خانه » شهر من » یک جرم‌شناس: هر چه سن کودکان کمتر باشد، درصد کودک‌آزاری بیشتر می‌شود

یک جرم‌شناس: هر چه سن کودکان کمتر باشد، درصد کودک‌آزاری بیشتر می‌شود

یک جرم‌شناس علاوه بر‌آنکه کودک آزاری را محصول کاهش علاقه عاطفی دانست، گفت: علت تمرکز امروزی به این پدیده نامبارک صرفا ظهور اندیشه‌های کودک محور و برگرفته از رویکردهای حقوق ...

یک جرم‌شناس علاوه بر‌آنکه کودک آزاری را محصول کاهش علاقه عاطفی دانست، گفت: علت تمرکز امروزی به این پدیده نامبارک صرفا ظهور اندیشه‌های کودک محور و برگرفته از رویکردهای حقوق بشری است. 2011_2_27_13_2_58.jpg

دکتر محمد جعفر ساعد – منطقه خراسان، با اشاره به پیشینه دیرینه این مقوله که مختص دو سه دهه و یا سده پیش جامعه ایرانی نیست، در توضیح مطالب بالا عنوان کرد: در سده حاضر به واسطه‌ی تعاملات حقوق بشری و رخنه گسترده آن در باورهای انسانی،‌ در مقایسه با گذشته بیشتر به این مقوله توجه شده به طوری که هر چه پیش‌تر می‌رویم توجه به این مقوله افزون‌تر می‌شود.

وی با بیان اینکه کودک آزاری معنایی وسیع‌تر از فرزند آزاری دارد، تشریح کرد: کودک آزاری شامل هرگونه اذیت و آزار جسمانی، روانی، عاطفی و جنسی یک کودک توسط والدین و اشخاصی است که سرپرستی کودک را به عهده دارند، است اما فرزند آزاری صرفا آزار و اذیت به اشکال مختلف آن صرفا توسط والدین است.

این استاد دانشگاه در خصوص منشاء کودک آزاری توسط افراد خاطرنشان کرد: منشاء این پدیده بیش از همه از یک سو فرهنگی و از سوی دیگر شخصیتی است به طوری که از یک طرف با شخصیت والدین یا سرپرستان کودک آزار ارتباط می‌یابد و از طرفی دیگر محصول فرهنگی است که بر جامعه ما غلبه دارد.

وی ادامه داد: والدین یا سرپرستی که از لحاظ شخصیتی و روانشناختی، دارای تعادل نبوده و شخصیتی نرمال ندارد، درک درستی هم از پدر و مادر بودن نداشته و می‌توان گفت هنوز به بلوغ فکری لازم دست نیافته که پدر یا مادر کیست و فرزند او چه جایگاه خانوادگی یا اجتماعی دارد.

ساعد افزود: در نتیجه، این والدین فرزند را تنها متعلق به خود می‌دانند و بس و با این ایده اقدام به تنبیه نابجای وی کرده و در وضعیت ناخوشایند عاطفی،‌ روانی و جسمانی قرار می‌دهند.

وی در خصوص چگونگی تاثیر فرهنگ جامعه بر این پدیده بیان کرد: فرهنگ سنتی حاکم بر جامعه ما در بیشتر مواقع چنان به والدین القا می‌کند که فرزند را باید به اصطلاح در منگنه گذاشت تا مطیع بی‌چون و چرای خواست والدین باشد و در صورت سرپیچی فرزند، والدین اختیار تام دارند که فرزند خود را هرگونه که مایل‌ هستند و طبق تشخیص خود به صلابه بکشند و اینگونه است که به جرات می‌توان گفت اندیشه کودک آزاری در بطن و متن ذهن بسیاری از والدین ایرانی جایگاهی مسلم و دیرینه دارد و تغیییر این باور هم تامل می‌طلبد و هم صبر.

والدین باید هم در نظر و هم در عمل بیاموزند که فرزندان آن‌ها فرزندان جامعه نیز هستند

ساعد هم دولت و هم جامعه مدنی را در زمینه آزار کودکان مسئول دانست و گفت: به بیان دیگر هم متولیان دولتی باید به چاره‌اندیشی بپردازند و هم جامعه مدنی اعم از والدین و سایر شهروندان، چه در قالب فردی و چه جمعی به صورت گروه‌های مردم نهاد باید در این مسیر اهتمام ورزند.

وی عدم مقصر دانستن دولت به صورت همه جانبه را در این زمینه، نکته‌ای اساسی دانست و عنوان کرد: ما شهروندان نیز باید تکلیف اجتماعی خود را در این مسیر به جا آوریم، این تکلیف بیش از آنکه به اتخاذ تدابیر قابل وضعی چون پلیس کودکان و تعیین یک شماره تلفن خاص در جهت اعلام شکایت ناظر بر کودک آزاری بر می‌گردد، به اتخاذ اقدامات اجتماعی در جهت فرهنگ‌سازی و آموزش والدین در زمینه جایگاه وجودی فعلی و آتی کودکان در جامعه و نقش والدین نظر دارد.

وکیل پایه یک دادگستری خطاب به والدین گفت که آنان باید هم در نظر و هم در عمل بیاموزند که فرزندان آن‌ها فرزندان جامعه نیز هستند و ادامه داد: والدین مکلف هستند که به درستی در امر تربیت فرزندانشان اهتمام کرده و در این مسیر از هرگونه برخوردی که موجب نابهنجار شدن فرزندان در جامعه ایرانی می‌شود خودداری ورزند.

وی افزود: والدین باید بیاموزند که کتک کاری آن‌ها به بهانه تربیت فرزندان در صورت استمرار در بطن ذهن آنان جای گرفته و در آینده‌ای نه چندان دور این عقیده و گره روانی را بر سر جامعه خالی می‌کند و خالق فجایع بس دلخراش جنایی خواهد شد.

این جرم‌شناس همچنین بیان کرد: دولت در این راستا هم تکلیف دارد که وسایل این فرهنگ‌سازی را فراهم آورد و ترتیبات تربیت توسط والدین را در پرتو برنامه‌های منسجم و هدفدار و دراز مدت در بوته عمل قرار دهد.

وی با ارزیابی عملکرد دولت در این زمینه خاطرنشان کرد: آنچه که روشن است، این عملکرد تاکنون چندان اثر گذار نبوده است اما نکته قابل توجه این که تدابیر اتخاذی از سوی دولت تنها در صورتی می‌تواند به صورت تام مفید واقع شود که شهروندان و جامعه مدنی ما هم در این راستا در صدد به کارگیری آن برآیند.

این وکیل پایه یک، دولت و جامعه مدنی را دو روی یک سکه دانست و افزود: کوتاهی یکی از این دو عنصر بدون تردید در دیگری موثر بوده و در نتیجه تدبیر اتخاذی یکی از این دو، بدون توجه و به کارگیری دیگری،‌ هیچگاه فرجام مطلوبی نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه هر چه میزان سن کودکان کمتر باشد، در صد کودک آزاری نیز بیشتر است، توضیح داد این مساله در سنین زیر 10-12 سالگی بس فراوان است و به واقع با ناتوانی جسمانی و روانی کودک رابطه‌ای تنگاتنگ دارد به طوری که هر چه کودک به لحاظ جسمی ناتوان‌تر و به اصلاح کم سن و سال‌تر باشد، احتمال آزار وی از سوی والدین و سرپرستان بیشتر می‌شود.

ساعد علت این افزایش را امکان کمتر دفاع کودک در این سنین عنوان کرد و افزود: البته این تاکید به معنای عدم مشاهده‌ی این پدیده در سنین بالای 10 یا 12 سالگی نیست، بلکه برعکس، در حقیقت چنین واقعه‌ای هم امکان‌پذیر بوده و هم روزانه نمونه‌های فراوانی از آن در جامعه ایرانی ما دیده می‌شود اما در سنین زیر 10-12 سالگی دارای فراوانی نمایان‌تری است.

وی در خصوص نقش والدین تاکید کرد: والدین همانطور که نقش اول این سناریوی جنایی را بازی می‌کنند، در پیشگیری از آن هم نقش اول به عهده‌ی آن‌هاست چرا که والدین هستند که باید با تغییر نگرش خود نسبت به رابطه‌ی پدر و مادری- فرزندی، باعث به حداقل رساندن آزار جسمانی و روانی و عاطفی فرزندانشان باشند، آنان هستند که با تربیت به معنای واقعی آن، باید آزار کودک را از میان ابزارهای تربیتی حذف کنند.

این جرم‌شناس در پاسخ به این سوال که آزار کودکان توسط افراد، ناشی از زیاده‌روی در شیوه‌های تربیتی بوده یا تعارضات روانی آن‌ها، خاطرنشان کرد: در اکثر مواقع، دستاویز این آزارها همان تربیت است و در این میان بعضا ابتلای والدین به کج‌روی‌ها و بزهکاری‌هایی چون اعتیاد یا هرزه رفتاری عامل نخستین این آزارهاست.

وی بیان کرد: در این خصوص تفاوتی میان پدر و مادر وجود ندارد و متاسفانه در کشور ما آمار دقیق و واقعی از وقوع این پدیده در دست نیست تا بتوان به درستی به وجود یا عدم وجود این تفاوت پی برد اما علی‌رغم آن، مادران هم در این مسیر مجرمانه دستی بر آب دارند و به واسطه صرف وقت بیشتر با فرزندان و برای آنها، چه بسا که فراوانی این پدیده ناشی از اعمال آن‌ها در بر خورد با کودکانشان باشد.

وکیل پایه یک دادگستری افزود: بیشتر به نظر می‌رسد که تفاوت بارز و نسبی اذیت و آزار کودکان به وسیله پدر و مادر در ارتباط با شدت و ضعف این آزار و اذیت‌هاست که بعضا پدران شدت بد رفتار‌ شان تا اندازه‌ای بیشتر از مادران است.

وی با اشاره به اینکه آمارهای موجود در این زمینه توسط نهادهای دولتی ارائه می‌شود، خاطرنشان کرد: پدیده کودک آزاری در هر خانواده و با هر جایگاهی ممکن است اتفاق بیافتد اما در خانواده‌هایی که دچار آشفتگی اقتصادی و یا از نظر روانی دچار آشفتگی شخصیتی بوده، بیشتر رخ می‌کنند.

ساعد توضیح داد: خانواده‌هایی که اختلاف والدین به رویدادی روزانه تبدیل شده یا یکی از والدین دچار سوء رفتار یا بیماری روانی، اختلال شخصیتی یا کج‌روی از جمله سوء مصرف مواد مخدر سنتی و صنعتی بوده آمار این پدیده رو به فراوانی دارد.

وی در خصوص تاثیر کودک آزاری در سنین بزرگسالی فرزندان تاکید کرد: بدون تردید تاثیر مطلوبی بر رفتار و زندگی آینده چنین کودکانی نخواهد داشت و غالب این کودکان در بزرگسالی مستعد انجام برخوردهایی هستند که در زمان کودکی متحمل شده‌اند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این کودکان در آینده به سهولت می‌توانند نماد وضعیت «بزه دیده‌ بزهکار» بوده و به سادگی هر چه تمام‌تر به بزهکاری روی آورده و گره‌های روانی تحمیلی دوران کودکی را در این دوره به برون ریخته و خالق فجایع انسانی نظیر قضیه محمد بیجه و امثال وی شوند.

وی به حداقل رسیدن بقای روابط زوجیت در بزرگسالی را از نتایج ناهنجاری‌ها و ناسازگاری‌های رفتاری احتمالی این کودکان دانست و تشریح کرد: در صورت بقا این رابطه هم انجام اذیت و آزارهای مکرر همسر و فرزندان یکی دیگر از جلوه‌های احتمالی در این زمینه است.

ساعد با ابراز تاسف از مسیر صعودی روند کودک آزاری نسبت به گذشته و عدم دور نمای مثبت پیش‌بینی‌ها در این خصوص، اظهار کرد: رشد، فناوری و وابستگی هر چه بیشتر و سریع‌تر شهروندان به فضای مجازی عامل موثری در کاهش حس عاطفی میان اشخاص شده و خانواده‌ها هم از این مساله مصون نمانده‌اند.

وی در خاتمه عنوان کرد: در نتیجه مطالب بالا اعضای خانواده‌ها و حتی زوجین نسبت به هم و نسبت به فرزندانشان، همچون گذشته حلقه عاطفی منسجمی ندارند و به این خاطر امکان بد رفتاری‌ها و آزارهای جسمانی، روانی، عاطفی و بعضا جنسی درصد بیشتری را به خود اختصاص داده و این روند همچنان ادامه دارد.

سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,223
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 23807

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری