خانه » بازار » نگاهی به نرخ اجاره آپارتمان‌های زیر ۱۰۰ متر + جدول

نگاهی به نرخ اجاره آپارتمان‌های زیر ۱۰۰ متر + جدول

هر ساله آخرین ماه سال رونقی در بازار خرید و فروش اقلام مختلف ایجاد و جنب و جوشی به شهر افزوده می‌شود اما بازار مسکن سکوت کرده و مشاوران املاک از وجود خریداران و کمبود فروشنده مسکن گلایه می‌کنند و می‌گویند”خرید و فروش مسکن نسبت به سال‌های گذشته در همین ایام کاهش یافته است”.

پس از دوره‌ای رکود و کاهش خرید و فروش ملک در بازار مسکن،‌ رونق در این بازار انتظار می‌رفت اما با نوسانات نرخ ارز و افزایش‌ قیمت‌ها در چند ماه اخیر، ‌عده‌ای از کارشناسان بر این باورند که در صورت تثبیت قیمت ارز شاهد تثبیت قیمت مسکن و رونق بازار خواهیم بود.

به گفته رییس‌جمهور نیز قیمت‌های فعلی کاذب است و سال آینده قیمت مسکن شکسته خواهد شد.

تفاوت قیمت مناطق تهران یا مد شهرنشینی!


به گفته برخی کارشناسان، تفاوت قیمت‌ها و نوسانات رهن و اجاره در مناطق مختلف که چند سالی است بیشتر به یک مد شهرنشینی تبدیل شده، شاید دلیل برخی گرانی‌های بازار رهن و اجاره است.

در بررسی ایسنا نسبت به وضعیت اجاره واحدهای مسکونی، میل به دریافت اجاره از سوی مالکان و پرداخت رهن کامل از سوی مستاجران دلیل اختلاف نظر دو طرف معامله و در برخی شرایط بر هم خوردن معامله است.

طبیعی است که منطقه شمال و جنوب، شرق و غرب بودن، محدوده طرح ترافیک،‌ نزدیکی به مراکز خرید و بزرگراه‌ها و دسترسی به مراکز آموزشی و … عوامل موثری بر خرید و فروش هر خانه است اما این تاثیر بر افزایش قیمت مسکن نیز برای مستاجران بیش از هر مورد دیگر محسوس است؛ به طوری‌که کارمندی به دلیل نزدیکی به محل کار یا تحصیل فرزندان خود مجبور به اجاره واحد مسکونی گران‌تر از هزینه‌هایش می‌شود و این شرایط اقتصاذی هر خانوار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بر این اساس محدوده مرکز شهر نیز واحدهای به نسبت ارزان‌تر را ندارد و قیمت این واحدها گاهی به قیمت خانه‌های شمال شهر نزدیک می‌شود.

با توجه به اینکه در بخش مسکن هر یک میلیون تومانی که به عنوان ودیعه نزد مالک سپرده می‌شود، معادل پرداختی ۳۰ هزار تومان ماهانه محاسبه می‌شود، ارزان‌ترین قیمت اجاره یک واحد آپارتمان ۶۰ متری ماهانه ۷۵۰ هزار تومان است.

از سوی دیگر قانون یا چارچوب مشخصی برای میزان اجاره‌ بهای هر واحد مسکونی وجود ندارد و مبلغ اجاره‌خانه معمولا به صورت سلیقه‌ای از سوی صاحبان خانه و مشاوران املاک مشخص می‌شود.

البته بدیهی است که در فصل سرد، بازار اجاره مسکن با رکود مواجه بوده و با آغاز فصل تابستان و تعطیلی مدارس، بازار رهن و اجاره رونق می‌گیرد.

همچنین بر اساس گزارش مرکز آمار در نیمه اول سال گذشته افزایش متوسط اجاره ماهانه برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی افزایش یافته است؛ به گونه‌ای که متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختنی برای اجاره یک متر مربع زیر بنای مسکونی از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور ۵۲ هزار و ۸۳۹ ریال بوده‌ که نسبت به به نیمه دوم سال ۹۰ معادل ۱۶.۸ درصد و نسبت به نیمه اول سال ۹۰ معادل ۳۲.۵ درصد افزایش داشته‌ است.

استان‌ تهران نیز از دیگر استان‌های کشور بیشترین متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختنی برای اجاره هر متر مربع زیربنای مسکونی را داشته است.

طبق گزارش میدانی ایسنا، قیمت برخی واحدهای مسکونی با متراژ ۶۰ تا ۱۰۰ متر و تا ۱۰ سال ساخت در نقاط مختلف تهران بدین شرح است:

سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,211
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 22809

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری