خانه » سلامت » چگونه دندان هایی به سفیدی برف داشته باشیم؟

چگونه دندان هایی به سفیدی برف داشته باشیم؟

بسیاری از مردم از بد رنگی دندان هایشان رنج می برند و بسیاری نیز مایلند که دندان های سفیدتری داشته باشند.

سید منوچهر هاشمی جراح-دندانپزشک در گفتگو با باشگاه خبرنگارانگفت: سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ توسط ماده مخصوصی از جنس پراکسید هیدروژن انجام می پذیرد. مواد اکسید کننده به داخل ساختار کریستالی میله مانند مینا نفوذ کرده و رنگ ریزه های رسوب کرده در بین هرم های مینایی را اکسید می کنند.

با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار داد نیز صورت گرفته و رنگ آن روشن تر می شود و رنگدانه های زرد بدون هیچ گونه آسیبی به دندان ها و مینای آن از بین می روند مگر آن که دندان دچار شکستگی، پوسیدگی و یا سائیدگی شدید مینای دندان باشد که در این صورت سفید کردن دندان ها برای آن مضر می باشد.

وی در ادامه افزود: سفید کردن دندان ها به دو روش صورت می گیرد. روش اول که در منزل توسط خود شخص انجام می شود معروف به Home bleaching به این شکل انجام می شود که دندانپزشک یک تری مخصوص پلاستیکی بر روی مدل دندان های شخص ساخته و ژل های بلیچینگ را در اختیار بیمار قرار می دهد. بیمار هر روز ، چند ساعت ژل ها را بر روی تری قرار داده و آن را در دهان روی دندان ها می گذارد. پس از گذشت چند هفته دندان ها به سفیدی مورد نظر می رسند.

روش دوم: که به office bleaching معروف است در مطب توسط دندانپزشک انجام می شود، دندانپزشک ابتدا برای جلوگیری از تماس مواد اکسید کننده با لثه ها از ماده محافظ لثه استفاده می کند که با مهارت روی لثه قرار می گیرد و با نور مخصوص محکم می گردد، سپس ماده بلیچینگ را روی مینای دندان قرار می دهد و با دستگاه مولد اشعه روی آن نور مخصوصی تابیده می شود که باعث فعال شدن این ماده می گردد و در نهایت منجر به سفید شدن دندان ها می شود.

روش دوم اثر بیشتری نسبت به روش اول دارد، به دلیل استفاده از غلظت بالاتری از مواد بلیچینگ در مقایسه با روش اول.

سید منوچهر هاشمی در پایان خاطر نشان کرد: اثر بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها دائمی نیست و در افراد مختلف تا چند سال بسته به رنگ دندان و نوع زردی، اثر آن باقی می ماند. سفید کردن دندان ها از نظر تعداد دفعات انجام آن در طول مدت عمر محدودیتی ندارد.

شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,236
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 23261

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری