خانه » بازار » سرگردانی در بازار مسکن

سرگردانی در بازار مسکن

کاهش قدرت خرید متقاضیان در مقابل ساختمان هایی که هنوز به اصطلاح «به قیمت» نرسیده اند بازار مسکن را با رکود مواجه کرده است. از سوی دیگر مصالح ساختمانی خریداری ...

کاهش قدرت خرید متقاضیان در مقابل ساختمان هایی که هنوز به اصطلاح «به قیمت» نرسیده اند بازار مسکن را با رکود مواجه کرده است. از سوی دیگر مصالح ساختمانی خریداری شده با دلار آزاد با آغاز فصل ساخت و ساز کم کم تاثیر خود را بر قیمت ها در بازار مسکن می گذارد. این موضوع اگرچه می تواند باعث افزایش قیمت واحد های ساختمانی شود اما فاصله تقاضا از قیمت ها مانع از افزایش چشمگیر در بازار مسکن خواهد شد.
به گزارش فرارو؛ با افزایش جذابیت سرمایه گذاری در حوزه مسکن افراد زیادی به این بازار وارد شده اند. در صورتی که این افراد تمام سرمایه خود را در این حوزه بکار گرفته و به اصطلاح تمامی تخم مرغ هایشان را در یک سبد قرار داده باشند ادامه رکود در بازار مسکن می تواند احتمال افزایش مواردی که با نیاز نقدینگی (اصطلاحا پول لازم ها) دست به فروش واحد های خود می زنند را در پی داشته باشد.»
اما از سوی دیگر کسانی که دارایی خود را در چند بخش سرمایه گذاری کرده اند می توانند با نزدیک کردن یکی از بخش ها به نقدینگی همچنان در انتظار رونق بازار مسکن از فروش واحد های خود صرف نظر کنند. به نظر می رسد بازار مسکن به دلیل فاصله گرفتن بیش از حد قیمت ها از توان خریدار در کوتاه مدت امکان افزایش قیمت خود را از دست داده باشد.
کاهش نسبی نرخ سکه و ارز این احتمال را در میان خریداران مسکن افزایش داده است که قیمت مسکن نیز در آینده کاهش خواهد یافت. این موضوع علاوه بر آنکه به رکود در بازار مسکن دامن زده است باعث سرگردانی در این بازار شده است. از یک سو خریداران نگران افزایش قیمت های تمام شده مسکن هستند و از سوی دیگر در انتظار کاهش قیمت مسکن.

 

پنج شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,314
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 24424

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری