خانه » موسیقی » مراقب باشید نقره داغ نشوید!

مراقب باشید نقره داغ نشوید!

در آستانه عید نوروز شاهد اجرای حجم وسیعی از کنسرت‌های موسیقی به خصوص در تهران هستیم و فشردگی به حدی رسیده که تقریباً در ساعات پایانی اغلب روزهای میانی هفته ...

در آستانه عید نوروز شاهد اجرای حجم وسیعی از کنسرت‌های موسیقی به خصوص در تهران هستیم و فشردگی به حدی رسیده که تقریباً در ساعات پایانی اغلب روزهای میانی هفته نیز کنسرت‌هایی برگزار می‌شود اما مسئله تامل برانگیز سالن‌های خالی در اکثر این اجرا‌ها است و از جمعی که ریسک خرید بلیت این کنسرت‌ها را به جان می‌خرند، گروهی پشیمان از خریدشان، این اجرا‌ها را در نیمه ترک می‌کنند. اما این وضع متاثر از چیست و چه راهکاری برایش می‌توان پیش گرفت؟

ERF_7755.jpg

به گزارش سایت خبرشهری، «تابناک» در ادامه نوشت: در سال‌های اخیر برای کنترل موسیقی زیرزمینی و فعالیت حداکثری خوانندگان و موزیسین‌ها در فضای رسمی، حجم بالایی از مجوز‌ها برای خوانندگان، نوازندگان و مجموعاً گروهی تازه نفس موسیقی صادر شده است. مسلماً برخی از این گروه‌ها از سطح فنی استانداردی برخوردارند و در یک بستر مناسب می‌توانند مخاطبان خود را متناسب با سبک موسیقیایی‎شان بیابند و بخشی از مردم را جذب موسیقی باکیفیت ایرانی نمایند اما این قاعده برای تمام ایشان صادق نیست.

گروه وسیعی از آنهایی که وارد این عرصه شده‌اند، از توانمندی لازم در این حوزه برخوردار نیستند و سطح پایانی از صدا یا مهارت در نواختن را در اختیار دارند و صرفاً به امید آنکه ثروت و شهرت را همچون بسیاری از بزرگان موسیقی ایران یک جا و در کوتاه مدت در این عرصه به دست آورند، وارد حوزه موسیقی شده‌اند که طبیعتاً این اشخاص به واسطه عدم برخورداری از توانمندی شاخص جایگاه جدی در حوزه موسیقی به دست نمی‌آورند و به واسطه عدم اقبال، خیلی سریع‌تر از آنچه تصور می‌کنند، به حاشیه رانده می‌شوند.

این گروه ناکام که عمدتاً از طریق واسطه‌ها وارد حوزه موسیقی می‌شوند، از طبقه متمول هستند که با صرف هزینه‌های غیرقابل تصور شعرهای مصوب در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد را خریده و ضبط می‌کند و مشخصاً از به حاشیه رانده شدن در حوزه موسیقی دچار آسیب جدی نمی‌شوند. با این حال بخشی از خوانندگان و نوازندگان از پشتوانه مالی جدی نیز برخوردار نیستند و با توجه به آنکه همه سرمایه‌شان را صرف تولید نخستین آلبوم و برگزاری نخستین کنسرت‌هایشان می‌نماید، پس از شکست، عملاً با نابودی پیوند می‌خورند.

این فضا اما زمانی شکل می‌گیرد که برخی دفا‌تر تحت عنوان شناسایی استعدادهای موسیقی، اقدام به برگزاری آزمون‌هایی می‌کنند. بر اساس قواعد این آزمون‌ها، آنهایی که تصور می‌کنند صدای مناسبی دارند، نمونه صدایشان را بدون اصلاح و ادیت برای برخی استودیو‌ها با مبلغ ده هزار تومان می‌فرستند و در صورت پذیرش، ۱۰ الی ۲۰ درصد هزینه تولید آلبوم نخستش توسط موسسه سرمایه گذار پرداخت می‌شود (تن‌ها سود تولید آلبوم دریافت نمی‌شود) و البته ۹۰ درصد درآمد حاصله از چند آلبوم نخست خواننده از آن موسسات مورد اشاره است!

در چنین فضایی اما تنها جوان‌هایی که نمی‌دانند پای چه قراردادی را امضا می‌کنند، ضرر نمی‌کنند، بلکه مردمی نیز ضرر می‌کنند که به اعتبار این موسسه‌ها راهی کنسرت این خواننده‌های جوان می‌شوند. این موسسات که معمولاً امتیاز برگزاری کنسرت برخی خوانندگان مطرح را نیز می‌خرند، به واسطه برگزاری این کنسرت‌ها، از اعتبار نسبی نزد مخاطبان برخوردار می‌شوند. آنهایی که پای ثابت کنسرت‌ها و خرید آلبوم‌های اورجینال هستند، وقتی خبری از چهره‌های شاخص نیست، به اعتبار همین موسسات به دیگر کنسرت‌های پیشنهادی می‌روند که کنسرت‌های همین چهره‌های کم استعداد است.

ماجرای این کنسرت‌ها اما زمانی جالب می‌شود که حجم بالایی از این اجرا‌ها به یک باره برگزار می‌شود؛ اتفاقی که در اسفندماه سال جاری به شدید‌ترین شکل ممکن رخ داده و در روزهای میانی هفته‌های اخیر و هفته‌های آتی نیز شاهد برگزاری کنسرت‌های متعددی هستیم که عمدتاً از همین دست کنسرت‌ها است و در اتفاق عجیب، بلیت برخی از این کنسرت‌ها ۹۰ و ۱۰۰ هزار تومان بوده و بیش از کنسرت خوانندگان شاخص و پیشکسوت موسیقی سنتی و پاپ ارزش گذاری شده و البته این صندلی‌های ۱۰۰ هزار تومانی معمولاً پر نمی‌شوند.

با این اوصاف برخی از مردم که چشم بسته به سراغ این کنسرت‌ها می‌روند، هزینه‌های کلانی را متحمل می‌شوند و یک خانواده چهار نفره چنان هزینه‌ای را برای تماشای اجرایی ضعیف یا حداکثر متوسط متحمل می‌شود که دیگر هیچ‌گاه هوس کنسرت رفتن نداشته باشد و اولین و آخرین تجربه‌اش رقم بخورد و این فضا الزامی برای نهادهای نظارتی به وجود می‌آورد که حداقل برای نسل جوان اطلاع رسانی کنند که در صورت عدم برخورداری از یک صدای منحصر به فرد یا توانایی خاص در نواختن ساز، سرمایه گذاری معنوی و مادی سنگینی در حوزه موسیقی نداشته باشند.

همچنین انتظار می‌رود، کنسرت‌ها و آلبوم‌های موسیقی همچون فیلم‌ها با یک طبقه بندی کیفی از سوی نهادهای صادرکننده مجوز‌ها همراه شوند تا عامه مردم که شناخت دقیقی از همه گروه‌های موسیقی ندارند، چوب عدم شناختشان را نخورند و بتوانند انتخاب ساده تری در پیش داشته باشند. پیش از همه این‌ها اما باید به علاقمندان به کنسرت‌های موسیقی یادآوری کرد، با مطالعه دقیق به خرید آلبوم‌ها و بلیت کنسرت‌ها بپردازند و مراقب باشند در روزهای واپسین ۱۳۹۱ و پس از ان نقره داغ نشوند.

شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,335
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 24019

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری