خانه » سینما و فیلم » تئاتر » تئاتر سیر قهقرایی سینما را دنبال می‌كند

تئاتر سیر قهقرایی سینما را دنبال می‌كند

كار به جایی رسیده است كه اسم یك نویسنده بزرگ را از اثر برمی‌دارند و نام خود را جای آن می‌گذارند، آب از آب تكان نمی‌خورد، متاسفانه در چنین مواقعی اثری از شورای نظارت نیست.

آرش دادگر كارگردان، مدرس و بازیگر تئاتر ضمن اشار به ركود عمومی این عرصه طی یك سال گذشته، نسبت به آینده كیفیت آثار نمایشی ابراز نگرانی كرد.

این هنرمند در پاسخ به این سوال كه آیا نمایش جدیدی برای اجرا روی صحنه آماده می‌كند یا نه؟به ایلنا گفت: درحال حاضر روزهای پایانی سال را پشت سر می‌گذاریم و نمی‌توان درباره تولید نمایش جدید صحبت كرد، فعلا همه چیز در ركود به سر می‌برد. تئاترشهر كه برنامه شش‌ماه نخست خود را بسته و تماشاخانه ایرانشهر برنامه یك سال آینده اجراهای خود را مشخص كرده است. 

او ادامه داد: با توجه به این موارد و عدم در اختیار داشتن سالن اجرا عملا امكانی برای ارائه متن جدید وجود ندارد و احتمالا سال92 اصلا نمایشی برای اجرا نداشته باشم.

كارگردان نمایش «طوفان» در ارزیابی از سالی كه تئاتر ایران پشت‌سر گذاشت، اظهار كرد: تاثیر تحریم‌هایی كه داشتیم موجب شد سالی كه گذشت با كمبود منابع مالی مواجه باشیم و تئاتر كشور از این ناحیه دچار ركود شود.

وی افزود: متاسفانه وضعیت سالن‌های تئاتر ما فاجعه شده و همان مسیر قهقرایی را طی می‌كنیم كه سینمای كشور به آن مبتلا شد و هرچه پیش می‌رویم گویی آثاری كه به علم، تئاتر و تفكر توجه دارند اهمیت داده نمی‌شود و به سمت ابتذال می‌رویم.

این هنرمند ضمن اشاره به عملكرد شورای نظارت بر آثار نمایشی، تصریح كرد: من مخالف هیچ شیوه اجرایی نیستم، اما ما محلی به نام شورای نظارت داریم كه گویا فقط بلد است جلوی ورود افكار در اثر هنری را بگیرد و ورود فكر در نمایش را ممنوع كند.

دادگر همچنین بر روند نزولی آثار نمایشی، بیان كرد: امروز دیگر متونی كه از نظر كیفی سطح نازلی دارند مجوز دریافت می‌كنند، حتی كار به جایی رسیده است كه در بروشور تبلیغاتی، اسم یك نویسنده بزرگ را از اثر برمی‌دارند و نام خود را جای آن می‌گذارند، آب از آب تكان نمی‌خورد، متاسفانه در چنین مواقعی اثری از شورای نظارت نیست.

وی با بیان اینكه با وجود چنین روندی فعلا هیچ برنامه‌ای برای تولید نمایش ندارد، اظهار داشت: به قول دوستی كه از زنده‌یاد علی حاتمی نقل می‌كرد، قرار است ما آرزو بسازیم،‌نمی‌توانیم آرزو كنیم.

این كارگردان، ادامه داد: حال باید ببینیم در شرایط امروز ما هنرمندان می‌توانیم برای مردم آرزو بسازیم یا خیر، آیا آرامش داریم؟ امكان تزریق تفكر در آثار وجود دارد یا نه؟

وی در انتها، گفت: تنها امیدوار هستم كه همه مردم و هنرمندان در سال جدید احوال خوبی داشته باشند.

شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,363
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 23376

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری