خانه » فناوری » ثبت لحظات منحصر بفرد گردش توپ در میادین ورزشی با دوربین فیلمبرداری توپی

ثبت لحظات منحصر بفرد گردش توپ در میادین ورزشی با دوربین فیلمبرداری توپی

محققان آمریکایی به ساخت یک دوربین توپی پرداخته‌اند که درون توپ فوتبال آمریکایی قرار گرفته و شیوه جدیدی برای مشاهده لحظات ورزش را به طرفداران ورزش ارائه خواهد کرد. به گزارش ...

محققان آمریکایی به ساخت یک دوربین توپی پرداخته‌اند که درون توپ فوتبال آمریکایی قرار گرفته و شیوه جدیدی برای مشاهده لحظات ورزش را به طرفداران ورزش ارائه خواهد کرد.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محققان دانشگاه کارنگی ملون و دانشگاه ارتباطات الکترونیکی در توکیو یک نرم‌افزار خاص را برای پردازش فیلم این دوربین ابداع کرده‌اند که به بیننده یک تصویر واضح از دوربین را در زمان گردش توپ در بالای میدانهای فوتبال ارائه می‌کند. 5-902.jpg

به گفته این سازندگان، شرکتهای تلویزیون و همچنین افراد آماتور می‌توانند از این دوربین بهره ببرند.

از آنجایی که توپ فوتبال با سرعت 66 دور در دقیقه می‌چرخد، ویدئوی ابتدایی به شکل غیر قابل مشاهده و نامفهوم است، اما الگوریتم رایانه‌ای این محققان سپس این تصاویر تیره را به یک منظره ثابت و با زاویه گسترده تبدیل خواهد کرد.

هنگامی که توپ به شکل مارپیچ پرتاب می‌شود، دوربین درون آن یک توالی از تصویر را در زمان چرخش آن ثبت می‌کند.

در زمان پردازش این تصاویر، الگوریتم رایانه‌ای از آسمان برای تعیین تصاویر ثبت شده در زمان رو به بالا و یا پائین بودن دوربین استفاده می‌کند.

تصاویر رو به بالا حذف شده و تصویرهای باقی مانده با استفاده از یک نرم‌افزار ویژه برای ایجاد یک منظره بزرگ به هم متصل می‌شوند.

ناسا در حال حاضر از یک شیوه ترکیب عکس مشابه برای ترکیب تصاویر مریخ به چشم‌اندازهای بزرگ استفاده کرده و بطور فزاینده‌ای در دوربینهای دیجیتال وجود دارند.

این توپ دوربینی می‌تواند برای تلویزیون، تولید فیلم یا اهداف آموزشی مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین ممکن است چندین دوربین به توپ فوتبال برای ارتقای فیلم نهایی افزوده شود.

محققان نشان داده‌اند که یک دوربین تعبیه شده در کنار یک توپ فوتبال اسفنج پلاستیک با لایه لاستیک می‌تواند در زمانی که توپ در هوا در حال گردش بوده، تصاویری را ثبت کند که به تماشاچیان یک منظره منحصر بفرد از دید توپ در میدان بازی ارائه می‌کند.

شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,242
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 23294

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری