خانه » میراث فرهنگی » 50‌درصد خانه عامری‌ها تخریب شد

50‌درصد خانه عامری‌ها تخریب شد

راسته فرهنگ و هنر شهر، قربانی عرصه یک مجتمع تجاری می‌شود

 

 • باغ عامری‌ها، مهم‌ترین هویت محله فردوسی تهران، با وجود ثبت در فهرست آثار ملی کشور قربانی احداث یک مجتمع تجاری 13‌طبقه شد. به طوری که در حال حاضر هم 50‌درصد این اثر تخریب شده است. این خانه که پنج ماه پیش توسط اداره میراث فرهنگی تهران ثبت اضطراری شد، حالا کم‌کم دارد جای خود را به یک مجتمع تجاری می‌دهد.
  پس از پیگیری‌های سازمان‌های مردم‌نهاد مدافع بافت تاریخی تهران و با همکاری سازمان میراث فرهنگی، خانه باغ عامری‌ها 30 مهر ماه، هم‌زمان با نخستین روز نامگذاری به نام روز تهران، به صورت اضطراری، با شماره 30719 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. اما با وجود ثبت این اثر، باز هم در حال حاضر تخریب شیروانی‌های خانه و بخشی از سرستون‌های این بنا توسط مجتمع تجارت جهانی فردوسی به عنوان مالک بنا در هنگام ثبت، دیده می‌شود. حتی در آخرین بازدید صورت‌گرفته توسط کمیته پیگیری خانه‌های تاریخی تهران از این بنا، تخریب‌ها از 20‌درصد به 50درصد افزایش داشته به طوری که می‌توان گفت بخش عمده این اثر تاریخی توسط مالک تخریب شده است.
  به گزارش کمیته پیگیری خانه‌های تاریخی تهران، پس از ثبت این اثر خبرهایی از منابع موثق شنیده شده که مالک (مجتمع تجارت جهانی فردوسی) در حال خالی کردن زیر این عمارت تاریخی بوده تا در اثر بارش باران و برف در فصل زمستان، این خانه فرور ریزد و با توجیه‌ غیرعمدی تخریب شود. البته این اقدام باعث رانش زمین اطراف این خانه‌ها شده به طوری که حتی چند مغازه واقع در نبش کوچه گل‌پرور خیابان فردوسی هم تخریب شده و مالکان آن مجبور به فروش زمین‌های خود به مجتمع تجارت جهانی فردوسی با قیمت بسیار پایین شدند.
  حال براساس شنیده‌ها از منابع موثق، مجتمع تجارت جهانی فردوسی، تمام املاک واقع در مجاورت خیابان فردوسی، حد فاصل کوچه گل‌پرور تا ابتدای خیابان سروش‌الدین تقوی (کوشک سابق) در خیابان فردوسی را خریداری کرده و قصد دارند این بنا را در روز‌های انتهایی سال 91 تخریب کنند.
  این اتفاقات در حالی صورت می‌گیرد که مالک مجتمع تجارت جهانی فردوسی، براساس مبحث 4 مقرارت ملی ساختمان باید به اندازه ساخت بنا که در اصلاحات شهرسازی «اعیان» نامیده می‌شود، «عرصه‌ای» را برای بنا آزاد کند. با توجه به این‌که مالک 100‌درصد اعیان خود را ساخته است و خانه عامری‌ها در نخستین پلاک برای آزاد‌سازی عرصه این مجتمع محسوب می‌شود، باید براساس مقررات وزارت مسکن و شهرسازی و فشار شهرداری منطقه 12، این بنا را تخریب و عرصه‌ای را برای بنای خود آزاد کند و این یکی از مهم‌ترین دلایل برای تخریب این خانه از سوی مالک است.
  عمارت و باغ تاریخی عامری‌ها، از جمله آثار اواخر دوره قاجار در سال 1305 است که در محله فردوسی به عنوان راسته فرهنگ و هنر شهر، تلقی می‌شود. این خانه – باغ، در زمینی به مساحت 2هزار و 750متر در ضلع جنوبی غربی میدان فردوسی، از املاک خاندان «امین دارالضرب» از افراد مشهور دوران قاجار است. او از احداث‌کنندگان نخستین کارخانه‌های ملی بعد از دوران امیرکبیر و همچنین از موسسان اولیه بانکداری در ایران بوده است. این خانه، توسط بزرگ خاندان عامری «میرزا جواد خان عامری» بنا شده است./ بهار
چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,241
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 23891

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری