ها در سینماهای کشور اختصاص داشت و شریفی‌نیا به عنوان یکی از عوامل فیلم «تهران ...

آخرین برنامه‌ی مجله تصویری «هفت» در سال 91 شامگاه گذشته 25 اسفندماه به اکران نوروزی فیلم‌ها در سینماهای کشور اختصاص داشت و شریفی‌نیا به عنوان یکی از عوامل فیلم «تهران 1500 » در بخشی از صحبت‌هایش به منتقدانش درباره‌ی پرکاریش پاسخ داد و اکبر عبدی هم به برخی منتقدان تاخت. 2-100.JPG

در ابتدای برنامه «محمود گبرلو» با اشاره به اتفاقاتی که سال 91 برای سینمای ایران رخ داده بود عنوان کرد: سال 91 برای سینمای ایران سال بسیار پرتنش، پرشور، پرهیجان و پر از اختلاف سلیقه بود. لازم است یک بار سینمای ایران را مرور کنیم و اتفاقات را مورد بررسی قرار دهیم. اختلاف نظرها باعث شده که از پیشبرد سینمای ایران در سال91 دورشویم.

وی ادامه داد: نیاز است سال 91 را مورد بررسی قرار دهیم و ضرورت دارد همه اهالی سینما و تولید کنندگان در کنار هم باشند و اختلافات را با گفتگو حل کنند. سینما بستر اندیشه است و برای رسیدن به سینمای آرمانی و مطلوب راه درازی در پیش داریم. لازم است کاری کنیم که سینمای ایران سرشار از امید و هیجان باشد تا تماشاگر ایرانی را هم با خود همراه داشته باشیم.

او درباره برنامه «هفت» توضیح داد: هفت همراه تماشاگر و سینماگران ایرانی است و کمک می‌کند که به ارتقای سینما اهمیت دهد. هفت همیشه زنده هست و خواهد بود چون سینمای ایران خواهد بود. اگرچه ممکن است آدم‌ها در این برنامه بیایند و بروند.

نظرسنجی برنامه اختصاص به طرح این سوال داشت که کدام فیلم در اکران نوروز 92 موفق‌تر خواهد بود. در پایان برنامه از میان فیلم‌های “تهران 1500″، “حوض نقاشی”، “رژیم طلایی”، “رسوایی” و “قاعده تصادف” فیلم “رسوایی” بیشترین رای را از آن خود کرد.

جدول گیشه سال 91 سینمای ایران و اعلام فیلم‌های “یک میلیاردی”، فیلم های با فروش بالاتر از 500 میلیون تومان، فیلم‌های 300 و 200 میلیونی و فیلم‌های زیر 200 میلیون بخش بعدی برنامه‌ی «هفت» بود.

در ابتدای این قسمت بهرام عظیمی کارگردان فیلم “تهران 1500” و محمد رضا شریفی نیا میهمان برنامه بودند. البته عروسک مقوایی یکی از بازیگران فیلم که نقش ربات را در کار بازی می‌کند نیز در کنار عظیمی حضور داشت.

عظیمی در ابتدای صحبت‌هایش با شوخی عنوان کرد: روباتو روباتیانی یکی از اصلی ترین بازیگران فیلم است که از پدر و مادری ایرانی- ایتالیایی به دنیا آمده که متاسفانه مترجمش را به برنامه دعوت نکردید و ما خودمان جای او صحبت می کنیم.

وی درباره این فیلم عنوان کرد: پیش از این در زمینه انیمیشن در تلویزیون اتفاقاتی افتاده بود اما جای انیمیشن در سینمای ما خیلی خالی بود. ما از روز اول و انتهای سال 86 روال ساخت یک فیلم سینمایی را برای این انیمیشن طی کردیم. ما می‌خواستیم مردم برای اولین‌بار مثل بقیه فیلم‌های سینمایی دیگر و با همان تعداد سینما به دیدن این فیلم بیایند. هیچ فیلم آینده نگری در سینمای ایران ساخته نشده است اما این اثر مردم را به 108 سال دیگر می‌برد.

وی افزود: در این اثر من می‌خواستم بگویم ما ایرانی‌ها زیاد هم تغییر نمی‌کنیم و رنگ و بوی ایرانی بودن خود را پس از گذشت 108 سال نیز حفظ می کنیم. پس این انیمیشن را برای ایران ساختیم و نگاه به بازارهای جهانی در این فیلم زیاد وجود نداشت.

عظیمی درباره حمایت از آثار انیمیشن در ایران گفت: تهیه‌کننده خصوصی این کار آمده و 4 سال برای این پروژه که انتهایش هم در آن زمان مشخص نبود هزینه کرده است پس اعتماد هنرمندان بسیار اهمیت دارد. باید به این مساله توجه کرد که ایران توانست به فناوری تولید انیمیشن دست یابد.

در ادامه محمدرضا شریفی نیا درباره حضورش در این فیلم عنوان کرد: “تهران 1500” اولین فیلم انیمیشن ایرانی به ایران شکل است و ابتدا که من به دفتر بهرام عظیمی رفتم از طراحی‌های او حیرت کردم و گفتم ندید قبول می‌کنم در این اثر بازی کنم. تفاوت این فیلم با دیگر انیمیشن‌ها تبدیل بازیگر به یک چهره انیمیشن کاریکاتوری متحرک است که براساس لب زدن خود بازیگران کلام در دهان کاراکترهای انیمیشن می‌نشیند. این کار قابل مقایسه با آثار والت دیسنی است و کار حیرت آوری در سینمای انیمیشن ماست، البته این شروع کار است.

وی در پاسخ به حضور بیش از حدش در تلویزیون و سینما گفت: من 30 سال است در این سینما کار می‌کنم و 14 سریال که از بهترینهای تلویزیون بوده است البته به نیت 14 تن کار کردم. کسانی که ناراحت هستند از این همه حضور من باید بدانند که قرار است به نیت 124 هزار پیغمبر در 124 هزار کار دیگر حضور پیدا کنم پس تازه این اول راه من است.

به گزارش ایسنا،گزارشی درباره هنرمندان درگذشته همچون حمید سمندریان، مسعود بهنام، علی کسمائی، پرویندخت یزدانیان، فهیمه راستگار، نادیا دلدار گلچین، فاطمه طاهری، ایرج قادری، شاپور قریب و … که سال گذشته از میان ما رفتند بخش دیگری از برنامه شب گذشته بود.

در ادامه مازیار میری کارگردان فیلم “حوض نقاشی” میهمان برنامه شد. میری درباره شرایط تولید این فیلم عنوان کرد: من از طرف منوچهر محمدی دعوت به کار شدم که با هم یک عاشقانه بسازیم.

وی افزود: “حوض نقاشی” لازمه این روزهای ایران است چون در شرایطی که هستیم داریم از دوست داشتن‌ها و عاشقانه زیستن‌ها دور می‌شویم معتقدم هر کس که می‌خواهد تشکیل زندگی بدهد و زندگی عاشقانه‌ای را دنبال کند باید “حوض نقاشی” را ببیند. این فیلم قرار است طعم شیرین کودکی را به ما برگرداند. در واقع طعم گذشته نه چندان دور ما در این کار مطرح می‌شود که عادت کرده‌ایم به آن رجوع نکنیم بنابراین لازم دیدم که این فیلم ساخته شود.

میری افزود: به این دلیل که به دنبال سخت‌ترین نوع عاشقانه هم بودیم افراد کم توان ذهنی را برای روایت قصه برگزیدیم. بازیگران نیز از همان ابتدای مطرح شدن ایده انتخاب و با ما همراه شدند. “حوض نقاشی” مزه اولین عشق زندگی را به آدم می‌دهد.

وی درباره مسایل پزشکی که درباره این فیلم از زمان جشنواره مطرح شده است گفت: می‌خواهم اطمینان بدهم که همه گروه از لحظه نگارش با مشاوران و پزشکان همکاری کردیم و حتی آتوسا قلمفرسایی برای طراحی صحنه فیلم به خانه این افراد سر زد. بنابراین این مساله درست نبود که در داوری نصف فیلم را به دلیل مسایل پزشکی کنار بگذارند اما چون داوری امری سلیقه‌ای است نه من و نه تهیه کننده هیچ اعتراضی به داوری‌ها نداریم.

در ادامه برنامه گزارشی از ریزش مخاطب در سینمای ایران در سال 91 با حال و هوایی طنز پخش شد. همچنین گبرلو اعلام کرد که کمیته ساماندهی صنوف سینمایی از طرف نهاد ریاست جمهوری کارت هدیه به مبلغ 600 هزار تومان برای اصناف مختلف در نظر گرفته است.

بخش بعدی برنامه اختصاص به حضور محمدحسین فرح بخش تهیه کننده و امین حیایی بازیگر فیلم سینمایی “رژیم طلایی” داشت.

فرح‌بخش در ابتدای صحبت‌هایش با بیان اینکه کارت هدیه در نظر گرفته شده به همت جامعه صنفی تهیه کنندگان انجام گرفته نه کمیته ساماندهی درباره فیلمش عنوان کرد: “رژِیم طلایی” تنها فیلم کمدی اکران امروز سینماها و در واقع تنها فیلم کمدی امسال است. من می‌توانم مدعی شوم که تنها تهیه کننده سینمای ایران هستم که با یک کارگردان 8 فیلم کار کرده‌ام. امین حیایی که سوپر استار سینمای ایران است 12 فیلم با من کار کرده من جایگاه حرفه‌ایم را بلدم. بنابراین این مسئله که من به جای کارگردان ها فیلم می سازم صحت ندارد چون اگر اینطور بود بعد از یکی دو فیلم دیگر کسی حاضر نبود با من همکاری کند.

وی ادامه داد: تولید این فیلم چراغ خاموش پیش رفت و ما در طول یک ماه فیلم برداری کار را به پایان رساندیم و بقیه مراحل طبق روال طی شد. انتخاب فیلم برای اکران نوروز نیز بیشتر به سینمادارها ارتباط دارد.

در ادامه امین حیایی درباره حضورش در این فیلم توضیح داد: فرحبخش مدیریت بسیار خوبی دارد و ما حتی پیش از این 20 روزه هم توانسته‌ایم فیلمی را فیلمبرداری کنیم. بچه‌های گروه هم بسیار با او همکاری می‌کنند.

حیایی درباره کم‌کاری‌اش در سینمای ایران عنوان کرد: احساس کردم که سینما کم کم از خلاقیت وانرژی تهی می‌شود وبیشتر به سمت مسائل مالی سوق پیدا کرده است. خود من هم احساس کردم که دیگر انرژی برای کار در سینما ندارم بنابراین تصمیم گرفتم بر روی کار تئاتر متمرکز شوم.

وی ادامه داد: احساس می‌کنم جاهایی پارتی بازی می‌شود و تهیه‌کنندگان نیز برای کمتر هزینه کردن از بستگان و آشنایانشان استفاده می‌کنند که همین کار نیز به فیلم‌ها لطمه می‌زنند در صورتیکه همه عوامل فیلم باید حرفه‌ای باشند.

این بازیگر درباره شایعه کم کاری‌اش به خاطر حضور در فیلم “قلاده‌های طلا” گفت: من همیشه تلاش کرده‌ام کارهای متفاوتی انجام دهم و بازی در فیلم “قلاده‌های طلا”نیز در همین راستا بود. این فیلم پشت پرده اغتشاشات سال 88 را نشان می‌داد. فیلمنامه را که خواندم دیدم که بیشتر یک فیلم جاسوسی و اکشن است که من کمتر بازی کرده‌ام. بنابراین حضور در آن را پذیرفتم. من متعلق به مردم هستم و حتی از همان ابتدا هم عنوان کردم اگر فیلم قرار است جهت خاصی را دنبال کند من در آن بازی نمی‌کنم اما فیلم بدون جهت گیری واقعیت ها را بیان کرد.

گزارش تولید فیلم‌های سینمای ایران که به معرفی آثاری چون “عشق فقط یک کلام”، “پنگوئن”، “بر بالهای خیال”، ” زندگی جای دیگری است”، “زندگی دوگانه سیروس”، “شهر موش های 2″، و … اختصاص داشت از دیگر آیتم‌های برنامه شب گذشته بود.

مسعود ده‌نمکی کارگردان یکی دیگر از فیلم های اکران نوروز سینماها مهمان بعدی برنامه بود که درباره فیلم “رسوایی” صحبت کرد.

وی در ابتدا در پاسخ به اینکه چرا فیلم های ده نمکی همیشه نوروز اکران می‌شوند، عنوان کرد: این مسئله بیشتر به سینماداران مربوط است چه فیلمی انتخاب کنند برای نوروز. ما اگر لابی بلد بودیم در انتخاب‌های جشنواره لابی می‌کردیم که سرفیلم را نبرند. مهم مردم هستند که قدرت تشخیص دارند و تا امروز هم ارتباط خوبی با این اثر برقرار کرده‌اند.

در ادامه اکبر عبدی بازیگر فیلم سینمایی رسوایی نیز مهمان تلفنی برنامه شد و درباره همکاری‌اش با ده نمکی گفت: من 5 سال است که با ده نمکی همکاری دارم. البته سابقه آشنایی ما به 20 سال قبل باز می‌گردد. تماشاگر 34 سال است که از من فیلم کمدی دیده. اما حالا بعد از این همه سال نقش یک روحانی را با لهجه آذری بازی کرده‌ام و تلاش بسیاری نیز در این زمینه انجام دادم.

وی افزود: متاسفانه برخی حرف‌ها که می گویند “رسوایی” فیلم فارسی است آدم را اذیت می کند. مگر ما باید فیلم انگلیسی بسازیم؟ 90 درصد منتقدین عقده این را دارند که وارد سینما شوند چون راهشان نمی‌دهند پس پنبه فیلم‌ها را می زنند. خیلی از این منتقدین با یک چلوکباب در دفتر تهیه کننده فیلم ندیده شان را نقد می کنند و از کار تعریف می کنند.

عبدی گفت: اگر می‌توانید بیایید فیلمی بسازید که روی دست ده نمکی بلند شود. وقتی می‌گویند فیلم ها فردینی و آبگوشتی است بی احترامی به این افراد و سینماست. مگر می‌شود فردین و ایرج قادری را نقد کرد آنها تاریخ سینمای ما هستند. من حتی می‌گویم که در جشنواره هم در آرای مردمی دست کاری کردند چون هیچ فیلمی غیر از “رسوایی” تا نصف شب سانس ویژه نداشت.

ده‌نمکی در ادامه برنامه عنوان کرد: در نقد فیلم‌ها باید آداب نقد را رعایت کنیم و از کلی گویی پرهیز کرد. گفتن کلمه در آمدن یا نیامدن نقد یک فیلم نیست. البته من رویکرد جدید هفت را بیشتر می‌پسندم. من مخالف نقد نیستم اما نقد باید هم جنبه‌های مثبت و هم جنبه‌های منفی اثر را در نظر داشته باشد.

وی افزود: هدف «اخراجی‌ها» و «رسوایی»، جدا کردن مرز دینداری کاسب کارانه از دینداری واقعی است. استقبال از فیلم هم نشان می‌دهد مردم با دینداری مشکل ندارند بلکه با ریاکاری مشکل دارند. البته برخی از مخالفین فیلم هم جز همین ریاکاران هستند.

او در ادامه عنوان کرد: هنرمند باید فرهنگ ساز باشد نه فرهنگ پذیر. هنرمند نباید به سمت ساخت آثاری برود که مخاطب می پسندد. بلکه باید آثاری بسازد که فرهنگ ساز هستند. سینما باید رسانه مردم نسبت به مسئولین باشد.

در پایان ده‌نمکی از طرف خودش و اکبر عبدی به خاطر به کار بردن لفظ عقده‌ای نسبت به منتقدان عذرخواهی کرد.

نقل قول‌های هفته بخش بعدی برنامه شب گذشته بود. بهنام بهزادی کارگردان و اشکان خطیبی بازیگر فیلم “قاعده تصادف” آخرین مهمانان شب گذشته بودند.

بهزادی در ابتدای صحبت‌هایش عنوان کرد: قاعده تصادف به بازنمایی ارتباط فرزندان و والدینشان می‌پردازد. بدون اینکه درباره هر کدام قضاوت کند. در این فیلم هر دو نسل تحلیل می‌شوند، مساله فیلم، مساله دو نسل و والدین جوانان است.

وی ادامه داد: متاسفانه فیلم هنوز نتوانسته اکران شود و دیر آماده شدن کپی‌های فیلم و اینکه ما دو هفته دیرتر نسبت به بقیه فیلم‌ها توانستیم قرارداد اکران ببندیم باعث شده فیلم دیرتر اکران شود. این فیلم یک اثر مستقل است و وابسته به هیچ نهادی نیست. همین مسئله و مورد توجه قرار گرفتن فیلم در جشنواره باعث شد به بازگشت سرمایه فکر کنیم و علاقه مند به اکران اثر در نوروز امسال باشیم.

اشکان خطیبی نیز درباره این اثر عنوان کرد: این فیلم برای قشر جوان ساخته شده و بر عکس برخی فیلم‌ها که تصویر درستی از جوانان این دهه ارائه نمی‌دهند بعد از مدتها یک سری واقعیت‌ها را به تصویر می کشد. طبیعتا اگر تبلیغات مناسبی برای فیلم نشود و تیزرهای کافی در اختیار آن قرار ندهند فیلم دیده نخواهد شد.

شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,372
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 24530

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری