خانه » علمی » ربات کودکی که با لهجه‌های دشوار صحبت می‌کند!

ربات کودکی که با لهجه‌های دشوار صحبت می‌کند!

پیتر فورد دومینی و همکارانش در موسسه ملی تحقیقات بهداشت و پزشکی فرانسه یک ربات کودک را به گونه‌ای تعلیم داده‌اند که الگوهای سخن گفتن را یاد می‌گیرد و می‌تواند ...

پیتر فورد دومینی و همکارانش در موسسه ملی تحقیقات بهداشت و پزشکی فرانسه یک ربات کودک را به گونه‌ای تعلیم داده‌اند که الگوهای سخن گفتن را یاد می‌گیرد و می‌تواند قبل از حرف زدن فکر کند.

این ربات کودک که iCub نام دارد، دارای مغز مصنوعی است که از طریق متصل کردن واژه‌ها و جملات در حال یادگرفتن زبان‌ها (حتی زبان‌های با لهجه‌های بسیار دشوار) است. simplifiedbr.jpg

مغز انسان واژه‌های ادا شده را فورا پردازش کرده و آن‌چه را که به دنبال آن‌ها می‌آید، پیش‌بینی می‌کند.

این توانایی ما را قادر می‌سازد که اکثر اوقات مکالمه‌های معناداری را بدون مکث‌های آزاردهنده برای توقف و فکر کردن، صورت دهیم.

این قابلیت به دلیل اتصالات بین قشر frontal و ناحیه‌ای در مغز به نام جسم مخطط (striatum) امکان‌پذیر است.

دومینی و همکارانش در پروژه خود نسخه‌ای مصنوعی از مغز انسان را ساختند. این نسخه یک شبکه‌ نورونی با مجموعه‌ای از حلقه‌های تکرارکننده است که می‌توانند اطلاعات را مخابره کنند. آن‌ها این مغز را در درون ربات iCub قرار دادند.

ربات مزبور مانند یک کودک سه ساله به نظر می‌رسد و سر آن با صدای یک فرد بزرگسال سخن می‌گوید تا اطمینان حاصل شود که مسئولیتش را درک کرده و آن را به درستی انجام می‌دهد.

منبع: ایسنا

پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,123
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 22428

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری