خانه » شهر من » در ایام خرید و نوروز، مواظب جیب‌برها باشید!

در ایام خرید و نوروز، مواظب جیب‌برها باشید!

جیب‌بر‌ها از روش‌های مختلفی برای رسیدن به طعمه‌هایشان استفاده می‌کنند اما با رعایت نکاتی ساده می‌توان از بروز این‌گونه سرقت‌ها جلوگیری کرد، بگونه‌ای که به شما توصیه می‌شود که سعی ...

جیب‌بر‌ها از روش‌های مختلفی برای رسیدن به طعمه‌هایشان استفاده می‌کنند اما با رعایت نکاتی ساده می‌توان از بروز این‌گونه سرقت‌ها جلوگیری کرد، بگونه‌ای که به شما توصیه می‌شود که سعی کنید کیف پول‌تان را در جیب ژاکت یا پیرهنی قرار دهید که با زیپ بسته می‌شود. 22-235.jpg

در حین سفر در صف خرید بلیت برای سینما یا پارک هستید یا ممکن است در پاساژ یا مجتمع تجاری پر ازدحامی در حال خرید باشید، وقتی می‌خواهید برای پرداخت پول، کیف‌تان را بردارید ناگهان تعجب می‌کنید، به سرعت شروع می‌کنید سایر جیب‌هایتان را بررسی می‌کنید و در ذهن خود آخرین باری که از کیف‌تان را استفاده کردید به خاطر می‌آورید، باید پذیرفت که مشکل تنها پول‌های موجود در کیف نیست. شما مدارک مهمی را همراه با پول‌های کیف‌تان از دست داده‌اید که این موضوع به ویژه در سفر و بالاخص در سفرهای خارجی می‌تواند برایتان بسیار دردسر ساز باشد.

موضوع «جیب‌بری» یک بزه قدیمی است که از قرن‌ها پیش جوامع شهری با این مشکل روبرو بوده، با این حال جای نگرانی نیست زیرا با رعایت موارد امنیتی به راحتی می‌توانید از کیف پول و سایر وسایل ارزشمند خود در برابر این گونه سارقان محافظت کرد.

جیب‌برها چگونه فعالیت می‌کنند؟
یک جیب‌بر می‌تواند در هر محلی حضور داشته باشد و نخستین توصیه این است که در هر شرایطی مراقب وسایل‌تان باشید، اما برخی نشانه‌ها می‌تواند علائم هشداردهنده‌ایی باشند که در ‌صورت بی‌توجهی به آن‌ها احتمال اینکه شما طعمه بعدی جیب‌بر‌ها باشید وجود دارد، فضاهای شلوغی مانند اتوبوس‌ها، مترو و قطارهای شهری برای جیب‌بر‌ها بسیار مناسب است تا در شلوغی و سر و صدای محیط، میان جمعیت ناپدید شوند. در این گونه فضا‌ها از وسایلتان مراقبت بیشتری انجام دهید.

مسافران در سفرهای خارجی و داخلی نباید به گونه‌ای رفتار کنند که غریبه‌بودن آنان مشخص باشد و سعی کنید به هیچ وجه به تنهایی وارد این ‌مناطق نشوید.

در بازارهای دارای فضای آزاد، بیشتر مراقب جیب‌های‌تان باشید؛ زیرا این فضای شلوغ، محیط مناسبی برای کار جیب‌بران است.

به هر گونه تنه‌زدن در فضاهای شلوغ حساس باشید. متأسفانه تجربه ثابت کرده که در بسیاری از موارد وقتی در جاهای شلوغ و پرازدحام هستیم، متوجه تنه‌زدن دیگران نمی‌شویم اما باید گفت که این شگرد قدیمی هنوز اصلی‌ترین راه برای رسیدن انگشتان جیب‌بر‌ها به کیف پول شماست.

مطالعات روان‌شناختی نشان داده که بیش از 90 درصد مردم در مورد قابلیت‌های خود در برابر سارقان به صورت اغراق‌آمیز فکر می‌کنند و عقیده دارند جیب‌بر‌ها فقط سراغ آدم‌های بی‌دست و پا و شلخته می‌روند، در حالی که به هیچ وجه این‌ طور نیست و قطعاً هیچ سارقی مستقیم به فردی اعلام نمی‌کند: «با اجازه می‌خواهم جیب‌تان را خالی کنم» شما هر چقدر هم که زرنگ باشید، اگر موارد ایمنی را رعایت نکنید احتمال دارد در فروشگاه بعدی دست در جیب‌تان کرده و ببینید که از پول خبری نیست.

جیب‌بر‌ها از روش‌های مختلفی برای رسیدن به طعمه‌هایشان استفاده می‌کنند. باید اذعان داشت که بیشتر جیب‌بر‌ها در کار خود بسیار حرفه‌ای هستند، اما با وجود این همه آنها در بیشتر مواقع به دنبال هدف‌های ساده هستند و منظور از سوژه‌های راحت در مرحله اول وسایل و کیف‌های دستی هستند که با خیال راحت از خودتان جدا کرده و روی میز، صندلی یا زمین قرار می‌دهید.

این موضوع در مورد کیسه‌های خرید شما به ویژه وقتی که در سفر برای خودتان خرید‌های خاص انجام داده یا سوغاتی تهیه کرده‌اید و تعداد زیادی کیسه و جعبه حمل می‌کنید، جلوه بیشتری دارد و این موضوع را در رستوران‌ و کافه‌ها نیز رعایت کنید. بهتر است در طول سفر خانم‌ها از حمل طلا و پول زیاد در کیف‌دستی خود جداً دوری کنند.

بسیاری از جیب‌برها از تیغ و کا‌تر برای پاره‌کردن بند کیف‌های دوشی، جیب یا کیف‌دوربین و… استفاده می‌کنند در این حالت بهتر است اگر از کیف‌کمری استفاده می‌کنید و بند آن را از دو یا سه پل جای کمربند شلوار خود عبور دهید، زیرا در این صورت حتی اگر جیب‌بر بند آن را با تیغ ببرد، نخواهد توانست آن را از بند کمربند جدا کند.

اقدامات‌ پیشگیرانه برای ‌جلوگیری از‌ سرقت
اشیاء و پول‌های اضافه خود را در صندوق امانات هتل یا صندوق‌های امنیتی داخل اتاق‌های هتل قرار دهید و تنها به اندازه نیازتان با خود پول حمل کنید. از حمل کارت‌ها و مدارک غیرضروری مانند کارت‌ملی، گواهینامه و… در سفرهای خارجی خودداری کنید و در صورتی که به هر دلیل آنها را با خود برده‌اید، بهترین جا برای نگهداری آنها، اتاق هتل‌تان است.

پاسپورت و پول‌هایتان را در جیب‌های مختلف قرار دهید. بهترین حالت برای حمل مدارک و پول‌هایتان تهیه یک کیف گردن‌آویز است که داخل بند آن از رشته‌های فلزی نازکی استفاده شده است که با تیغ یا کا‌تر بریده نمی‌شود.

سعی کنید کیف پول‌تان را در جیب ژاکت یا پیراهنی قرار دهید که با زیپ بسته می‌شود.

در حین سفر هیچ نیازی به استفاده از تزئینات گران‌ بها، طلا و جواهر نیست؛ به گونه‌ای لباس نپوشید که نشان دهد شما یک گردشگر خارجی پولدار هستید.

سعی کنید علاوه بر کیف‌پول اصلی‌تان که در جیب قرار داده‌اید، یک کیف پول ارزان قیمت داشته باشید و کمی پول در آن قرار دهید.

برای خرج‌کردن از کیف دوم استفاده کنید، زیرا در بسیاری از موارد جیب‌بر‌ها شما را از قبل زیر نظر می‌گیرند و به احتمال زیاد با دیدن این کیف پول ارزان و مقدار پول کم موجود در آن از قصد خود صرف‌نظر کرده و به‌سراغ طعمه دیگری می‌روند.

بهترین نوع کیف در سفر کیف‌هایی است که ‌داخل شلوار تعبیه می‌شود، با مراجعه به یکی از فروشگاه‌های عرضه لوازم کوهنوردی می‌توانید از این نوع کیف‌ها تهیه کنید چراکه احتمال سرقت این نوع کیف‌ها تقریباً وجود ندارد.

چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,391
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 24355

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری