خانه » فرهنگ و ادب » ادبیات » «قاقا» روی دست هوشنگ مرادی کرمانی مانده است!

«قاقا» روی دست هوشنگ مرادی کرمانی مانده است!

جایزه ادبی «قاقا» که از سوی هوشنگ مرادی‌ کرمانی و در شورای کتاب کودک، چند سالی است بنیان نهاده شده، امسال هم مانند سال‌های پیش به هیچ کتاب طنزی نرسید.  این ...

جایزه ادبی «قاقا» که از سوی هوشنگ مرادی‌ کرمانی و در شورای کتاب کودک، چند سالی است بنیان نهاده شده، امسال هم مانند سال‌های پیش به هیچ کتاب طنزی نرسید. 707-2.jpg

این نویسنده پیشکسوت در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره جایزه ادبی «قاقا» گفت: حدودا پنج سال پیش من به شورای کتاب کودک پیشنهاد دادم که جایزه‌ای با نام «قاقا» شکل بگیرد که به بهترین کتاب طنز ایرانی که برای کودکان و نوجوانان نوشته شده است، داده شود. آن زمان که سکه ارزان بود،‌ دو سکه طلا هم به عنوان هدیه این جایزه ادبی به شورا دادم که بعد از گذشت پنج سال هنوز این دو سکه در گاوصندوق شوراست و داوران شورای کتاب کودک هنوز کتابی را شایسته این جایزه ندیده‌اند.

او در ادامه اظهار کرد: آرزو دارم این جایزه به نویسنده خلاقی که در اثرش تنها خوشمزگی‌های زودگذر و لطیفه‌ها را ندیده است، داده شود، اما هنوز این جایزه برگزیده‌ای نداشته و امسال هم داوران شورای کتاب کودک کتابی را برای این جایزه مناسب ندانسته‌اند.

مرادی کرمانی درباره عنوان این جایزه ادبی یعنی «قاقا» گفت: این کلمه،‌ کلمه کوتاهی است که به دل می‌نشیند و هم کلمه طنز‌آمیزی است. جزو اولین واژه‌هایی است که بچه‌ها می‌آموزند و به شیرینی‌جات می‌گویند. انتخاب این عنوان از این‌رو بوده که خود اثری که برای این جایزه انتخاب می‌شود، برای بچه‌ها مثل قاقا شیرین باشد و هم مبلغی که به برگزیده‌ این جایزه داده می‌شود، در حد قاقاست و در واقع آن‌قدر کم است که تأثیری در زندگی برگزیده ندارد.

مرادی کرمانی در ادامه درباره کتاب‌های طنزی که امروز منتشر می‌شود، گفت: طنزهای امروز تکراری است و در واقع خمیرمایه آن‌ها لطیفه‌های تکراری است که بزرگ می‌شود، ورز داده می‌شود و به داستان تبدیل می‌شود، در حالی‌که داستان طنز باید دیالوگ‌های شیرین داشته باشد و حرفی که می‌زند، همیشگی باشد و بتواند از نسل‌های مختلف عبور کند.

او ادامه داد: داستان طنز باید حلاوت و شیرینی پینوکیو و حسن کچل را داشته باشد؛ چیزی که ما در ادبیات فولکلور خود داشته‌ایم و در دنیا هم نمونه‌های زیادی داریم.

چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۱
بازدیدها 1,528
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 22339

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری