خانه » خانواده » زهره عبدالله‌خانی: ورزش زن و مرد ندارد

زهره عبدالله‌خانی: ورزش زن و مرد ندارد

گزارش اختصاصی بهار از بانویی که با یخ‌ها می‌جنگد

 

 • داوود حسینی
 • واقعا ورزش مرد و زن نمی‌شناسد و هرکس که هدفی بزرگ و انگیزه و اعتمادبه‌نفس داشته باشد، می‌تواند به بهترین‌ها برسد؛ بهترین‌هایی که بانوان ایرانی در سال‌های گذشته ثابت کرده‌اند با تلاش و پشتکار دست‌یافتنی هستند. در کنار رشته‌های مختلفی چون دو و میدانی، ‌تیراندازی، ‌تیر و کمان و تنیس روی میز که بانوان ایرانی در آن‌ها می‌درخشند زهره عبدالله‌خانی در رشته یخ‌نوردی کار می‌کند و نشان داده که هرکس بخواهد و تلاش کند می‌تواند به بهترین‌ها برسد. بانوی یخ‌نورد ایران که در رقابت‌های جهانی کره‌جنوبی ششم آسیا و بیستم جهان شد با تمام تلاش و برای سربلند کردن ایران تلاش می‌کند.

  تنها در سه ماه از سال می‌تواند به صورت حرفه‌ای تمرین‌های یخ‌نوردی را انجام دهد و با همین شرایط توانسته خود را به عنوان نخستین بانوی یخ‌نورد ایران معرفی کند. زهره عبدالله‌خانی تنها بانوی یخ‌نورد ایران است که از سال 82 کارش را در این رشته آغاز کرده و به خوبی نیز مسیر پیشرفت را طی کرده است. او در این سال تمرین و تمرین کرده و حتی در مسابقات جهانی نیز حاضر شده است.
  وارد مدرسه «هملون» در رودبار قصران فشم که شدیم بانوی ایرانی در حال تمرین کردن بود. واقعا ورزش در این مدرسه نشان می‌دهد که شرایط سخت مرد و زن نمی‌شناسد و هرکس که بخواهد می‌تواند موفق شود. از پایین که به صخره یخی نگاه می‌کردیم بالا رفتن از آن دشوار بود چه برسد به این‌که بخواهیم در رقابتی بین‌المللی نیز شرکت کنیم و به دنبال مقام نیز باشیم. زهره عبدالله‌خانی بانوی یخ‌نورد ایرانی پس از نزدیک به یک دهه تمرین با انگیزه و امید به کارش ادامه می‌دهد. او درباره نحوه حضورش به این رشته به بهار گفت: «از سال 82 وارد این رشته ورزشی شدم. ابتدا کارم را با سنگ‌نوردی آغاز کردم و در این رشته کار می‌کردم. ابتدا که در سنگ‌نوردی بودم در همان رشته از کارم لذت می‌بردم اما یک اتفاق باعث شد که به یخ‌نوردی روی بیاورم. در یک دوره کارآموزی مقدماتی و پیشرفته سنگ‌نوردی شرکت کردم و در آن موفق بودم. همان دوره کلاسی احساسی در من ایجاد کرد. همان زمان بود که احساس کردم یخ‌نوردی برایم لذت‌بخش‌تر است و می‌توانم در این رشته بهتر کار کنم. پس از این اتفاق به طور حرفه‌ای یخ‌نوردی را ادامه دادم و سنگ‌نوردی حالتی تمرینی و تفریحی برایم پیدا کرد. حالا نزدیک به سه سال است که یخ‌نورد حرفه‌ای هستم و از این تغییر رشته نیز خوشحالم.»
  روزهایی بود که شاید هیچ‌کس فکر نمی‌کرد ایران در چنین رشته‌هایی ورزشکارانی حرفه‌ای داشته باشد اما عبدالله‌خانی به عنوان یک بانو در این رشته نام خودش را مطرح کرد و با تمام سختی‌های کارش ساخت و به سمت بهترین شدن گام برداشت. در این میان او حتی به دنبال حضور در رقابت‌های بین‌المللی هم بود که بالاخره در رقابت‌های جهانی کره‌جنوبی شرکت کرد. او در این مدت به دنبال حضور در دیگر رقابت‌های بین‌المللی هم بوده اما نتوانسته در آن‌ها شرکت کند. این شرایط در حالی برای او اتفاق می‌افتد که المپیک زمستانی نیز پیش رو است و این بانوی یخ‌نورد معتقد است حضور در رقابت‌های جهانی می‌تواند برای عملکرد بهتر او در المپیک زمستانی بهتر باشد. زهره عبدالله‌خانی درباره رقابت‌های جهانی و حضور خودش در این رقابت‌ها نیز گفت: «رقابت‌های جهانی یخ‌نوردی ۲۰۱۳، که با حضور ۹۶ یخ‌نورد از ۲۲ کشور جهان ۱۲ و ۱۳ ژانویه در شهر «چونگ سونگ» کره‌جنوبی برگزار شد سطح بسیار خوبی داشت. این رقابت‌ها با قهرمانی یخ‌‌نوردان روسیه، کره‌جنوبی و ایتالیا و کسب رتبه‌ دهم برای تیم ایران، به پایان رسید. تیم چهارنفره‌ ایران در این رقابت‌ها 56 امتیاز کسب کرد و دهم شد. ما در این رقابت‌ها بالاتر از تیم‌های قدرتمندی چون آمریکا، ‌آلمان، ‌چین، هلند، ‌استرالیا و ایرلند قرار گرفتیم که به نظرم نتیجه خوبی بود. خود من نیز در این رقابت‌ها ششم آسیا و بیستم جهان شدم. نمی‌توانم بگویم نتیجه خوبی گرفتم چون همیشه به دنبال بهترین هستم اما برای اولین تجربه‌ای که داشتم شرایط خوب بود. حالا باید بیشتر تمرین کنم و آمادگی‌ام را افزایش دهم.»
  او همچنین از دیگر رقابت‌های جهانی نیز گفت: «در سال 91 رقابت‌های جهانی ایتالیا، ‌رومانی و روسیه نیز برگزار شد. خیلی خوب می‌شد می‌توانستیم در این رقابت‌ها نیز شرکت کنیم. در هر حال هرچه عازم رقابت‌های بین‌المللی شویم تجربه‌های زیادی به دست می‌آوریم و می‌توانیم خودمان را برابر ورزشکاران مطرح جهان محک بزنیم. به نظر من حضور در رقابت‌های بین‌المللی فرصت خوبی برای پیشرفت است. تمام این رقابت‌ها یک کلاس درس است که با شرکت در آن‌ها می‌توانیم پیشرفت کنیم. هر لحظه برای ما یک تجربه بزرگ است و اگر شرایط حضور در این رقابت‌ها مهیا می‌شد به نفعمان بود. نکته دیگر این‌جا است که بازی‌های المپیک زمستانی نیز پیش رو است و اگر در رقابت‌های مختلف شرکت کنیم برای این بازی‌ها نیز آمادگی مناسبی به دست می‌آوریم. اعتقاد من این است که در ورزش باید تمرین کرد و آماده شد سپس در رقابت‌هایی با سطح بالا شرکت کرد تا محک خورد. حضور در رقابت‌های بین‌المللی بسیار ارزشمند است.»
  همیشه ورزش‌های دشوار در جامعه ما برای ورزشکاران مرد تعریف می‌شود. شاید صخره و یخ‌نوردی نیز رشته‌ای است که مردم عادی همیشه آن را برای ورزشکاران مرد تصور می‌کنند؛ تصوری که شاید هم‌اکنون نیز در برخی اقشار جامعه وجود داشته باشد اما این بانوی ورزشکار ایرانی معتقد است که ورزش مرد و زن نمی‌شناسد و مهم انگیزه، ‌تلاش و امید است. زمانی که تمرین‌های او را از نزدیک می‌بینیم شاهد این سه فاکتوری که می‌گوید هستیم. با جسارت و امید تلاش می‌کند و خستگی را به خود راه نمی‌دهد. با هر اشتباه به دنبال جبران آن است و هر زمانی که حرکتی درست انجام می‌دهد سعی دارد تا این آمادگی خود را برای انجام حرکت‌ها حفظ کند. زمانی که ساعت‌ها یخ‌نوردی می‌کند امید و انگیزه در چهره‌اش موج می‌زند و نشان می‌دهد که به دنبال اهدافی بزرگ است؛ اهدافی که برای رسیدن به آن‌ها مبارزه می‌کند.
  در مدرسه یخ‌نوردی خود که تمرین می‌کند امکانات مناسبی دارد. به این دلیل که در این منطقه تنها سه ماه زمستان فضای تمرینی برای یخ‌نوردی وجود دارد سعی می‌کند از این زمان خود به بهترین شکل استفاده کند. عبدالله‌خانی درباره شرایط جامعه و نگاه به ورزشکاران بانو نیز بیان کرد: «خوشبختانه نگاه مردم به ورزشکاران بانو خوب است. شاید یکسری از رشته‌ها را برای مردان ببینند اما فضا تغییر کرده است. هم‌اکنون ایران بانوان زیادی دارد که در رقابت‌های بین‌المللی چون المپیک می‌درخشند. به نظر من حتی جامعه از بانوان بیشتر حمایت می‌کند. زمانی که مردم می‌فهمند یخ‌نوردی می‌کنم برایشان جذاب است. از دشواری‌های کار می‌پرسند و از این‌که چرا این رشته را انتخاب کرده‌ام. تا امروز نیز پیش نیامده که موضع مخالفی نسبت به من بگیرند. واقعا ورزش مرد و زن نمی‌شناسد. برای موفق شدن باید تلاش کرد و هدف داشت. زمانی که هدف داشته باشید انگیزه و امید نیز دارید و با آن‌ها تلاش می‌کنید. من برای رسیدن به اهدافم خیلی تلاش می‌کنم. همانند همه بانوان ایرانی که برای رسیدن به خواسته‌های خود مبارزه می‌کنند. هم‌اکنون ایران پر است از بانوانی که استاد دانشگاه هستند، مدیریت شرکت‌های مختلف را برعهده دارند یا به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند. این موفقیت‌ها چطور به دست آمده است؟ همه آن‌ها تلاش کرده‌اند و محکم گام برداشته‌اند. همین مسئله است که باعث پیشرفت بانوان شده و نشان می‌دهد که هرکس که بخواهد می‌تواند.»
  در این رشته ورزشی امکانات و فضای تمرین اهمیت زیادی دارد. شاید در سه ماه پایانی سال فضا مناسب باشد اما در زمان‌های دیگر وضعیت تمرین یخ‌نوردان چه می‌شود. نکته جالب توجه درباره امکانات و فضای تمرینی این بود که در مدرسه هملون امکانات یخ‌نوردی مناسبی در اختیار ورزشکاران قرار داشت اما مطمئنا باید این امکانات بهتر و بهتر شوند. زمانی که انگیزه این بانوی ورزشکار را از نزدیک ببینیم متوجه می‌شویم که اگر امکانات خوبی در اختیار او باشد، می‌تواند با بهترین‌های دنیا مبارزه کند؛ نکته‌ای که خودش هم به آن اشاره می‌کند اما دوست ندارد به آن تاکید شود چراکه معتقد است یک ورزشکار نباید به حاشیه‌ها توجه کند و تنها باید بجنگد و تلاش کند. اگر بخواهد زمانش را برای مسائل غیرفنی بگذارد زمانی برای تمرین و آمادگی نخواهد داشت.
  درباره امکانات و فضای تمرینی که از او پرسیدم خودش را راضی نشان داد. او درباره امکانات گفت: «امکانات مدرسه هملون مناسب است. در این منطقه سه ماه زمستان شرایط آب و هوایی برای یخ‌نوردی مناسب است. در این مدت نیز به بهترین شکل تمرین می‌کنم. امکانات در اختیار ما نیز مناسب است. من در هر شرایطی تمرین‌هایم را ادامه می‌دهم. باید با هر شرایطی تمرین کنم. من به فکر این مسائل نیستم. اعتقادم این‌گونه نیست. معتقدم که باید در هر شرایطی کار و تمرین کرد. اگر بخواهم به فکر چیزهای دیگر باشم زمانم برای تمرین از دست می‌رود. باید تمام تمرکزم را روی تمرین بگذارم. اگر ورزشکاری فکرش را به سمت این موارد ببرد کارش سخت‌تر می‌شود. رشته من به اندازه کافی سخت و دشوار است (با خنده) دیگر لازم نیست این‌گونه کارم را دشوار‌تر کنم. اهداف بزرگ تلاش بیشتر می‌خواهد و من سعی می‌کنم تمام توانم را برای تمرین و تمرین و تمرین بگذارم. تاکید کردم که ارزش تمرین را مشخص کنم.»
  یک یخ‌نورد در فصل‌های دیگر سال چه کار می‌کند؟ این سوالی بود که شاید برای بسیاری از مردم ایجاد شود. او برای این مسئله نیز برنامه دارد. زهره عبدالله‌خانی در دیگر فصل‌های سال که شرایط یخ‌نوردی ندارد تمرین‌های دیگری انجام می‌دهد. او در این‌باره گفت: «در فصل زمستان که شرایط مناسب است و تمرین‌هایم را به خوبی ادامه می‌دهم اما در دیگر فصل‌های سال برنامه ویژه‌ای دارم. در این مدت امکان تمرین «دراگ تولینگ» (تمرین با ابزار یخ‌نوردی روی سنگ) را دارم. بالاخره باید تمرین‌هایم را ادامه دهم و زمانی که فرصت یخ‌نوردی نباشد باید شبیه‌سازی انجام دهیم. این شبیه‌سازی نیز بهترین راهش سنگ‌نوردی است. ابزار یخ‌نوردی را در سنگ‌نوردی به کار می‌برم که از نظر بدنی و فنی آماده بمانم. خوشبختانه تاکنون نیز شرایط راضی‌کننده است.»
  شاید بهترین پایان برای گزارش از روزگار پرتلاش بانوی ایرانی که همانند دیگر بانوان کشور تنها برای سربلند کردن نام ایران تلاش می‌کنند صحبت از آرزوهای زهره عبدالله‌خانی باشد. او نیز همانند همه بانوان ایرانی می‌خواهد پرچم خوش‌رنگ ایران را به اهتزاز دربیاورد و نشان دهد بانوان ایرانی نیز همیشه حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. او تمام تلاشش را می‌کند تا بتواند موفق شود چراکه موفق شدن خود را موفق شدن ایران می‌داند. معتقد است با کسب یک افتخار دین خود به ایران را ادا می‌کند./بهار

شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,382
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 23978
برچسب:

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری