خانه » زندگینامه » درگذشت استاد ادیب سلطانی

درگذشت استاد ادیب سلطانی

مدرس دانشگاه و استاد برجسته اقتصاد در نخستین ساعات بامداد یکشنبه‌ دار فانی را وداع گفت. دکتر ادیب سلطانی که از اعضای انجمن اقتصاددانان ایران بود، در طول چند دهه فعالیت خود تالیفات و

 

 • دکتر شریف ادیب سلطانی، مدرس دانشگاه و استاد برجسته اقتصاد در نخستین ساعات بامداد یکشنبه‌ دار فانی را وداع گفت. دکتر ادیب سلطانی که از اعضای انجمن اقتصاددانان ایران بود، در طول چند دهه فعالیت خود تالیفات و ترجمه‌های گوناگونی در حوزه اقتصاد داشت که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کتاب اقتصاد، پول و بانکداری تالیف «لستر و چندلی» در سه جلد، توسعه و رشد اقتصادی اثر رابرت بالدوین، تئوری اقتصاد تالیف استونیه و هیگ در چهار جلد، ریاضیات مقدماتی تئوری تالیف کلارک آلن اشاره کرد. وی که تحصیلات خود را در رشته اقتصاد دانشگاه نیویورک به پایان رساند، در سال‌های پیش از انقلاب با دعوت بنیانگذار وقت دانشگاه شهید بهشتی (دانشگاه ملی سابق) برای راه‌اندازی دانشکده اقتصاد این دانشگاه از او دعوت شد و وظیفه برنامه‌ریزی درس و جذب استاد به وی تحویل شد. دکتر شریف ادیب سلطانی علاوه بر حوزه اقتصاد، دلبستگی فراوانی به ریاضیات و ادبیات داشتند. وی همچنین در محضر استادانی همچون ملک‌الشعرای بهار، بدیع‌الزمان فروزانفر، احمد بهمنیار، عباس اقبال آشتیانی، دکتر رضا ‌زاده شفق، فاضل تونی و کاظم عصار به فراگیری زبان و ادب پارسی پرداخت. دکتر ادیب سلطانی متولد 1299 شمسی در تهران بود.
  معاون سازمان خصوصی‌سازی خبر داد
  عرضه بلوکی سهام 3 شرکت مشمول اصل 44 در سال‌جاری
  معاون سازمان خصوصی‌سازی با اعلام مصوبات دیروز هیات واگذاری از عرضه بلوکی سه شرکت مشمول اصل 44 پالایشگاه‌های لاوان، شیراز و آلومینیوم ایران طی سال‌جاری خبر داد. حسن محمدتبار در رابطه با مصوبات دیروز هیات واگذاری اظهار داشت: در این جلسه مقرر شد، طی سال‌جاری بلوک‌های 50‌درصد به علاوه یک سهم پالایشگاه لاوان، 34‌درصد پالایشگاه شیراز در فرابورس و بلوک 19‌درصدی آلومینیوم ایران (ایرالکو) در بورس عرضه عمده شوند. وی ادامه داد: بلوک مدیریتی پالایشگاه لاوان به قیمت پایه هر سهم در روز عرضه به علاوه 50‌درصد به شرط آن‌که از 11‌هزار و 839 ریال کمتر نباشد، به صورت 30‌درصد باقی اقساط چهارساله در فرابورس عرضه می‌شود. این بلوک بابت رد دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی واگذار می‌شود. محمدتبار افزود: همچنین 34‌درصد پالایشگاه شیراز به قیمت روز عرضه و به علاوه 35‌درصد به شرط آن‌که از 16‌هزار و 357 ریال کمتر نباشد، با شرایط 30‌درصد باقی اقساط سه‌ساله بابت رد دیون به بانک‌ها روانه میز فروش فرابورس خواهد شد.
  دلار ارزان شد
  ازدحام در صرافی‌ها برای فروش دلار
  فضای مثبت و آرامش‌بخشی که مذاکرات اخیر در آلماتی قزاقستان برای اقتصاد کشور فراهم آورد، بازار ارز را نیز تحت ‌تاثیر قرار داده است. فضای مثبت ایجادشده در اقتصاد کشور که نتیجه تاثیرات روانی مذاکرات اخیر در آلماتی قزاقستان محسوب می‌شود، تقاضا برای فعالیت‌های دلالی در کشور را کاهش داده و به همین سبب مردمی که در ماه‌های اخیر به امید کسب سود اقدام به خرید و نگهداری دلار کرده بودند، برای فروش دلارهای خود به صرافی‌ها هجوم آورده‌اند. پرس‌و‌جو از صرافی‌های سطح شهر بیانگر افزایش چشمگیر حضور افرادی است که برای فروش دلارهای خود به صرافی‌ها هجوم آورده‌اند. شماری از افرادی که برای فروش دلار خود به صرافی‌های سطح شهر آمده‌اند ، علت این کار را ترس از کاهش قیمت دلار در روزها و ساعات آینده به علت تاثیرات مثبت و آرامش‌بخش نتایج مذاکرات هسته‌ای اعلام کردند. قبل از این مذاکرات قیمت دلار در بازار آزاد در محدوده قیمتی 3 هزار و 750 تا 3 هزار و 800تومان خرید و فروش می‌شد، اما امروز بعضی از صرافی‌ها خرید را متوقف و سایت‌هایشان را غیرفعال کرده‌اند و با قیمت 3هزار و 500 تومان فقط فروشنده هستند و پیش‌بینی می‌شود در ساعات آینده روند کاهش قیمت دلار در بازار آزاد ادامه پیدا کند. انتظار می‌رود با عرضه دلارهایی که مردم در ماه‌های اخیر خریداری و نگهداری می‌کردند، قیمت دلار در بازار آزاد کاهش یابد.
  P/E بازار 5/5 مرتبه شد
  میانگین نسبت قیمت به درآمد (P/E)، بورس اوراق بهادار تهران به 5/5032 مرتبه رسید که نسبت به هفته پیش کاهش داشت. به نقل از اداره آمار و اطلاعات معاونت بازار شرکت بورس، بررسی متوسط نسبت قیمت به درآمد (P/E) صنایع بورسی نشان می‌دهد از بین 35 صنعت حاضر در بورس اوراق بهادار تهران، 12صنعت شامل بانک‌ها و موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی، مخابرات، محصولات شیمیایی، سیمان آهک و گچ، خودرو ساخت قطعات، خدمات فنی و مهندسی، مواد و محصولات دارویی، سایر واسطه‌گری‌های مالی، کاشی و سرامیک، لاستیک و پلاستیک، محصولات کاغذی و انتشار و چاپ متوسط قیمت به درآمدی کمتر از پنج مرتبه دارند. براساس این گزارش متوسط نسبت قیمت به درآمد (P/E) تعداد 17 شرکت بین پنج تا 10 قرار دارد. به علاوه، در مجموع 35 صنعت بورسی حدود 283 شرکت را در خود جای داده‌اند. پایین‌ترین میزان P/E در این میان به صنعت لاستیک و پلاستیک میانگین P/E معادل 2/89 مرتبه و بالاترین میزان P/E معادل 536/60 مرتبه به ساخت رادیو، تلویزیون و دستگاه‌های وسایل ارتباطی اختصاص یافته است.

 • بهار
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 2,999
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 23561

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری