خانه » مطالب جالب » درباره کوچک‌ترین گربه‌سان ایران

درباره کوچک‌ترین گربه‌سان ایران

برای نخستین بار در کشور زنده‌گیری و بیومتری گربه شنی توسط کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست خواف صورت گرفت. به گزارش ایسنا تابناک به نقل از «دیده‌بان محیط زیست» نوشت:‌عباس طاهریان ...

برای نخستین بار در کشور زنده‌گیری و بیومتری گربه شنی توسط کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست خواف صورت گرفت.

به گزارش ایسنا تابناک به نقل از «دیده‌بان محیط زیست» نوشت:‌عباس طاهریان رئیس اداره حفاظت محیط زیست خواف در این باره گفت که این اتفاق مهم در منطقه‌ای به نام «پوزه نخراج» در جوار رودخانه شوری که به تالاب مژن آباد منتهی می‌شود رخ داد. 500-24.jpg

گربه شنی کوچکترین گربه سان ایران محسوب می‌شود و سازگاری منحصر به فردی با مناطق بیابانی خصوصا تپه زارهای ماسه‌ای دارد. از خصوصیات بارز این گونه داشتن مقادیر زیادی موهای بلند در کف دست و پا است تا مانع فرو رفتن گربه در ماسه بادی و کاهش سرعت آن در هنگام شکار شود.

گربه شنی یکی از کمیاب ترین حیوانات کشور و از گونه های در معرض خطر انقراض به شمار می رود که مشاهده آن در طبیعت به ندرت اتفاق می افتد. زیستگاه‌های این گونه در کشور بسیار محدود بوده (حضور گربه شنی در پنج نقطه از ایران به صورت مستند قطعی شده است)، اطلاعات مربوط به آن بسیار اندک است و هیچ آمار مستندی از جمعیت این حیوان در دست نیست.

پیش از این در سال ۱۳۹۰ یکی از محیط‌بانان اصفهان پس از یکسال و نیم شناسایی کریدورهای گربه شنی در پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین، سرانجام موفق شد پس از شناسایی مسیرها و لانه گربه شنی، با کمک دوربین‌های تله‌ای از این گونه تصویر برداری کند.

 

گربه شنی

 

 

گربه شنی

 

شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,581
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 22592

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری