خانه » علمی » تلسکوپ E-ELT بزرگترین چشم زمین

تلسکوپ E-ELT بزرگترین چشم زمین

کشور اروپایی و برزیل قصد دارند بزرگ ترین تلسکوپ جهان را به اندازه یک استادیوم بسازند.   این تلسکوپ به بزرگی یک استادیوم فوتبال است و بزرگ ترین چشم به آسمان ...

کشور اروپایی و برزیل قصد دارند بزرگ ترین تلسکوپ جهان را به اندازه یک استادیوم بسازند.  

این تلسکوپ به بزرگی یک استادیوم فوتبال است و بزرگ ترین چشم به آسمان برای یافتن پاسخی برای سئوالات بی جواب در مورد کائنات خواهد بود.

این تلسکوپ در شیلی در حال ساخت است و در سال ۲۰۲۳ عملیاتی می شود. محل ساخت این تلسکوپ، منطقه سه هزار متری در ارتفاعات کوهستان «سرو آرمازونز» در بخش مرکزی بیابان «آتاساما» در شیلی است.

«تلسکوپ بسیار بزرگ اروپایی» (EELT) پیشرفته ترین تلسکوپ جهان خواهد شد.

آینه اصلی این تلسکوپ از ۷۹۸ قطعه شش ضلعی ساخته می شود که نور دریافتی از آسمان را به مجموعه دیگری از آینه ها هدایت می کند.

این پروژه علمی پیشرفته که دارای آینه ۳۹ متری است می تواند ۱۵ برابر بیش از بزرگترین تلسکوپ های اوپتیکی کنونی نور دریافت کند و تصاویر تهیه شده آن ۱۶ برابر دقیق تر و شفاف تر از تلسکوپ فضایی هابل خواهد بود.

تلسکوپ E-ELT با انجام مطالعات دقیق، دانش اخترفیزیکی انسان را از سیارات اطراف ستاره ها، کهکشان‌های نخستین، سیاهچاله‌های ابر غولپیکر و ماهیت ماده کائنات ارتقا خواهد داد.

ساخت این تلسکوپ ۹۰۰ میلیون پوند هزینه در برخواهد داشت و توسط کنسرسیومی از ۱۴ کشورهای اروپایی و برزیل ساخته خواهد شد.

به گزارش مهر،فناوری‌های توسعه یافته برای نجوم، همچنین می تواند برای افزایش طول عمر مفصل های مصنوعی زانو ، تشخیص بیماری‌های چشمی، بهبود عملکرد لیزرهای صنعتی و تحقیقات لیزر همجوشی به کار گرفته شود.

سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,244
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 23837

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری