خانه » شهر من » برنامه های آخر هفته برای شما

برنامه های آخر هفته برای شما

کنسرت شوالیه آواز ایران شامل دو بخش خواهد بود؛ در بخش مولانا، شهرام ناظری‌ قطعاتی همچون «من چه دانم»، «سوز و گداز»، «قفل زندان»، «شیدا شدم»، «راست بگو نهان مکن» و «حلاج (شفیعی کدکنی)» را برای مخاطبانش اجرا خواهد کرد… / دراین اکران هشت اثر به نمایش درخواهد آمد که یکی از آنها نیز به عباس کیارستمی کارگردان پرسابقه سینمای کشورمان مربوط می شود… / در کنار این تعداد برنامه سرگرم کننده، پیشنهاد می شود سری به جشنواره نوروزی محک بزنید و با خرید از بازارچه این موسسه، از کودکان سرطانی در آستانه عید نوروز حمایت کنید.

در پنجمین بسته آخرِ هفته «تابناک»، یک پیشنهاد اصلی پیش رویتان قرار می دهیم و آن هم دل سپردن دوباره به صدای شوالیه آواز ایران است؛ تجربه ای که خاطره ای شیرین در حافظه تان برای همیشه پیرامون چنین ایام کسال آوری ثبت خواهد کرد. با این حال کنسرت چندروزه شهرام ناظری تنها پیشنهاد برای این پنجشنبه و جمعه نیست و «تابناک» این هفته گزینه های دیگری نیز در محضرتان قرار می دهد.

به گزارش «تابناک»، پنجشنبه و جمعه نهمین و دهمین روزی است که از این اسفند سی روزه سپری می کنیم. در این ماه که تقریباً خالی از تعطیلات مناسبتی است و تا آخرین روز سال فعالیت شدید و پیوسته ای در جریان است، پنجشنبه و جمعه ها یکی از بهترین فرصت ها برای استراحت و تجربه خواب های طولانی به خصوص برای آنهایی است که مشاغل سخت را در اختیار دارند و با این حساب شاید در این ایام فرصت برای تجربه هایی زمانبر برای بسیاری میسر نباشد.

از «پنجمعه» چهارم تلاش می شود این مجموعه وسعت بیشتری بیابد و بسته ای وسیع تر را شامل شود که پاسخگوی طیف وسیعی از مخاطبان باشد. از سازوآواز مقامی تا سینما، در بسته این هفته تابناک گنجانده شده تا روزهای آخر هفته با کنشی بیش از خواب سپری شود.

هرچند بر پایه قواعد این بخش، رویکرد کلی در معرفی کتب و فیلم روز است و در عین حال رجوعی به گذشته خواهد بود، شاید بد نباشد در کنار این مباحث، خواندنی‌ها، دیدنی‌ها، شنیدنی‌ها و حتی بوییدنی‌ها و چشیدنی‌های ایده‌آلی که هر هفته با هزینه‌ای نسبتاً اندک می‌توان آنها را تجربه کرد، پیشنهاد شود!

وقت شیداگری شوالیه

از شبی که سپری شد، شاهد برگزاری سلسله کنسرت های استاد شهرام ناظری در پایتخت هستیم. کنسرت هایی که چهارشنبه، امروز -پنجشنبه- و همین طور جمعه و شنبه برگزار می شود. بلیت های این کنسرت تقریباً نایاب شده که البته اگر شهرام ناظری در استادیون آزادی نیز اقدام به برگزاری کنسرت می کرد، چنین اتفاقی اجتناب ناپذیر بود. با این حال به نظر می رسد هنوز بتوان راهی برای رسیدن به صندلی های این کنسرت یافت.

کنسرت شوالیه آواز ایران شامل دو بخش خواهد بود؛ در بخش مولانا، شهرام ناظری‌ قطعاتی همچون «من چه دانم»، «سوز و گداز»، «قفل زندان»، «شیدا شدم»، «راست بگو نهان مکن» و «حلاج (شفیعی کدکنی)» را برای مخاطبانش اجرا خواهد کرد. ناظری در بخش فردوسی نیز آواهای باستانی و زورخانه‌ای را روایت خواهد کرد و داستان «کاوه آهنگر» به همراه شرح پادشاهی ضحاک با آواز اصفهان همراه خواهد شد و برخی از خلاقیت های نوظهورش در بازخوانی ادبیات کهن ایران زمین در این بخش، نمود بیشتری می یابد.

همچنین کنسرت گروه بازسازی شیدا زیر نظیر استاد محمدرضا لطفی نیز این پنجشنبه و جمعه به میزبان فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود. در این اجرا ماهیار تمسکنی: سنتور، رضا پرویز زاده:‌کمانچه، محمدامین اکبرپور: تار، محمد میرزایی: نی، حسین حدت: عود، سهیل اله دادیان: تنبک با آواز سجاد مهربانی نقش آور خواهند بود.

علاوه بر همه اینها، کنسرت گروه خورشید به سرپرستی استاد مجید درخشانی جمعه این هفته ساعت 21 در تالار وحدت برگزار می شود؛ کنسرتی که قطعاً اهمیتش از کنسرت گروه استاد محمدرضا لطفی کمتر نیست.

در آخر می توان پیشنهاد کرد از «هفته موسیقی تلفیقی تهران» در فرهنگسرای نیاوران بازدید کنید؛ هفته ای که به نظر می رسد اندکی گران تمام شود و امکان قیمت گذاری بهتر برای اجراهای این هفته که از شنبه دوازده اسفندماه تا نوزدهم همین ماه برگزار می شود، وجود داشت. در این هفته گروه پیتر سلیمانی پور (دو اجرا)، گروه پالت، گروه دارا دارایی (دو اجرا)، گروه مانوها، نایما و گروه کامنت به اجرا خواهند پرداخت.

به آینه های روبرو خیره شوید

تقریباً هیچ فیلم جدی در حال اکران نیست و اکثر پیگیران آثار سینمایی در پی آثار برترین سال نظیر لینکن و جانگوی از بند رهاشده هستند اما هنوز پیشنهادهای کوچک و البته قدیمی در سینماها باقی مانده که زمینه طرح شان فراهم است.

فیلم «آینه های روبرو» ساخته نگار آذربایجانی جزو همین پیشنهادات قابل طبقه بندی است که اگرچه نسبت به بسیاری از فیلم های روی پرده از عمر بیشتری برخوردار است اما اگر به تماشایش ننشسته اید، فرصت تماشایش را در همین هفته برای خود و دوستانتان می توانید فراهم سازید.

«آینه های روبرو» ساخته تحسین شده نگار آذربایجانی که درباره اختلالات جنسی دختران روایتی متفاوت و البته با رعایت خطوط قرمز ارائه می کند، هم اکنون در معدودی از سینماها همچنان روی پرده است و با نگاهی منطقی به کالبدشکافی یکی از این اختلالات می پردازد. بر اساس خلاصه داستان این فیلم، «رعنا» و «آدینه» دو زن جوان از دو موقعیت کاملا متفاوت خانوادگی و اجتماعی، بر اثر حادثه‌ای با هم مواجه و همسفر می‌شوند. رعنا زنی کم تجربه و مذهبی است که به‌خاطر نیاز مالی، پنهانی مسافرکشی می‌کند و آدینه دختری که سرکش و مرفه است و از خانه خود فرار کرده روبه‌رو می‌شود.

فرشته طائرپور تهیه کننده این فیلم در همان بدو اکران نیز از محدودیت اکران این فیلم و شیوه غیرعادلانه توزیع سالن های سینماها و برخورد با این فیلم در پروسه توسط شورای صنفی را نقد کرد و از یک سال و نیم صبر برای رسیدن به فرصت اکران فیلمش سخن به میان آورد که به نوعی دشوارتر شدنِ رساندن فیلم از مرحله تولید به مرحله اکران است.

به تماشای فیلم کوتاه عباس کیارستمی بنشینید

اگر بخواهیم ناپرهیزی کنیم و برای یکشنبه هفته بعد نیز پیشنهادی داشته باشیم، «دومین اکران فیلم کوتاه سوره» را پیشنهاد می دهیم. سالن سینمای دانشگاه سوره به اکران برخی از آثار کوتاه پرداخته و البته به نقد و بررسی این آثار در سیزده اسفندماه می پردازد.

در این اکران هشت اثر به نمایش درخواهد آمد که یکی از آنها نیز به عباس کیارستمی کارگردان پرسابقه سینمای کشورمان که البته دستی در سایر رشته های هنری از نقاشی و عکاسی گرفته تا چیدمان و ادبیات دارد، مربوط می شود. لیست فیلم های کوتاهی که قرار است بر پرده سالن سوره به نمایش درآید، از این قرار است:

1.داوود قوزی-علی کیوان-داستانی-25دقیقه
2.سر و پند-نجمه بهنام نیا-پویانمایی-10 دقیقه
3.پروژه توقف زمان-اوئیرا لامور-تجربی-2دقیقه
4.نمایشی از دیوانگان در بند شهر-شاهین شیرزادی-داستانی-14 دقیقه
5.دو راه حل برای یک مسئله-عباس کیارستمی-داستانی-4 دقیقه
6.غریبه ها-ارز تادمور-گای ناتیف-داستانی-7 دقیقه
7.با من حرف بزن-علیرضا احمدی-داستانی-20دقیقه
8.مردکاغذی-جان کارز-پویانمایی-7دقیقه

از ویتسک تا مرده ریگ

اگر در پی تئاتری ارزان قیمت هستید، نمایــش «پروانــه های غمگیـن من در یک صبح دل انگیز بهاری» که در کافه تریای تئاترشهر برگزار می شود، یک پیشنهاد منطقی است. این نمایش که هر روز ازساعت16:15 الی 18 اجرا می شود، به نویسندگی سجاد افشاریان و کارگردانی سوگل قلاتیان با طی قابل توجهی بازیگر روی صحنه رفته و ارزش دیده شدن را دارد.

افشاریان در بدو اجرای نمایشش در گفت و گوهایی از عدم حمایت چهره های جوان در حوزه تئاتر گلایه کرده بود و ضمن اشاره به ترافیک عجیب و غریب سالن استاد سمندریان و دیگر سالن های تئاتر، از محرومیت 30 بازیگر و مجموعه عوالم پشت صحنه این تئاتر از سالن نمایش اظهار تاسف کرده بود.

اما اگر قصد دارید قدری بیشتر هزینه کنید، ویتسک به کارگردانی رضا ثروتی را می توانید تماشا کنید. این تئاتر که هر روز  در ساعت 19:30 در تالار حافظ (روبرو تالار وحدت) اجرا می شود، از ساختار نسبتاً متفاوتی برخوردار است و با دیالوگ های عجیب، دکور در نظر گرفته شده در حال انتقال شکل متفاوتی از پیام است و خلاقیت در این اثر موج می زند. همین فضای متفاوت و همراهی گرهی از حرفه ای ها با مجموعه تولید این تئاتر، باعث استقبال وسیع از این نمایش شده است.

به جز این دو نمایش، می توانید به تماشای نمایش «مرده ریگ» بنشینید. غزل اسکندرنژاد کارگردان این نمایش بر اساس متنی ساختارمند از تهمینه محمدی نمایشی جدی را در کارگاه نمایش تئاتر شهر با هزینه ای متوسط روی صحنه برده و به نظر می رسد فرصت تماشای چنین اثری را نباید به سادگی از دست داد. «مرده ریگ» ساعت 17:30 هر روز اجرا می شود.

آخرین فرصت چشیدن پیاز داغ و بهترین فرصت برای عبور از پارک لاله

نمایشگاه نقاشی گروه اوی منفی با عنوان “پیازداغ” نخستین پیشنهاد برای گالری گردی است که آثار 9 هنرمند را در گالری نارون مشهد به نمایش گذاشته است. این نمایشگاه که امروز آخرین روز برگزاری اش محسوب می شود، از ساعت هفت تا 22 به نشانی مشهد، بلوارفرامرز عباسی، بین فرامرز 20 و 22، پلاک 242 در دسترس عموم است.

در عین حال در تهران می توانید سری به گالری افرند بزنید و از نمایشگاه «به دوست ایرانی ام دست نزن» که به میزبانی گالری افرند از شنبه پیشین آغاز شده، بازدید کنید. این نمایشگاه تا دوشنبه 14 اسفندماه از ساعت 16 الی 20 هر روز برگزار می شود. گالری افرند را می توانید در یوسف آباد، جهان آرا، بعد از تقاطع اشک شهر، خیابان 19 (جلال حسینی)، پلاک 48 بیابید.

گالری شیرین هم از روز جمعه میزبان نمایشگاه گروهی نور خواهد بود که آثاری از چهره هایی چون پرويز تناولي، قباد شيوا، آرمان استپانيان، قدرت ا… عاقلي، صادق تيرافكن، محمود بخشي موخر، ليلا پازوكي، شيرين پرتوي، مرتضي زاهدي، محمدرضا شاهرخي نژاد، صفاالدين امامي، ايمان صفايي، سعيد فراهاني، سهراب فرهمنش، طناز امين، عليرضا محمدي را شامل می شود. افتتاحیه این نمایشگاه ساعت 16 الی 20 روز یازده اسفند خواهد بود اما امکان بازدید از این نمایشگاه از ساعت یازده لغایت بیست هر روز تا بیستم فروردین ماه 1392 فراهم است.

در این میان می توانید به گالری محسن گام گذارید. این گالری شما را به دیدن نمایشگاه عکس‌های آزاده اخلاقی با عنوان «به روایت یک شاهد عینی» دعوت می‌کند. این نمایشگاه که از روز جمعه افتتاح و تا 23 اسفندماه استمرار خواهد یافت، از ساعت 16 الی 21 هر روز برای بازدید مفتوح است. گالری محسن در بزرگراه مدرس (شمال)، خیابان ظفر، کوچه ناجی، خیابان فرزان، خیابان نوربخش، بلوار مینا شرقی، شماره ۴۲ واقع است.

نمایشگاه گروهی «نقـایش» با عنوان «ماه کولی» نیز در گالری آرته واقع در میدان ونک،خیابان ملاصدرا، شیرازجنوبی، پایین تر ازهمت، بلوار علی خوانی، 20 متری گلستان،12متری دوم، پلاک 3 برگزار می شود. این نمایشگاه علاوه بر نمایش آثار گروهی از نقاشان، شامل اجرای زنده تئاتر بر اساس همان نقاشی ها می شود که طرحی جالب و دیدنی خواهد بود. این نمایشگاه که از روز جمعه افتتاح خواهد شد، هر روز ساعت 18 با اجرای بازیگران به شکل ایده آلش می رسد.

اما در کنار گالری های نقاشی، یک نمایشگاه متفاوت دیگر نیز برگزار می شود و آن هم سومین نمایشگاه چاپ های کوچک است؛ نمایشگاهی که علی الظاهر قرار است در درچهار شهر ایران: تهران-کرمان-مشهد -کرمانشاه و سه شهر ایتالیا: میلان-ونیز-توره ماجوره برگزار می شود. این نمایشگاه که از یازده اسفندماه به مدت یک هفته در گالری چاو برگزاری می شود، از ساعت 10 الی 20 هر روز قابل بازدید است. آثار بیست و چهار هنرمند به نمایش درآمده آتلیه چاو را در خیابان کارگر شمالی بالاتر از چهارراه فاطمی- نبش کوچه فاطمی- پلاک 1617- طبقه دوم- واحد4 می توانید مورد بررسی قرار دهید.

به جز اینها می توانید حتی سری به پارک لاله بزنید و از جشنواره هنرهای محیطی بازدید داشته باشد؛ جشنواره ای که آثار عجیب و قریب در آن به نمایش درآمده و نگاه های سورئالی را به مخاطب عرضه کرده است. در حوزه هنرهای محیطی همانگونه که مسئولان برگزاری این جشنواره نیز اشاره کرده اند، نسبت به کشورهای دیگر به شدت عقب هستیم و با کشف طرح های خلاقانه و دارای قابلیت اجرا در سطح وسیع، در زیباسازی چهره شهر نیز می توان گام های اساسی برداشت که این جشنواره شاید نخستین گام در این مسیر باشد.

جشنواره نوروزی محک را از دست ندهید

در کنار این تعداد برنامه سرگرم کننده، پیشنهاد می شود سری به جشنواره نوروزی محک بزنید و با خرید از بازارچه این موسسه، از کودکان سرطانی در آستانه عید نوروز حمایت کنید.

این نمایشگاه که دهم و یازدهم اسفندماه از ساعت 10 تا 19 برگزار می شود، در میدان اقدسیه- ابتدای بزرگراه ارتش- سه راه ازگل- بلوار شهید مژدی- بلوار محک- موسسه خیریه و بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک قابل دسترسی است.

این بازار با غرفه‌های مختلف از جمله غذاهای ایرانی و بین الملل، نوشیدنی بین الملل، کافی شاپ، اجناس دست ساز و سنتی، کتاب، گل و گیاه و… برپا شده و در شرایطی که تورم شدید شمول برخی داروهای بیماران سرطانی نیز شده و فشار اقتصادی طبیعتاً به چنین موسسات خیریه ای نیز وارد آمده، به نظر می رسد حضور خیرانه در چنین حرکت هایی، کمترین شکرانه سلامت است.

اخوان ثالث را به روایت شفیعی کدکنی بشناسید

کتاب 256 صفحه ای «حالات و مقامات م. امید» را شاید بتوان ادای احترام محمدرضا شفیعی کدکنی شاعر و ادیب شاخص کشورمان به اخوان ثالث تلقی کرد. این کتاب که با تصویری متفاوت از شفیعی کدکنی و اخوان بر روی جلد، جزو پرفروش های بازار کتاب محسوب می شود، شامل چند بخس است که بخش نخستش شاید جالب تر به نظر آید.

در بخش اول کتاب، خاطرات شخصی نویسنده از اخوان ثالث روایت شده و شفیعی کدکنی کوشیده تا تصویری همه‌جانبه از شخصیت او ارائه کند. بخش دوم این کتاب تحت عنوان ابری درون آینه گریان درباره مجموعه‌های شعر اخوان ثالث است که به ترتیب عبارتند از: ارغنون، زمستان،‌ آخر شاهنامه و همچنین شعرهای پراکنده که در مجلات راهنمای کتاب، کتاب هفته، اندیشه و هنر، پیام نوین، پیغام امروز هفتگی، یغما و مجله آرش منتشر شده است. همچنین حرف هایی که او گاه و بیگاه، ضمن مقالاتش درباره شعر و شاعری نوشته و در جای خود از نظر نقد ادبی و شناخت شعر ماصر، کم از شعرهای او نیست ضمیمه این بخش است.

آن گونه که معرفی کتاب آمده، بخش سوم اجمالی درباره‌ی اسلوب شاعری م. امید میباشد. م. امید با پذیرفتن بنیادهایی، خواه سنتی در معنی الیوتی سنت و خواه ابداعی، اسلوبی بوجود آورده‌است که در این اسلوب همه صفات برجسته اسلوب در معنی علمی آن وجود دارد و هنر او ترکیبی است، از مجموعه کوشش‌های وی در راه تشخیص دادن به این اسلوب.

جایگاه اخوان ثالث در ادبیات معاصر ما عنوان بخش بعدی کتاب است. اگر کسی بخواهد جنگی از انواع شعر عصر ما فراهم کند، هر قدر سخت‌گیر باشد چند قصیده از اخوان ثالث را در بخش قصاید قرار می‌دهد. اما اگر از شعر مدرن عصر ما بخواهد سفینه‌ای فراهم کند، بیشترین حجم انتخابش از شعرهای او خواهد بود. دست‌کم چهل شعر از شعرهای نو او، در حدی است که یکی از آنها به تنهایی برای تثبیت مقام یک شاعر بزرگ در تاریخ شعر فارسی معاصر برای همیشه کافی است. این کتاب برای آخر هفته پیش رو یک فرصت مناسب برای مطالعه است، البته اگر اهل ادبیات باشید.

پنج شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,469
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 23115

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری