خانه » علمی » طولاني‌ترين پرش مافوق صوت براي ثبت ركورد جديد

طولاني‌ترين پرش مافوق صوت براي ثبت ركورد جديد

مهندسان شركت David Clark كه كار طراحي لباس فشار براي ناسا و وزارت دفاع آمريكا را برعهده دارند، با صرف بيش از چهار سال زمان، موفق به طراحي لباس ويژه ...

مهندسان شركت David Clark كه كار طراحي لباس فشار براي ناسا و وزارت دفاع آمريكا را برعهده دارند، با صرف بيش از چهار سال زمان، موفق به طراحي لباس ويژه پرش فضايي شدند.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «فيليكس باوم گارتنر» قرار است در ادامه ركورد‌شكني‌هاي خود با انجام يك پرش آزاد از ارتفاع 120 هزار پايي، ركورد پرش مافوق صوت را به نام خود ثبت كند.

برنامه پرش فضايي براي اواخر سال جاري ميلادي برنامه ريزي شده است. اين چترباز از طريق يك كپسول ويژه كه زير يك بالن هليوم متصل شده است، به ارتفاع 36 هزار متري خواهد رفت و پس باز شدن درب كپسول، پرش آغاز مي‌شود.

وي قصد دارد با اين پرش ركورد طولاني‌ترين پرش آزاد و پرش مافوق صوت را به نام خود ثبت كند؛ اما انجام اين پرش به لباس ويژه‌اي نياز دارد تا بتواند فشار بسيار زياد در ارتفاع 120 هزار پايي، دماي منفي 21 درجه و سرعتي معادل 700 مايل در ساعت (يك هزار و 126 كيلومتر در ساعت) را تحمل كند.

اين لباس از چهار لايه تشكيل شده است كه لايه خارجي از الياف ضد آتش نومكس ساخته شده و مانند عايق عمل مي‌كند و داخلي‌ترين لايه نيز امكان حركات عمودي و حفظ موقعيت دلتا (سر پايين و پاها بالا) در طول پرش آزاد را فراهم مي‌كند.

سيستم فشار نيز براي جلوگيري از هيپوكس و آسيب به بافت‌هاي بدن به دليل تغييرات شديد در جو، يك جفت دياگرام وظيفه كنترل فشار داخل لباس بر روي 3.5 PSI‌ را بر عهده دارد.

پك قفسه سينه شامل يك جفت فرستنده و گيرنده صدا، دوربين تصويربرداري با زاويه ديد 120 درجه، شتاب سنج و دستگاه اندازه گيري فشار داخلي لباس نيز تعبيه شده است.

همچنين پوشش محافظ صورت براي محافظت از صورت در مقابل فشار و سرماي شديد هوا و جلوگيري از كريستاله شدن تنفس از ديگر موارد به كار گرفته شده در اين لباس است. طراحان 110 سيم گرمايشي نازك در سپر كامپوزيتي محافظ صورت تعبيه كرده‌اند.

یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۱
بازدیدها 1,229
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 2230

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری