خانه » علمی » ساخت گنجشک رباتیک از بقایای پرنده مرده

ساخت گنجشک رباتیک از بقایای پرنده مرده

زیست‌شناسان آمریکایی با ساخت یک گنجشک رباتیک از جسد پرنده مرده توانسته‌اند رفتار گونه‌های گنجشک باتلاق را بررسی کنند. به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دانشمندان دانشگاه دوک با همکاری ...

زیست‌شناسان آمریکایی با ساخت یک گنجشک رباتیک از جسد پرنده مرده توانسته‌اند رفتار گونه‌های گنجشک باتلاق را بررسی کنند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دانشمندان دانشگاه دوک با همکاری دانشجویان بخش مهندسی توانستند بالهای یک گنجشک باتلاق مرده را به حرکت درآورند. 4-1147.jpg

آنها تراشه‌های رایانه‌ای ساده پیکاکس را برنامه‌ریزی کرده و یک موتور خطی کوچک را برای قرار دادن درون حفره بدن این گنجشگ رباتیک ساختند.

این زیست‌شناسان برای بررسی رفتار پرخاشگرانه جنس نر این موجود در میان این گونه تصمیم به ساخت این ربات گرفتند.

این پژوهش که طی یک دوره دو ماهه انجام شد، به دانشمندان نشان داد که پر زدن پرنده یکی از نشانه‌های پرخاشجویی جنس نر این گونه است.

طرح اولیه این پروژه با بودجه 1500 دلاری اصلاح یک موتور کنونی از یک هواپیمای کنترل از راه دور یا یک خودرو بود اما آنها برای قرار دادن در بدن این حیوان 18 گرمی بسیار بزرگ بودند. از این رو مهندسان یک موتور خطی را ساخته و سپس آنرا برای قرار دادن در بدن گنجشک کوچک‌سازی کردند.

با قرار گرفتن موتور در جای خود و برنامه‌ریزی تراشه‌های ربات، این گنجشک رباتیک با یک سیستم صدای محتاطانه که برای جلب توجه گنجشک‌های دیگر به تولید صدا می‌پرداخت، در طبیعت قرار داده شد.

این ربات پر زن تنها برای دو ماه دوام آورد اما بطور منظم توسط گنجشک‌های دیگر مورد حمله قرار می‌گرفت.

دانشمندان دریافتند که پرندگان نر زنده به همان اندازه گنجشک رباتیک پرخاشگر بودند و رفتار بال زدن یکی از شیوه‌های ارتباط پرخاشگرانه نرها است.

این پژوهش در مجله Behavioral Ecology and Sociobiology منتشر شده است.

شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,194
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 23322

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری